آسیب به ۴ زندانی بازداشت شده یعنی اعلام جنگ
کد خبر: 1061713
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SCP
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
هشدار شدید مقاومت فلسطینی به تل‌آویو
رژیم صهیونیستی چهار اسیر از شش اسیر فلسطینی را که از زندان جلبوع فرار کردند، دستگیر کرد؛ رویدادی که ظاهراً تا حدی از داغ شکست امنیتی تل‌آویو کاسته، ولی بر شدت تنش‌ها افزوده است. گروه‌های مقاومت فلسطینی می‌گویند دستگیری این اسرا ننگی که دامنگیر رژیم اشغالگر شده را پاک نخواهد کرد و هشدار داده‌اند، آسیب به این اسرا به منزله اعلان جنگ است و صهیونیست‌ها تاوان سنگینی خواهند داد.

سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: رژیم صهیونیستی چهار اسیر از شش اسیر فلسطینی را که از زندان جلبوع فرار کردند، دستگیر کرد؛ رویدادی که ظاهراً تا حدی از داغ شکست امنیتی تل‌آویو کاسته، ولی بر شدت تنش‌ها افزوده است. گروه‌های مقاومت فلسطینی می‌گویند دستگیری این اسرا ننگی که دامنگیر رژیم اشغالگر شده را پاک نخواهد کرد و هشدار داده‌اند، آسیب به این اسرا به منزله اعلان جنگ است و صهیونیست‌ها تاوان سنگینی خواهند داد.

هفته قبل پس از فرار شش اسیر فلسطینی، مدیریت زندان‌های رژیم صهیونیستی اقدامات شدیدی را علیه اسرای این زندان‌ها آغاز کرد و برخی از این اسرا مورد شکنجه، آزار و اذیت، ضرب و شتم و بازرسی‌های شدید قرار گرفتند. یورش و تخریب بخش‌های مختلف و سلول‌های زندان‌ها نیز افزایش یافته است. حالا با بازداشت چهار نفر از این زندانیان، بیم این می‌رود که جان اسرا بیشتر از قبل در معرض تهدید قرار گیرد. عبداللطیف القانوع، سخنگوی حماس دیروز گفت: «مسئله اسرا همچنان از اصول ملت فلسطین خواهد بود و ملت ما با اسرا تا زمان آزادی آن‌ها اعلام همبستگی می‌کند.» این مقام حماس گفت: «بازداشت اسرا چیزی از عزم و اراده آن‌ها کم نمی‌کند و همین برای‌شان کافی بود که توانستند بر رژیم اشغالگر پیروز شوند و اقتدار این رژیم را در هم شکسته و ارتش این رژیم را خوار و ذلیل کنند. ما مطمئن هستیم که آن‌ها روزی خارج از میله‌های زندان رژیم ظالم صهیونیستی خواهند بود.» داوود شهاب، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم هشدار داد: «ما رژیم اشغالگر را کاملاً در قبال جان دو اسیر بازداشتی و هرگونه به خطر انداختن جان آن‌ها مسئول می‌دانیم و رژیم اشغالگر بهای سنگین و سلسله‌واری را برای هر گونه صدمه به آن‌ها خواهد داد.» او تصریح کرد: «بازداشت مجدد دو نفر از اسرای فلسطینی عملیات جلبوع، لکه ننگ را از چهره رژیم اشغالگر پاک نمی‌کند یا ارکان متزلزل این رژیم را ترمیم نمی‌کند. صدمه زدن به جان این دو اسیر فلسطینی به مثابه اعلام جنگ علیه ملت فلسطین است.» همچنین کمیته اسرا و آزادگان فلسطین نیز کابینه رژیم صهیونیستی را مسئول جان اسرای بازداشتی دانست و گفت: «هرگونه اذیت و آزار اسرایی که دوباره بازداشت شده‌اند تعرض به همه ملت فلسطین محسوب می‌شود.» همچنین، شیخ خضر عدنان از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز از مقاومت فلسطین درخواست کرد نام محمود عارضه، یکی از این اسرا در رأس فهرستی باشد که در چارچوب مبادله اسرا آزاد خواهند شد.
آغاز درگیری‌های گسترده و نامحدود
رسانه‌های فلسطینی دیروز از شلیک بیش از ۱۰ موشک از سمت غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی خبر دادند. مناطق مختلف نوار غزه و کرانه باختری نیز شامگاه جمعه در حمایت از اسرای فلسطینی و محکومیت بازداشت مجدد این دو اسیر فلسطینی شاهد راهپیمایی فلسطینی‌ها بود. فوزی برهوم، سخنگوی جنبش حماس با درود به اسرای قهرمان گفت که بازداشت تعدادی از این قهرمانان نبرد تونل آزادی، تنها یک دوره از دوره‌های درگیری نامحدود و گسترده با رژیم اشغالگر اسرائیلی است که فلسطینیان ساکن کرانه باختری را به استمرار مقاومت و انتفاضه گسترده در برابر رژیم اشغالگر و یاری اسرا و دفاع از حقوق، اراضی و مقدسات آن‌ها سوق خواهد داد. تاریخ این صحنه شجاعانه و قهرمانی شش اسیر را که به شکسته شدن ابهت رژیم اشغالگر و نظام امنیتی آن منجر شد، به ثبت خواهد رساند.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیروز شنبه برای ارزیابی مسائل امنیتی تحولات مربوط به بازداشت اسرای فراری از زندان «جلبوع» را به صورت استثنایی برگزار کرد. از روز دو شنبه قبل که اسرای فلسطینی موفق به فرار شدند، ارتش رژیم صهیونیستی شمار زیادی از نیرو‌های خود را برای بازداشت این افراد به کار گرفت و پس از گذشت چند روز، پلیس این رژیم صبح شنبه اعلام کرد که دو نفر را که از آن‌ها با عنوان مغز متفکر عملیات فرار یاد می‌شود در یک کامیون پارک شده در نزدیکی شهر ناصریه در شمال اراضی اشغالی دستگیر کرده است. یکی از زندانیان فراری زکریا زبیدی از رهبران گروه‌های مبارز نزدیک به جنبش فتح است. زندانی دوم محمود العارضه نیز به دلیل نقشش در مبارزات گروه جهاد اسلامی در سال ۲۰۰۲ به حبس ابد محکوم شده است. دو زندانی دیگر نیز که در پارکینگ کامیون‌ها مخفی شده بودند، قبل از زبیدی و العارضه دستگیر شدند. تعقیب و گریز دو زندانی دیگر ادامه داد. در بیانیه‌ای که پلیس منتشر کرده آمده است: «پلیس دو فراری را شناسایی و آن‌ها را با هلی‌کوپتر تعقیب کرد.» و ساکنین نیز اعلام کرده‌اند که دو مرد را در حال جست‌وجوی سطل‌های زباله برای پیدا کردن غذا دیده‌اند.
تهدید به لغو آتش‌بس
برخی منابع آگاه به روزنامه الایام گفتند: «گروه‌های فلسطینی در پیامی فوری به مصر تهدید کردند با توجه به استمرار حملات علیه اسرای فلسطینی زندان‌های رژیم اشغالگر، تمامی توافق‌های آتش‌بس با این رژیم را لغو می‌کنند.» مصر در پاسخ به این نامه تعهد داد در راستای توقف هر چه سریع‌تر اقدامات اشغالگران در حق اسرای زندان‌ها، حداکثر فشار را علیه آن‌ها اعمال کند. روزنامه الایام در ادامه به نقل از منابع یاد شده نوشت: «گروه‌های فلسطینی به مصر اعلام کردند که در اعتراض به اقدامات مجرمانه اشغالگران در حق اسرای فلسطینی، مهلت داده شده به آن‌ها برای لغو محاصره نوار غزه از پانزدهم ماه جاری میلادی به دوازدهم این ماه کاهش می‌یابد.» پیش‌بینی می‌شود که پس از اتمام مهلت تعیین شده، مرز‌های نوار غزه شاهد افزایش تنش‌ها خواهد بود و احتمال دارد در صورتی که اشغالگران هر یک از شش اسیر زندان جلبوع را اذیت کنند، شرایط پیچیده‌تر و بحرانی‌تر شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار