بهانه‌های گرانی قارچ
کد خبر: 1061330
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S6E
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی علت افزایش قیمت قارچ را گرانی مواداولیه، کاهش تولید ناشی از فصل گرما، کمبود مواداولیه و سوء‌استفاده برخی فروشندگان از کمبود قارچ دانست و گفت: در حال حاضر این محصول باید به قیمت ۴۶تا۴۷هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد.
به گزارش ایسنا، قارچ یکی از محصولاتی است که امسال افزایش قیمت چشمگیری داشته، به طوری که قیمت هر کیلو از آن در اوایل امسال ۲۷تا ۳۲هزار تومان بوده، اما حالا در سطح بازار به بیش از ۶۰ هزار تومان رسیده است.
در این رابطه مهدی رجبی، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: مدیریت بازار و نرخ‌گذاری قارچ به عهده انجمن است که فعلاً تغییر نکرده است، اما مواداولیه بسیار گران شده و بسیاری از کارخانه‌ها توان تولید مواداولیه را ندارند که به تولیدکنندگان قارچ برسانند. در این وضعیت طبیعتاً قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، اما اینکه به صورت رسمی از سوی انجمن اعلام شود نرخ تغییری نکرده است، بلکه زمینه تولید و عرضه کمتر شده و در این شرایط برخی از فروشندگان سوء‌استفاده می‌کنند.
به گفته وی، قیمت اعلامی انجمن طی روز‌های اخیر برای قارچ فله کارتونی درجه یک کیلویی ۴۴ هزار تومان بوده که باید نهایتاً ۴۶تا ۴۷هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد، اما در فروشگاه‌ها قیمت این محصول به بیش از کیلویی ۶۰ هزار تومان هم رسیده که مورد تأیید انجمن نیست.
رجبی پیش‌بینی کرد: این وضعیت تا آخر شهریور ادامه پیدا می‌کند؛ چراکه قارچ به دو شکل سنتی و مکانیزه کشت که کشت مکانیزه در ۱۲ ماه سال انجام می‌شود، اما کشت سنتی در فصل تابستان به دلیل نبود سیستم سرمایشی انجام نمی‌شود، بنابراین بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تولید کاهش می‌یابد.
البته به گفته وی، امسال علاوه بر این، گران بودن مواداولیه هم باعث شده واحد‌های کمپوست‌ساز نتوانند مواداولیه به کارخانه‌های قارچ برسانند که خود این موضوع باعث کاهش ۱۰درصدی تولید قارچ شده است. رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در ادامه با اشاره مجدد به افزایش قیمت مواد اولیه گفت: اگر نتوانیم قیمت مواداولیه را کنترل کنیم، قطعاً برای تولیدکننده نمی‌صرفد و احتمالاً قیمت اعلامی از سوی انجمن افزایش پیدا می‌کند.
به گفته وی، مواداولیه این صنعت یعنی کلش گندم در کمتر از یک ماه از هزار و ۵۰۰ تومان به ۵ هزار تومان هم رسید و کود مرغی نیز وضعیت مشابهی داشت. به طور کلی وقتی مرغ کم می‌شود، صنعت قارچ هم صدمه می‌خورد. رجبی خاطرنشان کرد: قیمت اعلامی قارچ از سوی انجمن در ابتدای امسال حدود ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان اعلام شد که با حدود ۳۰ درصد افزایش حالا به حدود ۴۴هزار تومان رسیده است.
وی همچنین تأکید کرد: قارچ یک محصول سالم و عاری از هرگونه مضرات برای بدن است و استفاده از آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود؛ بنابراین با توجه به اینکه حالا این محصول در سبدغذایی مردم است، وزارت جهاد کشاورزی باید توجه خاصی به این صنعت داشته باشد تا هم تولید‌کنندگان راحت‌تر تولید و هم مصرف‌کنندگان به قیمت واقعی آن را تهیه کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار