روحانی هنوز از برجام درس نگرفته است!
کد خبر: 1055793
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qev
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
واکنش فعالان سیاسی به اظهارات رئیس‌جمهور

اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه «اگر ترامپ نبود مردم می‌دیدند خدمات هشت ساله دولت چقدر مهم است»، مورد انتقاد بسیاری از فعالان عرصه سیاسی و به تبع آن جامعه ایرانی قرار گرفته است، آن هم به این دلیل اساسی که قبل از روی کارآمدن ترامپ در امریکا نیز افکار عمومی گشایش آنچنانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، معیشتی و سیاسی در زندگی روزمره خود شاهد نبودند، به عنوان نمونه قبل از ترامپ نیز سرمایه‌گذاری خارجی در داخل صورت نگرفت؛ هیچ کدام از بانک‌های بین‌المللی با ایران همکاری نمی‌کردند و ایران نمی‌توانست پول حاصل از فروش نفت را دریافت کند، مضاف بر اینکه متن برجام چرا باید به گونه‌ای نوشته شود که تغییر یک رئیس‌جمهور در امریکا بتواند به راحتی ماهیت و اهداف آن معاهده را تغییر بنیادین بدهد.
تعدادی از فعالان سیاسی و از جمله برخی از نمایندگان مجلس معتقدند رئیس‌جمهور و وزرای دولت از پیامد‌ها و هزینه‌های گسترده توافقنامه هسته‌ای درس نگرفته‌اند و همچنان دیگران را مقصر وضع موجود می‌دانند!
با تخیلات خودمان نمی‌توانیم فضای بین‌المللی را تغییر دهیم
عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به سخنان حسن روحانی، اظهار داشت: اینکه ما با تخیلات خودمان نمی‌توانیم فضای بین‌المللی را تغییر دهیم و از سوی دیگر طرف مقابل زیاده‌خواه و پیمان‌شکن است و هرچه امتیاز بدهیم باز هم جلوتر می‌آید، این‌ها تجربیاتی است که از نوع رفتار و مواجهه آقای روحانی با کشور‌های غربی به دست آمده است.
مقتدایی با طرح این سؤال که از برجام چه چیزی عاید ملت ایران شده است، افزود: آنچه عاید ملت ایران شده است چیزی نبود که آقای روحانی از ابتدا وعده‌اش را داده بود. این نوع سخنان نشان می‌دهد آقای روحانی از تجربه حاصل شده از برجام درس نگرفته است و همچنان تلاش می‌کند با فرافکنی تقصیر را بر گردن دیگران بیندازد.
این نماینده در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس افزود: اگر رئیس‌جمهور واقعاً چنین اعتقادی دارد که مصوبه مجلس مانع کار تیم مذاکره‌کننده شده، یک بار شخصاً به مجلس می‌آمد و در جلسه علنی یا غیرعلنی با نمایندگان صحبت می‌کرد، حتی می‌توانستند لایحه به مجلس پیشنهاد بدهند، بنابراین، چون هیچ‌کدام از این کار‌ها را نکردند نمایندگان مردم برای صیانت از منافع ملی و جلوگیری از زیاده‌خواهی طرف مقابل اقدام به تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها کردند.
واقعیت‌های برجام سفره‌های خالی مردم است
همچنین علی‌اکبر علیزاده‌برمی، نماینده دامغان در مجلس نیز با اشاره به اظهارات حسن روحانی مبنی بر اینکه به آنچه در برجام خواستیم رسیده ایم، اظهار داشت: دستاورد ایران از موضوع برجام تقریباً هیچ است. در حالی که آقای تخت‌روانچی یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای و عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی به چنین موضوعی اعتراف کردند.
علیزاده گفت: مذاکرات وین که تاکنون شش دور آن برگزار شده است به دلیل عدم منفعت ایران از برجام در حال انجام است، در حالی که ایران باید طبق برجام امکان مبادلات بانکی و تجاری با ارز‌های مطرح دنیا را داشته باشد، ضمن اینکه بتواند به آسانی نفت خود را فروخته و پول آن را دریافت کند در حالی که هیچ کدام از این موضوعات محقق نشده است.
وی عنوان کرد: حسن روحانی واقعیت‌های صورت‌مسئله برجام را بیان نمی‌کند بلکه موضوعات کلی و عام را بیان کرده و به اصطلاح کف جامعه می‌اندازد، اما واقعیت امر در سفر‌های مردم مشهود است، این در حالی است که بار‌ها مقام معظم رهبری و مجلس یازدهم تأکید کرده‌اند قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران ملاک عمل است و نباید از اجرای آن کوتاه آمد.
علیزاده گفت: ما فراموش نکرده‌ایم هشت سال پیش حسن روحانی در تلویزیون به صراحت از لغو همه تحریم‌ها صحبت کرد. در حالی که مذاکرات بعد از آن برای رفع و لغو تحریم‌ها بوده است، رفع تحریم‌ها فقط در حد شعار باقی مانده و روی کاغذ قرار دارد و دولت هیچ کاری برای رفع تحریم‌ها انجام نداده است. امریکایی‌ها بهانه‌های مختلف برای عدم رفع یا لغو تحریم‌های جمهوری اسلامی می‌آورند و می‌گویند رفع این موضوع تحریمی یا آن موضوع تحریمی برعهده کنگره است و تصمیم‌گیری در این باره برعهده آن‌ها نیست.
فرافکنی نکنید
سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: سؤال اول این است که مگر برجام برای دو سال نوشته شده بود؟ آقای روحانی بگوید در همان دو سالی که او می‌گوید برجام خوب بوده، کدام بانک مرکزی کشور‌های اروپایی با ما کار کرد؟ آقای روحانی توضیح دهد که کل سرمایه‌گذاری در آن دو سال چقدر بوده است؟ کل سرمایه‌گذاری در کشور در سال‌های مدنظر آقای روحانی، بسیار کمتر از سال‌های ۹۰ تا ۹۲ بوده است که اوج تحریم‌ها را تجربه کرده‌ایم.
جلیلی ادامه داد: شما که می‌گویید دیوانه‌ای آمده همه چیز را به هم زده، مگر در سال ۹۶ که گفتید به من رأی دهید تا بقیه تحریم‌ها را هم رفع کنم، همان دیوانه سر کار نبود؟
روحانی: اگر ترامپ نبود
روز پنج شنبه حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان با بیان اینکه اگر ترامپ در دنیای سیاست امریکا نبود، مردم می‌دیدند این آمار و ارقام کجا بود و خدمات دولت در این هشت سال چقدر مهم بود، اظهار داشت: اگر تجلیل می‌کنم بحث شخص من نیست بلکه بحث میلیون‌ها انسان است که در این هشت سال تلاش کرده‌اند و این کار بزرگ در این شرایط سخت انجام گرفته و خواهد گرفت.
حسن روحانی همچنین روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار کرده بود: هر آنچه از مذاکره خواستیم به آن برسیم رسیدیم. ریشه مقاومت در جنگ اقتصادی، توافق سال ۹۴ بود، تمام گشایش‌های اخیر در سایه مذاکره محقق شد، هر کس هر چیز دیگری بگوید دروغ می‌گوید.
به نظر می‌رسد اظهارات روحانی با این هدف صورت می‌گیرد که الگوی برجام به هر شکل ممکن مخدوش نشود و تلقی قدیس گونه برجام این طیف فکری به جامعه نیز تسری پیدا کند تا دولت‌های آینده ناچاراً در ریل مذاکره و تعامل یکجانبه با غرب گام بردارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار