احصای ۶۳۴۰ حکم در سیاست‌های کلی با هدف تفاهم با مجریان روی اقدامات کلیدی
کد خبر: 1060131
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Rmt
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۶
جبرائیلی: جلد نخست از مجموعه «هندسه سیاست‌های کلی نظام» منتشر شد
سید یاسر جبرائیلی، رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام از انتشار جلد نخست از مجموعه «هندسه سیاست‌های کلی نظام» با هدف تبدیل محتوای سیاست‌ها به محور‌های مشخص و بند‌های متمایز خبر داد.

سید یاسر جبرائیلی، رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام از انتشار جلد نخست از مجموعه «هندسه سیاست‌های کلی نظام» با هدف تبدیل محتوای سیاست‌ها به محور‌های مشخص و بند‌های متمایز خبر داد.
وی گفت: اهمیت سیاست‌های کلی نظام به اندازه‌ای است که رهبر معظم انقلاب اسلامی، این امر را مهم‌ترین وظیفۀ رهبری در قانون اساسی می‌دانند: «مهم‌ترین وظیفۀ رهبرى در قانون اساسی تنظیم سیاست‌های کلی است... بعد که این سیاست‌ها ابلاغ شد، آن وقت مجلس موظف است طبق این سیاست‌ها قانون بگذراند و دولت هم موظف است سیاست‌هاى اجرایی خودش را تنظیم و طبق آن‌ها عمل کند». از سوی دیگر مرور متن سیاست‌های کلی موجود حکایت از آن دارد که سیاست‌های کلی به سبب ماهیت خود بعضاً در یک بند سیاستی چندین تکلیف مجزا برای تحقق اهداف سیاستی تعیین کرده است. به همین جهت لازم بود محتوای سیاست‌ها به محور‌های مشخص و متمایز تبدیل شود تا مجریان مختلف در دستگاه‌ها با تکالیف سیاستی دقیق مربوط به خود آشنا شده و اقدامات و برنامه‌های‌شان را در جهت تحقق سیاست‌ها طراحی نمایند.
رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام افزود: جلد اول از مجموعۀ هندسۀ سیاست‌های نظام، به تحلیل و احصای احکام سیاست‌های کلی پرداخته است. این سند را می‌توان گامی مبنایی برای ایجاد تفاهم با مجریان روی محور‌های محتوایی و اقدامات کلیدی راهبردی دانست که برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی باید صورت پذیرد. یکی از اقدامات مهم در این راستا، تحلیل محتوای این سیاست‌های کلی ابلاغ شده به شکلی است که بتوان با محوربندی محتوای آنها، سوق دادن محتوا به سمت اجرا را تسهیل نمود. در این کتاب، سیاست‌ها به محور‌های مشخص و متمایزی تبدیل شـده‌اند تا مجریان مختلف به خوبی بتوانند اقدامات راهبردی را که در راستای اجرایی نمودن آن‌ها لازم است تعریف و پیگیری نمایند. این سند گام اول برای ایجاد تفاهم با مجریان روی محور‌های محتوایی و اقدامات کلیدی راهبردی است که برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی باید صورت پذیرد. تلاش شده است در عین التزام به متن سیاست‌های کلی به صورت کامل، با ایجاد شکست محتوایی در متن، سیاست‌های کلی به احکامی تبدیل شوند که به صورت مشخص اقدام راهبردی متقنی را از مجریان اراده نماید.
جبرائیلی ادامه داد: در این سند، احصای احکام در ۳۶ سند سیاستی تاکنون از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و نیز سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، انجام و گزارش شده است. در مجموع، ۵۲۲ بند و ۶ هزارو ۳۴۰ حکم از این ۳۷ سند سیاستی استخراج شده است. برای تهیه این سند، تمامی اسناد سیاست‌های کلی ابلاغ شده و نافذ که در حال حاضر مبنای عمل دستگاه‌های اجرایی هستند، تحلیل محتوا شده و بر اساس تحلیل گزاره‌های فارسی، احکام معنادار قابل استخراج از آن‌ها مشخص و در ذیل هر یک از بند‌ها جانمایی شده‌اند.
وی گام بعدی این مرکز را تدوین نگاشت نهادی احکام سیاستی عنوان کرد و افزود: گام بعدی ما، تدوین نگاشت نهادی سیاست‌های کلی بر مبنای این احکام است که در آن دستگاه‌های اجرایی مسئول هر یک از احکام مشخص شده است و وفق آن، پیگیری لازم برای اجرایی شدن سیاست‌های کلی صورت خواهد پذیرفت. ان‌شاءالله به زودی بسته سیاستی هر دستگاه برای مدیران مربوطه ارسال می‌شود و مبنای تدوین گزارش‌های دوره‌ای ما از عملکرد دستگاه‌ها خواهد بود.
جبرائیلی در پایان از ارسال این مجموعه به تمامی مدیران ارشد کشور خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در دوران جدیدی که در عرصه مدیریت کشور آغاز شده، مجموعه دستگاه‌های کشور بتوانند گام‌های موثری در جهت تحقق سیاست‌های کلی نظام که یک دستور کار ملی و تکلیف شرعی و قانونی تمامی کارگزاران نظام است، بردارند.
گفتنی است مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام پیرو تفویض اختیار رهبر معظم انقلاب اسلامی در بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی به هیئت عالی نظارت شکل گرفته و موضوع تبصره ۳ از ماده ۶ مقررات نظارت است که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار