تداوم کمبود سرم برای بیماران کرونایی در خراسان رضوی
کد خبر: 1060475
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RsR
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
دبیر انجمن داروسازان این استان مطرح کرد:
دبیر انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: اگرچه وضعیت استان و بویژه شهر مقدس مشهد در حوزه دارو تحت کنترل است اما همچنان در زمینه تامین سرم مورد نیاز بیماران کرونایی کمبودهایی وجود دارد.

دکتر محمد رضا افخمی  گفت: در حال حاضر  به یک ثبات نسبی دست یافته ایم و در تامین داروهای اصلی  مورد نیاز بیماران کرونایی در مشهد ، مشکلات کمتر  شده  است.

وی افزود:  اگرچه اوضاع در حوزه دارو تحت کنترل است اما همچنان در زمینه تامین سرم مورد نیاز بیماران کرونایی  کمبود وجود دارد.

 عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد تصریح کرد: علاوه بر زائرپذیری شهر مشهد؛ بیماران کرونایی و غیرکرونایی مراجعات بسیار زیادی از استان های همجوار به مشهد دارند لذا در تامین دارو و سهمیه دارویی مشهد باید این موضوع لحاظ شود.

دکتر افخمی افزود: در حال حاضر در مشهد و اطراف آن ۷۰۱ داروخانه خصوصی داریم و در شهرهای  چون فریمان ، چناران، درگز و قوچان که تابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند نیز ۱۲۷ داروخانه خصوصی وجود دارد. ۴۶ داروخانه دولتی در مشهد و ۱۶ داروخانه دولتی در شهرهای مذکور دایر است که در مجموع ۸۹۰ داروخانه دولتی و خصوصی را در بر می گیرد.

وی بزرگترین چالش فراوری جامعه داروسازی را نبود بستر مناسب برای فعالیت و کار داروسازان در صنعت تولید دارو، شرکت های پخش دارو و بیمارستانها دانست و گفت: از یک سو مرتب در حال تربیت داروساز هستیم و  از سوی دیگر قوانین طوری تعریف شده است که عملا داروسازان در بخشهایی که بایستی به کارگیری شوند؛ حضور نداشته و به کارگیری نمی‌شوند؛ در این بین آئین نامه  و ضوابط  تاسیس داروخانه  به عنوان مسکن تغییر پیدا کرده است تا داروسازان بیشتری کار و فعالیت خود را در قالب تاسیس داروخانه جستجو کنند.

وی در پایان بر اهمیت توزیع عادلانه دارو در داروخانه های سطح شهرها و ایجاد بستر برای فعالیت داروخانه ها در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهرها اشاره کرد و گفت: توزیع دارو در داروخانه های دولتی و خصوصی سطح شهر به خصوص در شرایط پاندمی کرونا از تمرکز بیماران در چند داروخانه برای دریافت داروی مورد نیاز خواهد کاست و از ترددهای فراوان و ایجاد ترافیک در محدوده فعالیت داروخانه های خاص تامین کننده نیز می‌کاهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی