فقط ۵ بانک استاندارد هستند
کد خبر: 1059984
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RkW
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
کفایت سرمایه غیراستاندارد ۱۸ بانک کشور
از مجموع ۲۳ بانک داخلی، نرخ کفایت سرمایه هشت‌بانک منفی، شش‌بانک بین صفر تا ۴‌درصد، چهار بانک بین ۴‌درصد تا ۸‌درصد است و فقط پنج‌بانک نرخ کفایت سرمایه ۸‌درصد و بیشتر را دارا هستند.

از مجموع ۲۳ بانک داخلی، نرخ کفایت سرمایه هشت‌بانک منفی، شش‌بانک بین صفر تا ۴‌درصد، چهار بانک بین ۴‌درصد تا ۸‌درصد است و فقط پنج‌بانک نرخ کفایت سرمایه ۸‌درصد و بیشتر را دارا هستند.
به گزارش فارس، نرخ کفایت سرمایه یکی از شاخص‌های بسیار مهم در نظام بانکی هر کشوری است. نسبت اطمینان و درجه ریسک بانک و صیانت از سپرده‌های بانکی با نرخ کفایت سرمایه سنجش می‌شود. نرخ کفایت سرمایه در واقع «حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد» است.
طبق دستورالعمل‌های کمیته بین‌المللی «بال‌یک» حداقل نرخ کفایت سرمایه استاندارد یک بانک باید ۸‌درصد باشد تا اطمینان از عدم ورشکستگی بانک و نسبت ضریب ریسک به‌وجود بیاید. در دستورالعمل «بال ۲» حداقل نرخ کفایت سرمایه به ۱۲‌درصد افزایش پیدا کرده‌است.
فقط ۳ بانک خصوصی.
اما نگاهی به صورت‌های مالی بانک‌های بورسی کشور نشان می‌دهد نرخ کفایت سرمایه در ۱۷‌بانک و مؤسسه اعتباری بورسی بسیار پایین‌تر از نسبت استاندارد بال یک است و فقط سه بانک سینا، خاورمیانه و کارآفرین نرخ کفایت سرمایه استاندارد دارند. در میان بانک‌های دولتی نیز بانک‌های ملی و توسعه صادرات نرخ کفایت سرمایه استاندارد داشته‌اند.
بانک آینده صورت مالی حسابرسی شده سال‌های‌۹۸ و ۹۹ را منتشر نکرده و به همین دلیل امکان درج کفایت سرمایه سال‌۹۹ این بانک وجود نداشت. نرخ کفایت سرمایه ۹/۰ درصد در شرایطی ثبت شده که زیان انباشته این بانک در سال‌۹۷ بالغ بر ۱۱‌هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان بوده‌است. در سال‌۹۹ زیان انباشته بانک آینده از ۳۷‌هزار میلیارد تومان عبور کرده‌است و قطعاً با این وضعیت نرخ کفایت سرمایه این بانک در پایان سال‌۹۹ بسیار کمتر از نرخ ۹/۰ درصد است.
همچنین صورت مالی بانک شهر هم برای سال مالی‌۹۸ است و زیان انباشته این بانک در سال‌۹۹ حدود ۲‌هزار‌میلیارد تومان رشد کرده‌است. طبق این آمارها، سرمایه این ۱۸‌بانک در مجموع ۱۰۹‌هزار و ۵۳‌میلیارد تومان و سرمایه نظارتی ۱۷‌بانک (سرمایه نظارتی بانک ایران زمین درج نشده است) ۸۲‌هزار و‌۱۴۸‌میلیارد‌تومان است.
آخرین صورت مالی در دسترس از بانک‌های دولتی مربوط به سال‌۹۷ می‌شود که کفایت سرمایه بانک‌ملی در سال‌۹۷ با سرمایه ۱۹‌هزار و ۸۵۶‌میلیارد تومان، باوجود زیان انباشته ۳۵‌هزار و ۵۳۷‌میلیارد تومان، معادل مثبت ۲۴/۱۰ درصد است. صورت مالی بانک کشاورزی نشان می‌دهد که این بانک در سال‌۹۷ با سرمایه ۹‌هزار و ۱۰۲‌میلیارد‌تومان و زیان انباشته ۹‌هزار و ۷۶۹‌میلیارد تومان کفایت سرمایه ۴۷/۱ درصدی دارد.
بانک مسکن هم با سرمایه ۸‌هزار و ۷۳‌میلیارد تومانی، نرخ کفایت سرمایه منفی ۵/۱ درصد را به ثبت رسانده است. البته بانک در صورت مالی خود رقم ۵/۴ درصد را درج کرده، اما حسابرس معتقد است این نرخ حداکثر منفی ۵/۱ درصد است.
بانک سپه با ۱۱‌هزار و ۹۵۳‌میلیارد تومان و ۸‌هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان، نرخ کفایت سرمایه منفی ۷۵/۵ درصد را به ثبت رسانده است.
در بین بانک‌های دولتی، (در صورت ادامه این روند تا پایان سال‌۹۹) تنها دو بانک ملی و توسعه صادرات نسبت استاندارد نسبت استاندارد را کسب می‌کنند. در واقع بانک ملی ۲/۲ درصد بالاتر از نرخ تعیین شده توسط مقررات کمیته بال یک و بانک توسعه صادرات ۵/۰ درصد بیشتر از مقررات کمیته بال‌۲ را کفایت سرمایه دارند.
نکته قابل تأمل دیگر، وضعیت بانک‌هایی است که بانک مرکزی مسئولیت آن‌ها را به عهده گرفته و هیئت مدیره برای آن‌ها تعیین کرده‌است، بانک‌های دی، سرمایه و آینده می‌باشد.
بررسی صورت‌های مالی سال‌های‌۹۷ تا ۹۹ این سه بانک بهبودی در وضعیت آن‌ها نشان نمی‌دهد. ضمن اینکه بانک آینده نه صورت مالی حسابرسی شده در سال‌های‌۹۸ و ۹۹‌منتشر شده و نه مجمع عمومی سالانه برگزار کرده است.
زیان انباشته بانک آینده در این مدت سه‌برابر شده و وضعیت دو بانک دیگر بدتر از قبل شده‌است. در مجموع بررسی وضعیت ۲۳‌بانک (پنج‌بانک دولتی، ۱۷‌بانک خصوصی و غیردولتی و یک مؤسسه اعتباری) تنها پنج بانک نسبت کفایت سرمایه ۸‌درصد را در به دست آورده‌اند و ۱۸ بانک دیگر، کفایت سرمایه غیراستاندارد دارند.
در مجموع، از این ۲۳‌بانک، نرخ کفایت سرمایه هشت‌بانک منفی، شش بانک بین صفر تا ۴‌درصد، چهار بانک بین ۴‌درصد تا ۸‌درصد است و فقط پنج‌بانک نرخ کفایت سرمایه ۸‌درصد و بیشتر را دارا هستند. این ارقام نشان می‌دهد وضعیت نظام بانکی در حوزه کفایت سرمایه به هیچ وجه مناسب نیست و یکی از تکالیف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در دوره جدید اصلاح نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار