مصوبه حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی ابلاغ شد
کد خبر: 1062023
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SHP
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
از سوی آیت‌الله رئیسی

مصوبه «سیاست‌ها و اقدامات اساسی حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی» از سوی رئیس‌جمهور کشورمان ابلاغ شد.
نام‌ها و نشانه‌ها به لحاظ تأثیرگذاری در فرهنگ‌سازی، هویت‌بخشی، رشد و تکوین شخصیت و ایفای نقش‌های تربیتی و احترام به آداب و رسوم، ارزش‌ها و باور‌های دینی و اجتماعی و فرهنگ بومی از جایگاه ویژه و مهمی برخوردارند. با عنایت به اهمیت موضوع، به‌کارگیری نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی در تبلیغات، طراحی و بسته‌بندی کالاها، تولید محصولات فرهنگی (همچون نوشت‌افزار، اسباب‌بازی، بازی‌های رایانه‌ای و...) و ثبت علائم تجاری و دیگر زمینه‌های مرتبط از ضرورت بالایی برخوردار است. بر این اساس، «سیاست‌ها و اقدامات اساسی حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی» در چارچوب نقشه مهندسی فرهنگی کشور به تصویب رسید. در مقدمه مصوبه «سیاست‌ها و اقدامات اساسی حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی» که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ ۱۳/۳/۱۳۹۳ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ به تصویب رسیده، آمده است:
نام‌ها و نشانه‌ها به لحاظ تأثیرگذاری در فرهنگ‌سازی، هویت‌بخشی، رشد و تکوین شخصیت و ایفای نقش‌های تربیتی و احترام به آداب و رسوم، ارزش‌ها و باور‌های دینی و اجتماعی و فرهنگ بومی از جایگاه ویژه و مهمی برخوردارند. با عنایت به اهمیت موضوع، به کارگیری نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی در تبلیغات، طراحی و بسته‌بندی کالاها، تولید محصولات فرهنگی (همچون نوشت‌افزار، اسباب‌بازی، بازی‌های رایانه‌ای و...) و ثبت علائم تجاری و دیگر زمینه‌های مرتبط از ضرورت بالایی برخوردار است. بر این‌اساس، «سیاست‌ها و اقدامات اساسی حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی» در چارچوب نقشه مهندسی فرهنگی کشور به تصویب رسید.
در ماده ۱: هدف این مصوبه ترویج و تثبیت آرمان‌ها، ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی با به کارگیری نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی در تمامی زمینه‌های مورد استفاده عنوان شده است. در بخشی از ماده ۲ با عنوان سیاست‌های این مصوبه اینگونه ذکر شده است:
- تبیین، تقویت، ترویج و صیانت از مفاهیم فرهنگی و تمدنی، فرهنگ، هنر و هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی، اخلاق اسلامی و ویژگی‌های فطری و زیباشناختی
- حفظ قوت و اصالت خط و زبان فارسی به عنوان رکن هویت ملی
- حمایت از حقوق مادی و معنوی کانون‌ها و تشکل‌های صنفی، ایده‌پردازان، طراحان و تولیدکنندگان محصولات دارای نام‌ها و نشانه‌های اسلامی- ایرانی و توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان آن.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار