افزایش ۴۷ درصدی ارزش تجارت خارجی ایران در سال جاری
کد خبر: 1057199
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R1b
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
رئیس کل گمرک ایران جزئیات صادرات و واردات را اعلام کرد
رئیس کل گمرک ایران از افزایش ۴۷ درصدی ارزش تجارت خارجی ایران در چهار ماه اول سال خبر داد و گفت که افزایش ۶۵ درصدی صادرات غیرنفتی و ۳۲ درصدی واردات در این دوره ثبت شده‌است.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس کل گمرک ایران از افزایش ۴۷ درصدی ارزش تجارت خارجی ایران در چهار ماه اول سال خبر داد و گفت که افزایش ۶۵ درصدی صادرات غیرنفتی و ۳۲ درصدی واردات در این دوره ثبت شده‌است.

به گزارش ایسنا، مهدی میراشرفی با بیان اینکه کارنامه تجارت خارجی کشور در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حاکی از بهبود وضعیت این بخش و رشد آمار‌های صادرات و واردات است، جزئیات آن را تشریح کرد.
وی گفت: در این مدت ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشور‌های مختلف مبادله شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده رشد ۲۱ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش کالاهاست. همچنین سهم صادرات کالا‌های غیرنفتی از مجموع تجارت خارجی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰‌میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۲۷ درصد و از حیث ارزش ۶۵ درصد رشد داشته‌است.
عمده‌های صادراتی
رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: عمده کالا‌های صادر شده در این مدت شامل گاز مایع شده، پلی‌اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، متانول، بنزین، شمش آهن و فولاد و صنایع فولادی، میله‌های آهنی، پروپان مایع، قیر و کاتد از مس بود.
میراشرفی اعلام کرد که کشور‌های مقصد کالا‌های صادراتی ایران به ترتیب چین با حدود ۱۰ میلیون تن به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون تن به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار و افغانستان با یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار بوده‌اند.
رئیس کل گمرک ایران در خصوص آمار واردات در چهار ماهه نخست سال‌جاری نیز گفت: در این مدت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن ۵ درصد و از نظر ارزش ۳۲ درصد رشد داشت.
جزئیات واردات
وی افزود: نکته قابل‌توجه این است که ۴/۹ میلیون تن از کالا‌های وارد شده کالای اساسی است که ۴/۸ میلیون تن آن شش قلم کالایی است که شامل ارز ترجیحی است و با وجود بیش از ۶/۴ میلیون تن کالای اساسی موجود در اماکن بندری، حدود ۴۰۰ هزار تن در حال تخلیه در لنگرگاه‌ها و بیش از یک میلیون تن کالای اساسی در شناور‌هایی که منتظر تخلیه هستند، نزدیک به ۵/۱۵ میلیون تن ذخایر کالا‌های اساسی است که نسبت به گذشته میزان مناسبی برای کشور است.
میراشرفی ادامه داد: تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو، کنجاله، گندم، دانه سویا، شکر و برنج عمده‌ترین کالا‌های وارداتی به کشور بود که به جز تلفن همراه سایر اقلام وارداتی در زمره کالا‌های اساسی و ضروری قرار دارد و پس از مصوبات ترخیص درصدی و اعتباری سرعت ترخیص کالا‌های اساسی نیز افزایش چشمگیری داشته است؛ به گونه‌ای که از متوسط روزی ۴۷هزار تن در بندر امام (ره) در سه ماهه اول سال به روزی ۶۲ هزار تن در روز در تیر ماه رسیدیم که افزایش ۳۲ درصدی ترخیص کالا‌های اساسی را در تیرماه نشان می‌دهد.
معاون وزیر اقتصاد در مورد مهم‌ترین کشور‌های طرف معامله واردات در چهار ماهه ابتدای امسال گفت: امارات متحده عربی با صادرات ۴ میلیون تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به ایران در جایگاه نخست و چین با یک میلیون تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۱ هزار تن به ارزش ۵۶۳ میلیون دلار و سوئیس با ۶۷۲هزار تن به ارزش ۵۳۹ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.
رئیس کل گمرک ایران همچنین با اشاره به بهبود وضعیت ترانزیت کالا از قلمرو کشورمان اظهار کرد: در چهار ماهه ابتدای امسال ۳ میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالا از مرز‌های زمینی جمهوری اسلامی ایران وارد شد و کانتینر‌های حامل کالا پس از انجام تشریفات گمرکی وطی مسیر‌های گوناگون، مرز‌های خروجی را به طرف کشور‌های مقصد ترانزیت ترک کردند. وی یادآور شد: مقایسه میزان ترانزیت کالا در چهار ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد ۹۵ درصدی است و به نظر می‌رسد در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب و رفع برخی از مشکلات این حوزه می‌توان افزایش بیشتری را در این زمینه انتظار داشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار