مسیری که فقط به قهرمانی ختم می‌شود
کد خبر: 1057340
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R3s
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
پرسپولیس از برانکو تا یحیی، از هت‌تریک تا گلات
تا همین چند وقت پیـــش دبل، هت‌تریک و نهایتاً پوکر تنها واژه‌هایی بودند که دوستداران فوتبال در ایران با آن آشنا بودند، اما پرسپولیس امسال با ادامه درخشش‌های خود در لیگ برتر، فوتبال ایران را با واژه‌ای تازه آشنا کرد. «گلات قهرمانی»، واژه‌ای که تجربه آن پرسپولیس را بی‌شک به افسانه‌ای در فوتبال ایران تبدیل کرده که تکرارش شاید سالیان سال زمان ببرد.
دنیا حیدری

سرویس ورزشی جوان آنلاین: تا همین چند وقت پیـــش دبل، هت‌تریک و نهایتاً پوکر تنها واژه‌هایی بودند که دوستداران فوتبال در ایران با آن آشنا بودند، اما پرسپولیس امسال با ادامه درخشش‌های خود در لیگ برتر، فوتبال ایران را با واژه‌ای تازه آشنا کرد. «گلات قهرمانی»، واژه‌ای که تجربه آن پرسپولیس را بی‌شک به افسانه‌ای در فوتبال ایران تبدیل کرده که تکرارش شاید سالیان سال زمان ببرد.


بسیاری موفقیت‌های پرسپولیس را میراث برانکو می‌دانستند. مردی که حضورش در پرسپولیس با انتقاد‌های فراوانی همراه بود که به‌زعم عده‌ای، مرد کروات محتاط بود و این ویژگی با پرسپولیسی که هوادارانش همواره از آن حمله می‌خواستند همخوانی نداشت. حمله، گل زدن، بردن، قهرمانی و موفقیت؛ این تفکر البته بعد از مدتی رنگ باخت و عقیده‌ها با موفقیت‌ها و قهرمانی‌های برانکو تغییر کرد. با جدایی برانکو تصور بر این بود که موفقیت‌ها هم تمام خواهد شد، اما پرسپولیس نه تنها بی‌انگیزه نشد که با کالدرون و سپس با یحیی گل‌محمدی به همان مسیر ادامه داد تا ثابت کند که سرخ‌های ایران تمام شدنی نیستند، چه با مرد کروات، چه پیرمرد آرژانتینی و چه با یحیی جوان که از همین خاک و مرز و بوم و از جنس همین تیم بود.

یک‌بار دیگر تارتار ساقدوش قهرمانی پرسپولیس شد. مردی که درست مانند دو فصل قبل که سکان هدایت پارس جنوبی جم را در دست داشت تا پای جان برای پیروزی در آخرین بازی فصل جنگید، اما نه با پارس جنوبی و نه با پیکان نتوانست حریف خواست و اراده پرسپولیس شود و بار دیگر جزئی از قهرمانی پرسپولیس شد. تیمی که تارتار هم تجربه پوشیدن پیراهن آن را داشت و هم نشستن روی نیمکت مربیگری‌اش را، اما دست سرنوشت دو بار او را در نقطه پایانی لیگ مقابل تیم سابقش قرار داد تا هم شرافت تارتار ثابت شود و هم توانایی و اقتدار پرسپولیس که هر دو مرتبه نیز با گذشتن از سد یار قدیمی، جام قهرمانی را بالای سر برد.

پنجمین قهرمانی حالا نه فقط از پرسپولیس که از یحیی و تک‌تک شاگردانش ستاره‌هایی ساخته که هر تیمی آرزوی جذب آن‌ها را دارد برای رقم زدن چنین موفقیت‌های تکرار نشدنی! موفقیتی که البته دستیابی به آن چندان هم ساده نبود، خصوصاً با شرایط مالی نابسامان پرسپولیس که بار‌ها داد بازیکنان این تیم را درآورد و نارضایتی آن‌ها را به دنبال داشت. با وجود این بدون هیچ شک و تردیدی یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت سرخپوشان طی پنج سال گذشته و رسیدن به رکورد پنج قهرمانی متوالی در لیگ، مهار حاشیه‌هایی است که دل به دل آن‌ها دادن می‌توانست دست پرسپولیس را از جام پنجم کوتاه کند. با این حال اگرچه یحیی گاهاً با رسیدن کارد به استخوانش گله سر می‌داد و مدیریت باشگاه را زیر سؤال می‌برد، اما همان اندازه که تند مقابل مدیران ناکارآمد تیمش می‌ایستاد، به همان اندازه نیز سفت و سخت مقابل ورود حاشیه‌ها به تیمش و راهیابی آن‌ها به زمین مسابقه می‌ایستاد و همین ایستادگی بود که توانست او را با وجود مشکلات فراوان به مسیر موفقیت‌آمیزی که نتیجه‌اش گلات قهرمانی بود، برساند.

اتحاد و انتخاب‌های درست و کاربردی، اما یکی دیگر از بازو‌های مهم پرسپولیس در کسب موفقیت‌های این چند سال اخیر بوده است. پرسپولیس از روز‌های سختی که پنجره نقل و انتقالاتش بسته بود آغاز کرد و به انتخاب‌های درست که نتیجه تجربیات سخت سال‌های قبل بود رسید. کوچ ستاره‌ها از این تیم دلیل و بهانه خوبی بود برای زمین خوردن قهرمان، اما تفکر درست یحیی در جایگزین کردن افراد و بازی گرفتن از آن‌ها اجازه نداد بعد از جدایی ستاره‌هایی، چون علیپور، بیرانوند، بشار رسن، ترابی که برگشتی درخشان‌تر داشت و شجاع خلیل‌زاده تیمش از مسیر موفقیت دور شود و در عوض با انتخاب‌هایی بجا و جذب نفراتی، چون شهریارمغانلو توانست با ادامه مسیر موفقیت ثابت کند آنچه پرسپولیس درو می‌کند تنها میراث برانکو نیست و نتیجه تفکرات و نگاه راهبردی یحیی جوان است که توانسته سرخپوشان را روی ریل موفقیت حفظ کند.

حالا پرسپولیس بی‌هیچ شک و تردیدی پرافتخارترین تیم ایران است. تیمی با پنج قهرمانی متوالی که از عهده کمتر تیمی برمی‌آید و ۱۴ قهرمانی در تمام اداور لیگ‌های ایران. پیش از این سپاهان با سه قهرمانی متوالی در لیگ رکورد جالب توجهی را به نام خود ثبت کرده بود، اما پرسپولیس بعد از عبور از سد سپاهان با پوکر قهرمانی، نه فقط واژه‌ای تازه را با گلات قهرمانی وارد فوتبال ایران کرد که رکوردی تاریخی را نیز به نام خود ثبت کرد. رکوردی که بی‌شک تا سالیان سال نقل محافل ورزشی است و بعید است که به این راحتی‌ها شکسته شود.

پرسپولیس در حالی بار دیگر رکورد خود را با کسب پنجمین جام شکست که این‌بار تا واپسین دقایق سپاهان را به عنوان رقیبی جدی پشت سر خود می‌دید، اما حتی انگیزه و تلاش اصفهانی‌های زردپوش هم نتوانست مانعی بر سر راه یحیی و شاگردانش باشد که گویی عطش کسب جام‌شان سیری‌ناپذیر است و این جام هم به ویترین افتخارات نایب‌قهرمان آسیا اضافه شد. تیمی که با رفتن مزه قهرمانی‌های پی‌در‌پی زیر دندانش حالا به جام ششم و شش‌تایی دیگری می‌اندیشد تا افسانه خود را بیش از پیش پررنگ‌تر کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار