شلیک اخطار ازمرز لبنان
کد خبر: 1057998
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004REU
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
اولین پاسخ حزب‌الله به ماجراجویی رژیم صهیونیستی
در کشاکش رجزخوانی رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت بعد از عملیات علیه نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت»، حزب‌الله لبنان با شلیک ۱۰ تا ۲۰ موشک به شمال سرزمین‌های اشغالی نشان داد که ماجراجویی علیه هریک از اضلاع مقاومت، از تهران تا بغداد و صنعا و از آنجا تا دمشق و بیروت و غزه، با پاسخی یکپارچه روبه‌رو خواهد شد

در کشاکش رجزخوانی رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت بعد از عملیات علیه نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت»، حزب‌الله لبنان با شلیک ۱۰ تا ۲۰ موشک به شمال سرزمین‌های اشغالی نشان داد که ماجراجویی علیه هریک از اضلاع مقاومت، از تهران تا بغداد و صنعا و از آنجا تا دمشق و بیروت و غزه، با پاسخی یکپارچه روبه‌رو خواهد شد. موشک‌های حزب‌الله در واکنش به حمله سحرگاه پنج شنبه اسرائیل به خاک لبنان انجام شده که از جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ تاکنون بی‌سابقه است. تهران هم برای چندمین بار ظرف روز‌های اخیر هشدار داده که هرگونه اقدام «احمقانه» اسرائیل «قاطعانه و بدون سازش» پاسخ داده می‌شود.

آژیر‌های خطر دیروز در مناطق اشغالی در جولان و الجلیل به صدا درآمد و ساعتی بعد حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در ساعت ۱۱:۱۵ صبح جمعه در پاسخ به حملات هوایی پنج شنبه شب رژیم صهیونیستی به زمین‌های باز در مناطق «الجرمق»‌و «الشواکیر»، با ده‌ها فروند موشک ۱۲۲ میلی متری، سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داده است. شبکه «کان» رژیم صهیونیستی ویدئو‌هایی منتشر کرده که حاوی صدای انفجار‌هایی در مرز‌های رژیم صهیونیستی با لبنان است. برخی گزارش‌ها می‌گویند که ۱۰ موشک از مزارع شبعا در جنوب لبنان به سمت الجلیل شلیک شده، ولی برخی دیگر، شمار موشک‌های شلیک شده را ۲۰موشک یا بیشتر اعلام کرده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی تأیید کرده که حزب‌الله ۱۹ موشک از شمال شبعا شلیک کرد که گنبد آهنین ۱۰ موشک را رهگیری کرد و البته خسارت و جراحتی به کسی وارد نشده است. موشک‌ها در پاسخ به آتش توپخانه رژیم صهیونیستی به خاک لبنان انجام شد که طی ۱۵ سال بعد از جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶، این سطح از تنش بی‌سابقه است. حمله صبح دیروز به سرزمین‌های اشغالی ظاهراً در واکنش به حملات توپخانه‌ای صهیونیست‌ها به خاک لبنان انجام شده، ولی در فضای پرتنش منطقه بعد از عملیات پهپادی پنج شنبه هفته قبل علیه نفتکش اسرائیلی «مرسر‌استریت»، نشان داد که ماجراجویی رژیم صهیونیستی علیه هرکدام از اضلاع مقاومت، با پاسخی فراگیر روبه‌رو خواهد شد. جنبش مقاومت اسلامی حماس ساعتی بعد از موشک‌باران حزب‌الله، از آن استقبال و در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقاومت در برابر اشغالگران و پاسخ به تجاوزات آنان حق هر فرد تحت اشغالی است که به حقوقش تجاوز شده است. جنبش حماس تأکید کرده که جنگ با رژیم صهیونیستی «باید در تمامی جبهه‌ها تا نابودی این رژیم» ادامه یابد و مقدسات و خاک مسلمانان از دست اشغالگران غاصب پاک شود. این بیانیه می‌افزاید: «خالص‌ترین تبریکات خود را به مقاومت و مردم بزرگوار لبنان می‌فرستیم. مقاومت با پاسخ به دشمنان و در هم شکستن معادلات مدنظر آنها، معادله حمله در برابر حمله را تثبیت کرد.»‌محمد البریم ابو مجاهد، مدیر دفتر رسانه‌ای کمیته‌های مقاومت در فلسطین نیز اعلام کرد: ما پاسخ حزب‌الله به تجاوز اسرائیل را تبریک می‌گوییم و از آن حمایت می‌کنیم. او گفت: حزب‌الله حق دارد به تجاوز صهیونیست‌ها پاسخ دهد و با بمباران مناطق اشغالی از مردم لبنان دفاع کند. واکنش قوی و تکان‌دهنده حزب‌الله دشمن را سردرگم و مضطرب کرد.
غافلگیری در تل‌آویو
رژیم صهیونیستی بعد از موشکباران سحرگاه پنج‌شنبه شنبه لبنان که در پاسخ به حملات گروه‌های فلسطینی از خاک لبنان انجام شده بود، کوشید «قواعد درگیری» را به درگیری با این گروه‌ها محدود کند، ولی پاسخ حزب‌الله به تجاوز تل‌آویو به خاک لبنان تا حد زیادی از نظرصهیونیست‌ها غیر قابل پیش‌بینی بود. تال لیو رام، تحلیلگر نظامی اسرائیلی نوشت: «تا حد زیادی، پاسخ حزب‌الله برای نیرو‌های دفاعی ما غافلگیر‌کننده بود. برآورد شده بود که حزب‌الله به حمله اسرائیل به لبنان و اقدامات علیه سازمان‌های فلسطینی پاسخ نخواهد داد.» او نوشته است: «همچنین هیچ اطلاعاتی مبنی بر آماده‌سازی حزب‌الله برای شلیک راکت وجود نداشت. حزب‌الله صبح جمعه پاسخ خود را داد. یک داستان کاملاً متفاوت از آنچه فکرش را می‌کردیم!» رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز نوشتند که پاسخ حزب‌الله تا حد زیادی به منزله یک حادثه غافلگیرکننده بزرگ برای نهاد امنیتی اسرائیل بود.
حزب‌الله معادله حمله در مقابل حمله و مناطق باز در مقابل مناطق باز را ثابت کرد. ناظران در تهران و پایتخت‌های مرتبط با اضلاع مقاومت، قاعده درگیری در موشکباران صبح دیروز را حتی فراتر از پاسخ حزب‌الله تعبیر می‌کنند. در شرایطی که لفاظی جنگی رژیم صهیونیستی بعد از عملیات علیه نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» تشدید شده، موشکباران در مرز لبنان نوعی شلیک اخطار درباره پاسخ فراگیر به هرگونه ماجراجویی تعبیر شده است. بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهونیستی روز پنج شنبه ادعا کرد که تل‌آویو آماده اقدام نظامی علیه ایران است.
تهران را آزمایش نکنید
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران دیروز برای دومین بار در واکنش به تهدید رژیم صهیونیستی گفت که هرگونه اقدام «احمقانه» اسرائیل توسط ایران «قاطعانه و بدون سازش» پاسخ داده می‌شود، سعید خطیب‌زاده در توئیتر نوشت: «رژیم اسرائیل در مورد تازه‌ای از نقض فاحش قوانین بین‌المللی، حالا بی‌شرمانه ایران را به اقدام نظامی تهدید می‌کند. این رفتار شرارت‌بار از حمایت کور غرب نشئت می‌گیرد.» خطیب‌زاده اظهار کرد: ما به روشنی اعلام می‌کنیم؛ هرگونه اقدام احمقانه علیه ایران، با پاسخی قاطع مواجه خواهد شد. ما را آزمایش نکنید. سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل هم در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل درباره تلاش‌های مشکوک اخیر برای ایجاد حوادث ساختگی دریایی در خلیج فارس و فراتر از آن هشدار داد و خواستار متوقف شدن چنین اعمال غیرمسئولانه و زیانبار برای امنیت و ثبات منطقه شد. در این نامه آمده است: جناب آقای رئیس، من این نامه را در ارتباط با نامه مورخ ۳ اوت ۲۰۲۱ نمایندگان لیبریا، رومانی و انگلیس برای شما می‌نویسم.
در نامه ایران آمده است: نویسندگان آن نامه، بدون ارائه هیچ گونه شواهدی برای اثبات ادعا‌های خود، با توسل به برخی عبارات نظیر «بسیار محتمل»، «ارزیابی‌های اولیه» و «یک یا چند فروند پهپاد» که ناشی از عدم اطمینان است و همچنین استفاده از اصطلاحات مبهمی مانند «شرکای بین‌المللی» تلاش کرده‌اند به صورت دلخواهانه جمهوری اسلامی ایران را به حمله به کشتی مرسر استریت متهم کنند. در نامه ایران به رئیس شورای امنیت سازمان ملل آمده است: با توجه به اظهارات تحریک آمیز اخیر مقامات رژیم اسرائیل که در نقض فاحش ماده ۲ منشور سازمان ملل، تهدید به استفاده از زور کرده‌اند، لازم است به این رژیم یادآوری شود که باید منتظر عواقب تمام ماجراجویی‌ها و محاسبات نادرست احتمالی خود باشد. در بخش دیگری از نامه ایران به رئیس شورای امنیت سازمان ملل تصریح شده است: ضمن هشدار نسبت به چنین تهدید‌هایی از سوی هر منبعی، جمهوری اسلامی ایران در اتخاذ هرگونه اقدام لازم برای حفاظت کامل از مردم خود، دفاع از حاکمیت خویش و تأمین منافع ملی خود تردید نخواهد کرد. در حالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه در نشستی پشت در‌های بسته حمله به یک کشتی تحت مدیریت رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داد، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره اظهارات بنی گانتس که ایران را به اقدام نظامی تهدید کرده بود، گفت: «مسئله مهم برای همه طرف‌های دخیل یا منتفع در این خصوص این است که از انجام هر اقدام یا لفاظی‌های تنش‌زا که می‌تواند وضعیت را بدتر کند خودداری کنند.»‌دیمیتری پولیانسکی معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز چهار شنبه شب در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد حمله به نفتکش در سواحل عمان گفت: ما باید حقایق را ثابت کنیم، باید ببینیم و نیازی به عجله در هیچ نتیجه‌گیری یا اقدامی نداریم بدون اینکه مدارکی از آنچه اتفاق افتاده است داشته باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار