افزایش ۶۸ درصدی ارزش کالا‌های مشمول یارانه ارزی
کد خبر: 1061512
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S9A
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲

معاون گمرک ایران با بیان اینکه از ابتدای امسال تا اول شهریورماه بیش از ۱۰ میلیون تن کالای اساسی ترخیص شده، اظهار داشت: با دستور رئیس‌جمهوری مقرر شده به قید فوریت وضعیت کالا‌های اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصا و بانک مرکزی پس از اعلام وزیر جهاد کشاورزی، به قید فوریت نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالا‌های اساسی اقدام کند.
مهرداد ارونقی در گفتگو با ایلنا، درباره میزان دپوی کالا‌های اساسی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا اول شهریورماه، بیش از ۱۰ میلیون تن کالا‌های اساسی مشمول ارز ترجیحی به ارزش بیش از ۵/۵ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن ۱۷ درصد و از نظر ارزش ۶۸ درصد افزایش داشته است.
وی گفت: ترخیص و خروج کالا‌های اساسی از گمرکات و بنادر کشور در حال حاضر سرعت گرفته و میزان حمل کالا‌های اساسی از بنادر و گمرکات کشور به ۱۰۰ هزار تن می‌رسد. معاون فنی گمرک ایران ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی مشمول ارز ترجیحی اعم از گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن خام و دانه‌های روغنی در بنادر کشور تخلیه شده و علاوه بر این میزان کالای اساسی، ۱۶ فروند کشتی حاوی ۲۵۴ هزار تن کالای اساسی در حال تخلیه کالا‌های اساسی خود در بنادر بوده و ۳۰ فروند کشتی حاوی بیش از ۵/۱ میلیون تن کالای اساسی، منتظر در لنگرگاه هستند تا اجازه پهلوگیری و تخلیه کالا صادر شود.
وی افزود: براساس دستور اکید رئیس‌جمهور و پیگیری‌های به عمل آمده توسط معاون اول ریاست جمهوری مقرر شده به قید فوریت وضعیت کالا‌های اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات کشور توسط وزارت جهاد کشاورزی احصا و بانک مرکزی پس از اعلام وزیر جهاد کشاورزی، به قید فوریت نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالا‌های اساسی از جمله نهاده‌های دامی اقدام کند که با اجرای دستورات صادره، ترخیص و خروج کالا‌های اساسی از بنادر و گمرکات کشور، سرعت بیشتری خواهد گرفت.
ارونقی تأکید کرد: گمرکات اجرایی کشور به ویژه گمرک بندر امام‌خمینی (ره) که بیشترین کالا‌های اساسی در آن بندر دپو شده است، آمادگی کامل خود را برای انجام تشریفات گمرکی کالا‌های اساسی به صورت حمل یکسره و شبانه‌روزی اعلام و در حال حاضر تشریفات گمرکی کالا‌های اساسی در حداقل زمان ممکن انجام می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار