تحلیل متفاوت از رفتار هوشمندانه امیرعبداللهیان در بغداد
کد خبر: 1060117
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Rmf
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

تصویر منتشر شده از عکس یادگاری مقامات سیاسی حاضر در نشست بغداد و جایگاه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در این عکس محل بحث در فضای مجازی شده است. چه آنکه تصویر جانمایی مقامات حاضر نشان می‌دهد که جایگاه امیرعبداللهیان در ردیف دوم و پشت سر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و در مجاورت مقام سعودی بوده است، اما در عکس او در ردیف اول حضور دارد.
برخی دلیل این اقدام را تلاش امیرعبداللهیان برای قرار نگرفتن در کنار مقام سعودی دانستند و او را تحسین کردند. برخی به انتقاد از او پرداخته و این اقدام را خلاف آداب دیپلماتیک دانستند!
جهان نیوز در مطلبی نوشت: «عده‌ای معتقدند که این کار سهواً و از سر عدم اطلاع از موقعیت ایستادن رخ داده است که با توجه به سابقه طولانی او در رد این موضوع نباید تردید داشت.»
در این مطلب با رد گمانه‌زنی‌ها در مورد این اقدام، آمده: «می‌توان از این رفتار وزیر خارجه کشورمان برداشت دیگری هم داشت. امیر عبداللهیان هرچند طبق قواعد دیپلماتیک به عنوان وزیر خارجه باید در پشت ردیف رؤسای جمهور و خصوصاً در پشت سر رئیس‌جمهور فرانسه قرار می‌گرفت، اما حسب نقش بزرگ و تعیین‌کننده جمهوری اسلامی ایران در عراق، هوشمندانه و مقتدرانه خود را در صف اول جای داد تا مشخص شود نه فرانسه و نه حاکمان کشور‌های کوچک حاشیه خلیج فارس در این باره صرف حضور در سطح رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر حق ندارند در ردیف اول و مهم ایستاده، اما ایران مؤثر به ردیف دوم رفته باشد.»
جهان نیوز می‌افزاید: «از نکات قابل توجه این اجلاس عدم دعوت از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به عنوان یکی از اصلی‌ترین همسایگان عراق است که ظاهراً فشار‌های فرانسه و ترکیه در این باره مؤثر بوده است. از سوی دیگر به رغم دعوت رسمی از رئیس‌جمهور ایران برای حضور در این اجلاس، وزیر خارجه ایران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در این اجلاس شرکت کرد که برخی کارشناسان معتقد هستند عدم حضور رئیس‌جمهور ایران به دلیل عدم دعوت از بشار اسد صورت گرفته است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار