تنظیم بازار برنج مشکل اساسی دارد
کد خبر: 1062264
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SLI
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
هادی غلامحسینی

در حالی که قیمت یک کیلو برنج در بازار تقریباً به ۲ دلار رسیده است و پرداخت این هزینه برای بسیاری از خانوار‌ها در کنار پرداخت سایر هزینه‌های مرتبط با معیشت واقعاً غیرقابل تأمین است، پیش‌بینی می‌شود برنج نیز از سفره برخی از طبقات جامعه حذف شود.
مسئولی که وعده متعادل‌سازی بازاری را می‌دهد، یعنی این مسئول نتوانسته نوسان را پیش‌بینی و پیشگیری کند. از این رو جا دارد به این دست از متولیان تنظیم بازار گوش زد کرد که پیش از ایجاد نوسان باید به فکر اعمال سیاست و اقدام مناسب باشند تا کار اصلاً به نوسان در بازار نرسد، نه اینکه هر چند هفته یکبار بازار نوسانی شود و نیاز به رسیدگی
داشته باشد.
این روز‌ها در حوزه مواد غذایی شاهد یک نوسان قیمت هرج و مرج گونه هستیم، این در حالی است که وضعیت کنونی بازار نیز درست تحلیل نمی‌شود و مردم از وضعیت کنونی بازار‌ها شوکه شده‌اند و حتی دیگر افت شبانه نرخ ارز نیز جلودار تورم حداقل در صنعت غذا نیست.
اگر دلیل افزایش تورم اعمال سیاست‌های پولی و مالی توسط دولت دوازدهم است، بهتر است صادقانه به مردم گفته شود یا اگر کمبود منابع ارزی اجازه تأمین ارز ترجیحی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را برای کالا‌های اساسی نمی‌دهد و این نرخ تغییر کرده یا نیاز به تغییر مجدد دارد، باز هم بهتر است حقیقت امر به مردم گفته شود، زیرا در دولت دوازدهم آنقدر آدرس‌های غلط و وعده‌های محقق نشده به مردم داده شده که سرمایه اجتماعی دولت آسیب جدی
دید‌ه است.
امروز به نظر می‌رسد مدیریت اقتصاد دیگر جایی برای آزمون و خطا ندارد، زیرا تراز دخل و خرج خانوار‌ها آنقدر به هم خورده است که دیگر به بیان عامیانه چوب خط بدهی بسیاری از خانوار‌ها پر شده است. از این رو بهتر است با پذیرش حقایق و ضعف‌های اقتصاد ایران مسائل و مشکلات اقتصادی با مردم در میان گذاشته شود و سیاست‌هایی که اعمال می‌شود، آسیب‌های ایجاد فقر به دلیل مشکلات پولی و مالی در جامعه تا حد ممکن به حداقل برسد.
وقتی تورم بخش تولید بیش از ۷۰ درصد است، بالطبع این تورم به‌زودی در بخش مصرف سرریز می‌شود، اما سیاستگذاران باید توجه‌شان را برای کنترل تورم در حوزه معیشت معطوف کنند، زیرا عمده گرفتاری خانوار‌ها در حوزه‌های مرتبط با معیشت و حداقل‌های زندگی خلاصه می‌شود، همچنین سودجویی و ناهماهنگی در تنظیم بازار‌ها دیگر باید برطرف شود، زیرا تورم به اندازه کافی برای مردم مشکل ایجاد کرده است، حالا اگر چند مدیر ضعیف عمداً یا سهواً بخواهند چالش تشدید تورم ایجاد کنند، شرعاً و عرفاً نباید به این اشخاص فرصت خدمت در بخش‌های حساس را داد. از این رو مدیری که وعده تنظیم بازار را می‌دهد، یعنی نتوانسته از تنظیم بازار صیانت کند و دلیل محکم برای برکناری دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار