موعد دیدار، پس از ۱۵ سال!
کد خبر: 1062687
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SS7
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۸
«تاریخ شفاهی استقبال از امام خمینی» در آیینه یک اثر نوانتشار
بی‌تردید رویداد عظیم انقلاب اسلامی ایران، در تمامی وجوه و تجلّیات خود، در خور خوانشی دقیق و متُدیک است. این بازخوانی هنگامی اهمیت مضاعف می‌یابد که اغراض سیاسی در پی تحریف آن بوده یا درصدد باشند تصویری واژگون از آن نشان دهند!
محمدرضا کائینی

بی‌تردید رویداد عظیم انقلاب اسلامی ایران، در تمامی وجوه و تجلّیات خود، در خور خوانشی دقیق و متُدیک است. این بازخوانی هنگامی اهمیت مضاعف می‌یابد که اغراض سیاسی در پی تحریف آن بوده یا درصدد باشند تصویری واژگون از آن نشان دهند! اثری که هم اینک در باب آن سخن می‌رود، درصدد بوده تا یکی از وقایع مهم این حرکت بزرگ، یعنی بازگشت امام خمینی پس از ۱۵ سال تبعید به ایران را به کمک اسناد و روایت‌های موجود، مورد بازخوانی قرار دهد. مرکز اسناد انقلاب اسلامی به عنوان ناشر این پژوهش، در معرفینامه‌ای که در باره این اثر منتشر ساخته، چنین آورده است:
«روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، یکی از ماندگارترین روز‌های تاریخ انقلاب اسلامی است، روزی که امام خمینی در میان استقبال بی‌نظیر مردم ایران به وطن بازگشت. در این روز مردم ایران از اقصی نقاط کشور، برای شرکت در مراسم استقبال، خود را به تهران رسانده بودند. ابعاد مختلف مراسم استقبال از امام خمینی، اسکان دادن مردم، برنامه‌ریزی مراسم ورود امام به کشور، حفاظت از جان ایشان و... تنها بخشی از مسائل مختلفی بود که موجب شد نهادی به عنوان کمیته استقبال از امام خمینی شکل بگیرد، تا برنامه‌ریزی‌های مختلف را درباره مراسم استقبال از امام سامان‌دهی کند. برای آشنایی با نحوه شکل‌گیری این کمیته، وظایف و اقدامات آن از بدو شکل‌گیری تا ورود امام به میهن و استقرار ایشان در مدرسه رفاه، مطالعه کتاب «تاریخ شفاهی کمیته استقبال از امام خمینی» که توسط مؤسسه فرهنگی- هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، پیشنهاد می‌شود.
این کتاب با هدف گردآوری و تدوین خاطرات افرادی که در کمیته استقبال از امام نقش داشته‌اند، تدوین شده است و به دنبال چرایی و چگونگی تشکیل کمیته، عملکرد اعضا و چگونگی ورود امام خمینی به ایران و پیروزی انقلاب اسلامی می‌باشد. در همین راستا با افرادی چون: هاشم صباغیان، سیدرضا نیّری، علی دانش‌منفرد، حمید نقاشیان و قاسم امانی مصاحبه‌هایی صورت گرفته و در کتاب منتشر شده است. همچنین برای تکمیل محتوای کتاب، از مصاحبه‌های افراد فعال در این کمیته چون: حسین شاه‌حسینی، مرتضی الویری، محمدرضا طالقانی، مهدی چمران، طاهر احمدی و... در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی و همچنین خاطرات افرادی چون: شهید آیت‌الله فضل‌الله محلاتی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبرناطق نوری، آیت‌الله صادق خلخالی، آیت‌الله حسینعلی منتظری و نیز کتاب‌های تاریخ شفاهی مانند: تاریخ شفاهی گروه‌های مبارز هفتگانه مسلمان، تاریخ شفاهی نقش نیروی هوایی در انقلاب اسلامی و... بهره گرفته است. بخش اول این کتاب با عنوان در تدارک استقبال بزرگ، در سه فصل با عناوین در تدارک استقبال، ساختار تشکیلاتی کمیته استقبال و نقش کمیته استقبال در تحولات سیاسی منتهی به بازگشت امام تدوین شده است. در این فصل تلاش شده تا چگونگی تشکیل کمیته و افراد فعال آن و ساختار تشکیلاتی آن، با استفاده از خاطرات شخصیت‌های حاضر در این کمیته، روشن شود و در نهایت مشخص شود که کمیته با تشکیلات خود، چه نقشی در حوادث منتهی به بازگشت امام خمینی داشته است. بخش دوم نیز با عنوان استقبال بزرگ، به بررسی اقدامات کمیته استقبال، در روز ورود امام و استقرار ایشان در مدارس رفاه و علوی و دیدار‌های ایشان با مردم می‌پردازد و درنهایت، اقدامات کمیته در روز‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، مورد توجه قرار می‌گیرد. این کتاب توسط اکبر قاسملو، معصومه آقاجان‌پور تدوین و از سوی مؤسسه فرهنگی- هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار