عمران خان: پاکستان هیچ اهرم فشاری بر طالبان ندارد
کد خبر: 1053985
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QBl
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
نخست وزیر پاکستان گفت: اسلام‌آباد هیچ اهرم فشاری بر طالبان ندارد جز اینکه فقط می‌تواند از آن‌ها بخواهد برای جلوگیری از جنگ داخلی در کشورشان مذاکره کنند.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان در پارلمان این کشور گفت که اسلام‌آباد از هیچ طرف درگیر جنگ در افغانستان حمایت نمی‌کند.

روزنامه «داون» چاپ اسلام آباد گزارش داد که عمران خان با توجه به وضعیت افغانستان هشدار داده که «زمان بسیار دشواری» برای پاکستان در پیش است.

نخست وزیر این کشور به پارلمان گفته است، از آن‌جایی که آمریکا تشخیص داده که هیچ راه حل نظامی برای قضایای افغانستان وجود ندارد، باید سپاس‌گزار باشند.

او، اما تأکید کرده است که آمریکا باید زودتر این موضوع را تشخیص می‌داد و روند خروج نیروهایش را آغاز می‌کرد.

عمران خان تصریح کرده است که افغانستان «هرگز» دخالت خارجی‌ها را در امور کشورشان نمی‌پذیرند.

نخست وزیر پاکستان افزوده است که آمریکا پس آز آن‌که تصمیم خروج نیروهایش از افغانستان را گرفته، از این کشور خواسته که طالبان را به میز مذاکره حاضر کند.

عمران خان گفت: پاکستان هیچ اهرم فشاری بر طالبان ندارد جز اینکه فقط می‌تواند از آن‌ها بخواهد برای جلوگیری از جنگ داخلی در کشورشان مذاکره کنند.

وی گفته است که پاکستان نمی‌خواهد از هیچ طرف درگیر جنگ در افغانستان حمایت کند. عمران خان تاکید کرده که پاکستان تنها از دولتی پشتیبانی و حمایت می‌کند که مردم افغانستان آن را انتخاب کرده باشند.

از سوی دیگر نخست وزیر پاکستان از سیاست‌های گذشته این کشور که منجر به پیوستن این کشور به جنگ آمریکا علیه تروریسم شد، به شدت انتقاد کرده است.

وی افزوده است، با آن همه فداکاری‌های که پاکستان در جنگ با تروریسم کرده است، سرزنش شده و از سوی آمریکا «منافق» خوانده شده است.

وی تصریح کرده است که آمریکا در ۲۰ سال حضورش در افغانستان نتوانسته که در جنگ پیروز شود و اکنون چگونه می‌تواند از داخل خاک پاکستان این جنگ را ببرد.

نخست وزیر پاکستان با تأکید بر این نکته که اسلام آباد فقط در صلح، و نه در جنگ، با ایالات متحده شریک خواهد بود، تاکید کرد که پاکستان به خاطر هیچ کشور دیگری بر سر حاکمیت خود مصالحه نخواهد کرد.

عمران خان در حالی به بی‌علاقگی پاکستان به مسایل افغانستان اشاره کرده که این کشور همواره به دخالت در امور افغانستان متهم بوده است. بار‌ها مقامات عالی رتبه افغانستان تأکید کرده‌اند که پاکستان از گروه‌های ترورستی به ویژه طالبان حمایت می‌کند.

منبع: فارس
برچسب ها: پاکستان ، طالبان ، آمریکا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار