رئیسی: تعامل با همسایگان اولویت دیپلماسی دولت سیزدهم
کد خبر: 1056812
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QvM
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
۳۱ خرداد ماه گذشته که نخستین نشست رئیس‌جمهور منتخب با خبرنگاران برگزار شد، آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سؤالی از «تعامل با همه دنیا را به عنوان یک اصل و تعامل گسترده و متوازن» یاد کرد و در عین حال افزود: «اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود.»

۳۱ خرداد ماه گذشته که نخستین نشست رئیس‌جمهور منتخب با خبرنگاران برگزار شد، آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سؤالی از «تعامل با همه دنیا را به عنوان یک اصل و تعامل گسترده و متوازن» یاد کرد و در عین حال افزود: «اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود.» و حتی به این نکته هم اشاره کرد که «نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی نیست.»
رئیسی شامگاه شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با سلطان عمان باز هم بر این نکته تأکید کرد و گفت: «تعامل، گفتگو، رایزنی و هم‌اندیشی با همسایگان در موضوعات و مسائل مهم منطقه، اولویت دیپلماسی دولت سیزدهم خواهد بود.» نکته‌ای که در دیدار رئیس‌جمهور منتخب با وزیر امور خارجه قطر هم تکرار شد و از ایران به عنوان دوست و شریکی مطمئن و قابل اتکا برای همسایگان یاد کرد تا این پیام روشن را به همسایگان مخابره کند که جایگاه کشور‌های منطقه در سیاست خارجی دولت سیزدهم از چه سطحی برخوردار است.
رئیس‌جمهور منتخب، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در گفت‌وگوی تلفنی هیثم بن طارق، سلطان عمان با وی، ضمن تبریک عید سعید قربان گفت: سابقه برادری دو ملت و پیشینه دوستی دو دولت آن‌قدر ریشه‌دار و مستحکم است که تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی هیچ‌گاه نتوانسته آن را تضعیف کند. رئیس‌جمهور منتخب روابط دو کشور را همواره رو به گسترش توصیف کرد و افزود: با وجود این تعاملات تهران و مسقط با سطح قابل انتظار فاصله دارد لذا باید در اولین فرصت برنامه جامع گسترش روابط اقتصادی دو کشور زیر نظر کارشناسان دو طرف تنظیم و با تأیید سران دو کشور اجرایی شود.
رئیسی عمان را همسایه‌ای قابل اعتماد و شریکی ارزشمند برای ایران برشمرد و اظهار داشت: با توجه به سطح اعتمادی که بین دو کشور وجود دارد، گسترش روابط در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هدفی کاملاً در دسترس است. رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: تعامل، گفتگو، رایزنی و هم‌اندیشی با همسایگان در موضوعات و مسائل مهم منطقه، اولویت دیپلماسی دولت سیزدهم خواهد بود. هیثم بن طارق سلطان عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک عید سعید قربان و نیز آرزوی موفقیت برای آیت‌الله رئیسی گفت: تردید ندارم که روابط بین ایران و عمان قوی باقی خواهد ماند و این روابط دوستانه و سازنده بر تمام تحولات منطقه تأثیر مثبت خواهد داشت. سلطان عمان با قدردانی از موضع رئیسی درباره تعامل سازنده با همسایگان به عنوان اولویت سیاست خارجی دولت آینده جمهوری اسلامی ایران، اضافه کرد: اعتماد سیاسی متقابل از مهم‌ترین عوامل نزدیکی تهران و مسقط است و نزدیکی هر چه بیشتر روابط دو کشور در راستای تأمین منافع کل منطقه را با جدیت دنبال خواهیم کرد.
ایران دوست و شریکی مطمئن برای همسایگان
آیت‌الله رئیسی همچنین عصر دیروز در دیدار شیخ محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر با بیان اینکه دو ملت ایران و قطر، برادر دینی و شریک منطقه‌ای یکدیگر هستند، گفت: تهران به روابط با دوحه اهتمام ویژه‌ای دارد و اولویت سیاست خارجی دولت آینده همسایگان خواهند بود.
رئیس‌جمهور منتخب با اشاره به اینکه ایران ثابت کرده که دوست و شریکی مطمئن و قابل اتکاست، تأکید کرد: اطمینان داشته باشید که ایران خیرخواه همسایگان خود است. دکتر رئیسی با بیان اینکه ریشه بروز ناامنی در منطقه را باید در خارج از آن جست‌وجو کرد، اظهار داشت: راه‌حل استقرار امنیت پایدار و ثبات منطقه‌ای همکاری کشور‌های منطقه بر اساس اعتماد متقابل سیاسی و نفی عملی دخالت بیگانگان در منطقه است. وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار با تبریک پیروزی آیت‌الله رئیسی و رساندن سلام امیر قطر به وی، اظهار داشت: قطر به دنبال همکاری برای تحکیم روابط دو‌جانبه و نیز تلاش برای تأمین امنیت منطقه با همکاری جمهوری اسلامی ایران است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار