برگ سبز سند رسمی است
کد خبر: 1060968
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S0O
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
دادستان کل ختم دعوا را اعلام کرد

دادستان کل کشور با ارسال نامه‌ای به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام کرد که تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی غیرلازم است و استنکاف‌کنندگان از آن تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرند.
ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد برای قوه قضائیه درآمد‌زایی داشت، اما دستگاه قضا به جهت رفاه مردم، قید این درآمد را زد.
مدت‌ها بود که بین نیروی انتظامی و دفاتر اسناد در خصوص اینکه برگ سبز صادر شده از سوی نیروی انتظامی، سند رسمی خودرو محسوب می‌شود یا نه، جدال وجود داشت.
پیش از این حتی رئیس دیوان عدالت هم طرف ناجا را گرفته بود، اما دفاتر ثبت اسناد حاضر به پذیرفتن این ماجرا نبودند و نامه‌نگاری‌های گسترده‌ای هم با مجلس برای به رسمیت نشناختن برگ سبز به عنوان سند داشتند.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، مردادماه امسال هم اذعان کرده‌بود که «ما هم می‌پذیریم که مردم نباید به دو مرکز مراجعه کنند و این باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم است. ما اعلام کردیم با توجه به سیستم ثبت آنی و ثبت الکترونیک که در اختیار دفاتر اسناد رسمی است و راهنمایی و رانندگی هم همین سیستم را دارد این دو سیستم را به همدیگر متصل کنیم و پرداخت دیون و معوقات و مسائل اینچنینی را توسط این سیستم انجام دهیم. از طریق دفاتر اسناد استعلام بگیریم و استعلام از مراکز پلیس انجام و به دفاتر اعلام شود مانند آن چیزی که در خصوص ملک در حال انجام است.».
اما انتقاد‌ها به دفاتر اسناد همچنان پابرجا بود و زمزمه‌هایی مبنی بر سند بودن کارت سبز وجود داشت. کار به جایی رسید که چندی قبل علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پی اظهارنظر برخی از افراد و مسئولان در خصوص عدم لزوم تنظیم سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت: از افرادی که به هر شکل و نوعی در هر جایگاه و مقامی نسبت به ترویج بی‌قانونی در کشور از جمله عدم لزوم تنظیم سند رسمی برای خودرو در دفاتر اسناد رسمی اقدام کنند، در مراجع رسمی و قانونی شکایت می‌کنیم!
خندانی ضمن تأکید بر تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اعلام کرد که رأی اخیر دیوان عدالت اداری که مستند برخی افراد قرار گرفته‌است، به هیچ عنوان ارتباطی به عدم تنظیم سند قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی ندارد! در نهایت روز گذشته دادستان کل کشور با ارسال نامه‌ای به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور، تکلیف نهایی و قطعی ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی را مشخص و اعلام کرد: برگ سبز صادر شده از سوی نیروی انتظامی، سند رسمی خودرو محسوب می‌شود و متعاملین الزامی برای حضور در دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند ندارند. به این ترتیب از این پس، متعاملین خودرو هیچ الزامی برای تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی نخواهند داشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار