۲۰ درصد دارو‌های وارداتی با ارز دولتی قاچاق شده است
کد خبر: 1061657
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SBV
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متأسفانه ۲۰درصد از دارو‌های واردشده با ارز ترجیحی سر از کشور‌های همسایه درآورد. این در حالی است که ما می‌توانیم دارو را با قیمت آزاد وارد کنیم، اما از مسیر بیمه از مردم حمایت کرده و از قاچاق مجدد دارو هم پیشگیری شود.
غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس درباره هدف دولت دوازدهم از اجرای سیاست ارز ترجیحی گفت: به دنبال افزایش قیمت ارز، دولت ملزم به واردات برخی مواداولیه، نهاده‌ها و کالا‌های مؤثر بر معاش روزانه مردم شد که در این شرایط اگر واردات این کالا‌ها با قیمت دلار آزاد انجام می‌گرفت، پیش‌بینی می‌شد قیمت تمام شده بیش از اندازه افزایش داشته باشد، بنابراین دولت سیاست تخصیص ارز ترجیحی به واردات این کالا‌ها را اتخاذ کرد که از این طریق قیمت تمام شده را پایین نگه دارد و فشار کمتری به مردم وارد شود و به نوعی افزایش قیمت‌ها و تورم کنترل شود.
وی درباره میزان کارآمدی این سیاست اظهار داشت: اگرچه برخی از
مواد اولیه، نهاده‌ها، دارو و مواد موردنیاز کشور برای تولید با ارز ترجیحی وارد شده و تا حدودی قیمت این کالا‌ها پایین‌تر از قیمت بازار آزاد تمام شد، اما در همه کالا‌های مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ نوعی رانت، فساد و در واقع نشتی اتفاق افتاد که به ما هشدار می‌دهد این سیاست، سیاست درستی نیست.
مرحبا افزود: سیاست ارز ترجیحی صددرصد شکست خورده و اساسا سیاست ارز چندنرخی به دلیل ایجاد بستر فساد و رانت سیاستی از پیش‌شکست خورده است. همانطور که در کشور برخی واردکنندگان، بعد از دریافت ارز ترجیحی کالایی وارد کشور نکردند یا برخی کالا‌ها که با ارز ترجیحی وارد شد به دلیل بیمار بودن سیستم توزیع به دست جامعه هدف نرسید.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: به عنوان نمونه مواداولیه روغن نباتی با ارز ترجیحی وارد کشور شد، روغن نباتی تولید و بعد با قیمت ارز آزاد صادر شد، یعنی در نهایت به دست مردم نرسید و سود چندبرابری نصیب برخی افراد خاص شد. همچنین در حوزه دارو، متأسفانه ۲۰درصد از دارو‌های واردشده با ارز ترجیحی سر از کشور‌های همسایه درآورد. این در حالی است که ما می‌توانیم دارو را با قیمت تمام شده وارد و در داروخانه‌ها عرضه کنیم، اما از مسیر بیمه از مردم حمایت کرده که در این صورت منابع ارزی محدود در کشور را به راحتی از دست نمی‌دهیم و از قاچاق مجدد دارو هم پیشگیری می‌شود.
وی درباره مشکلات پیش‌آمده در حوزه واردات نهاده‌های دامی با ارز ترجیحی گفت: نهاده دامی با ارز ترجیحی از برزیل خریداری شد و با وجود تحریم‌های فراوان این کالا را با کشتی منتقل کردیم، اما بانک مرکزی بر مبنای برخی بخشنامه‌ها اجازه ترخیص نداد، در نتیجه نهاده‌ها فاسد شده و بخشی از آن به دریا ریخته شد. از طرفی مرغدار ما به دلیل نبود نهاده نمی‌توانست جوجه‌ریزی کند و در نهایت مردم با تحمل صف‌های طولانی مجبور به خریداری مرغ ۴۰هزارتومانی شدند.
مرحبا درباره علت اصرار دولت دوازدهم بر تداوم این سیاست در شش ماه اول امسال افزود: زمانی که مجلس به دنبال این بود که در بودجه ۱۴۰۰ قسمتی از ارز ترجیحی را افزایش قیمت یا اینکه بخشی از آن را حذف کند، معاون اول وقت آقای روحانی که از طراحان ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بودند طی یک سخنرانی توجیه کردند که در صورت حذف یکباره ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با افزایش قیمت در نهاده‌ها، مواداولیه و تورم چندبرابری مواجه خواهیم شد که به مردم صدمه بیشتری وارد می‌شود، اما مشاهده شد که با وجود تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، قیمت مرغ و سویا چندصد درصد رشد داشتند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار