تحریم درمانی لبنان بحران‌زده!
کد خبر: 1057361
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R4D
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸
سید رحیم نعمتی

در حالی که نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان آماده می‌شود ساختار اولیه دولت خود را در روز دو شنبه تقدیم رئیس‌جمهور لبنان میشل عون کند، اتحادیه اروپا به رهبری کشور فرانسه چارچوب جدیدی را برای تحریم لبنان تدوین کرده است. هرچند که گفته می‌شود این اقدام اتحادیه اروپا به منظور اعمال فشار بر سیاستمداران لبنانی برای تشکیل هر چه سریع‌تر دولت است، اما با توجه به مذاکراتی که میقاتی در این مدت کوتاه کمتر از یک هفته با گروه‌های سیاسی داشته و آمادگی او برای ارائه فهرست اولیه کابینه‌اش در دو شنبه آینده، باید گفت اقدام اتحادیه اروپا برای وضع چارچوب تحریمی بیشتر در جهت اعمال نفوذ در تشکیل دولت میقاتی است. به این ترتیب، لبنان با وضع این چارچوب تحریمی در شرایط جدیدی قرار گرفته و تشکیل دولت بدون دخالت خارجی مبدل به عرصه مقاومت لبنان برای حفظ استقلال و حاکمیت این کشور شده است.
دخالت کشور‌های خارجی برای تشکیل دولت لبنان و اعمال نفوذ آن‌ها در این روند چیز تازه‌ای نیست چنان که همین امر عامل اصلی ناکامی سعد حریری برای تشکیل دولت بود. او ۹ ماه سمت نخست‌وزیر مکلف را داشت و در طول این مدت طولانی سفر‌های متعددی به کشور‌های منطقه از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر و حتی فرانسه داشت و دخالت برخی از این کشور‌ها باعث شد اختلاف نظر‌های داخلی در ترکیب کابینه حل نشود و در نهایت نیز او مجبور به استعفا شد. روزنامه لبنانی البناء پیش از این یکی از موارد دخالت‌ها را با توصیه ولیعهد ابوظبی محمد بن زاید فاش ساخته بود که به حریری توصیه کرده بود بدون جلب رضایت ولیعهد عربستان سعودی محمد بن‌سلمان اقدامی برای تشکیل دولت نکند. اکنون اتحادیه اروپا و به خصوص فرانسه این نقش را به عهده گرفته و به جای همکاری با میقاتی برای تسریع در تشکیل دولتش، چارچوبی را برای تحریم تعیین می‌کند تا با این اقدام چماق فشار و تهدید را علیه میقاتی علم کرده باشد. به عبارت دیگر، سرعت بخشیدن به تشکیل کابینه میقاتی مستلزم همکاری با آن است و استفاده از تحریم و زبان زور نمی‌تواند به معنای همکاری با میقاتی باشد بلکه بیشتر در جهت تحمیل خواسته‌های فراقانونی و مغایر با منافع لبنان به او برای تشکیل کابینه است.
اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این مورد مدعی شده که تشدید فشار‌ها بر لبنان برای تشکیل دولت جدید است، اما نکته قابل تأمل در اینجا است که همراهی امریکا با این اقدام اتحادیه اروپا دارد و بیانیه‌های آنتونی بلینکن و جانت ویلن، وزرای خارجه و خزانه‌داری امریکا، در این مورد نیز مؤید همین نکته است. شکی نیست که موضع اساسی امریکا در مورد لبنان حذف جبهه مقاومت از عرصه سیاسی آن است و سفیر این کشور در لبنان، دوروتی شیا، این سیاست واشنگتن را با دخالت‌های آشکار در امور داخلی لبنان پیش می‌برد، چنان که مصاحبه یک ماه قبل او با تلویزیون الجدیده باعث دردسر این تلویزیون شد و کاربران لبنانی هشتگی به نام «#تلفزیون _السفیره» (تلویزیون سفیر) علیه آن به راه انداختند. به این ترتیب، استقبال امریکا از اقدام تحریمی اتحادیه اروپا به این معنا است که واشنگتن همسو با شرکای اروپایی خود به دنبال استفاده از این ابزار تحریمی برای تشکیل کابینه‌ای مطابق سلیقه خود در لبنان است. در مقابل، میقاتی آگاهانه در مقابل این اعمال نفوذ خارجی ایستاده و می‌گوید که «خاموش کردن آتش در لبنان نیازمند همکاری همه لبنانی‌ها است» و از همه جناح‌های سیاسی لبنان خواسته برای تشکیل کابینه‌ای موفق با او همکاری کنند. این درخواست میقاتی همسو با خط مشی حزب‌الله است چنان که نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار از موضع میقاتی حمایت کرد و گفت که «ما با هر موضوعی موافق هستیم که به تشکیل کابینه ختم شود.»‌به این ترتیب، مسئله تشکیل کابینه در لبنان به رویارویی بین دو جریان خارجی و داخلی مبدل شده، به این نحو که جریان خارجی با ابزار تحریم به دنبال حذف مقاومت از ترکیب دولت است و جریان داخلی به رهبری میقاتی، نخست‌وزیر مکلف برخلاف آن به دنبال همکاری تمام گروه‌ها برای تشکیل دولت است. این تقابل را می‌توان مقاومت لبنان در برابر فشار خارجی برای تشکیل دولت دانست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار