روحانی دنبال توافق کاغذی بی‌اثر است
کد خبر: 1055661
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qcn
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۴
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس:

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه بنا به اعتراف دولتمردان، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها دست تیم مذاکره‌کننده را در مذاکرات پر کرده است، گفت: آقای روحانی به دنبال یک توافق کاغذی بی‌اثر و نمایشی است، در حالی که مجلس معتقد است رفع تحریم‌ها باید واقعی، قابل راستی‌آزمایی و گره‌گشا برای مردم باشد.
سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس با اشاره به این اظهارات رئیس‌جمهور که اگر قانون اقدام راهبردی نبود، مذاکرات در اسفند ۹۹ به نتیجه می‌رسید، گفت: به تصریح خود مقامات دولت که حتی در برخی نامه‌ها ذکر کرده‌اند، تنها عاملی که دست مذاکره‌کنندگان را در مقابل امریکا پر کرد، قانون اقدام راهبردی است.
وی افزود: زمانی که این قانون در مجلس تصویب شد برخی در دولت ادعا می‌کردند همه چیز تمام شد و دیگر مذاکره‌ای شکل نخواهد گرفت، اما همه دیدند که اتمام حجت این قانون با طرف‌های مقابل سبب شد آن‌ها به خصوص امریکایی‌ها با کنار گذاشتن شرط‌های اولیه خود، پای میز مذاکره بیایند.
موسوی افزود: هر چند آنچه تاکنون رقم خورده کافی نیست، اما همین تغییرات هم در نتیجه قانون صریح و قاطع مجلس است که موجب شد امریکا و اروپایی‌ها متوجه شوند دوران حرکت یک‌طرفه ایران در جاده برجام گذشته است.
وی با بیان اینکه معلوم نیست وقتی آقای روحانی می‌گوید در اسفندماه امکان توافق وجود داشت از چه توافقی حرف می‌زند، تصریح کرد: حتی در شرایط کنونی نیز آنچه غربی‌ها روی میز گذاشته‌اند، خواسته مهم مردم یعنی رفع تحریم‌ها را پاسخ نمی‌دهد، اما به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور صرفاً به دنبال یک توافق کاغذی شعاری و سیاسی است که بعداً ادعا کند توافق کرده است، بی‌آنکه آن توافق دردی از مردم و مشکلات تجاری و مالی کشور در مراودات بین‌المللی حل کند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی در قانون خود تصریح کرده است به محض آنکه تحریم‌ها به شکل واقعی برداشته شود و مشخص شود مردم، تجار، شرکت‌های تجاری و بانک‌ها می‌توانند مراودات معمولی مالی با کشور‌های دیگر داشته باشند، ایران نیز به اجرای تعهدات خود در برجام باز می‌گردد.
وی افزود: اکنون آقای روحانی بگوید طرف مقابل چه اقدامی برای رفع واقعی تحریم‌ها و نه رفع شعاری و کاغذی آن انجام داده است؟
موسوی تأکید کرد: دوران حرف زدن و شعار دادن گذشته و رئیس‌جمهور که گفته بود کاری می‌کند مردم به یارانه‌ها نیاز نداشته باشند، ولی شرایط تأسفبار امروز را برای اکثر خانواد‌های ایرانی رقم زده، باید مقابل افکار عمومی ملت ایران پاسخگوی هشت سال بی‌عملی و رها کردن مدیریت کشور و معیشت مردم و دلخوش کردن به غربی‌ها باشد.
موسوی با بیان اینکه ممکن است در روز‌های آینده مذاکرات ادامه پیدا کند و همین نکته نشان می‌دهد موضع رئیس‌جمهور خلاف واقع است، اضافه کرد: دولت یازدهم هنوز مسئولیت اداره کشور را بر عهده دارد و با این حرف‌ها نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند، بهتر است دولت در این چند هفته پایانی وقت را از دست ندهد و به نحوی مذاکرات را دنبال کند که در اجرای قانون مجلس، تحریم‌ها به صورت واقعی و قابل راستی‌آزمایی شدن رفع شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار