واکسن نوترکیب «نورا» رونمایی شد
کد خبر: 1053485
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q3h
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
واکسن کرونای «نورا» هم رونمایی شد. این واکسن کرونای ایرانی پروتئینی نوترکیب که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله (عج) ساخته‌شده با نام «نورا» رونمایی و فاز اول کارازمایی بالینی آن آغاز شد. مطالعات واکسن نورا در فاز حیوانی روی موش، خرگوش و میمون انجام شده و نتایج موفقیت‌آمیز داشته‌است.
كبري فرشچي

سرویس جامعه جوان آنلاین: واکسن کرونای «نورا» هم رونمایی شد. این واکسن کرونای ایرانی پروتئینی نوترکیب که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله (عج) ساخته‌شده با نام «نورا» رونمایی و فاز اول کارازمایی بالینی آن آغاز شد. مطالعات واکسن نورا در فاز حیوانی روی موش، خرگوش و میمون انجام شده و نتایج موفقیت‌آمیز داشته‌است. بر همین اساس هم فاز اول کارآزمایی بالینی آن با مجوز سازمان غذا و دارو آغاز می‌شود. سرلشکر سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از این واکسن ایرانی گفت: «ما مرد میدان‌های سخت هستیم و به همه جهان می‌گوییم که از میدان خارج نمی‌شویم و می‌دانیم که سرانجام همه حصار‌های سخت محاصره را با اقدامات فنی و علمی می‌شکنیم.»

کشورمان نه فقط در مسیر خودکفایی در تولید واکسن گام بر می‌دارد، بلکه می‌تواند در آینده‌ای نزدیک در حوزه صادرات واکسن کرونا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته‌باشد. روز گذشته هم واکسن کرونای دانشگاه بقیه‌الله با نام نورا رونمایی شد تا انواعی از واکسن‌های کرونا را در کشور داشته باشیم.
خودکفایی، صادرات و هدیه واکسن تا چند ماه آینده
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین رونمایی از واکسن نوترکیب دانشگاه بقیه‌الله (عج) و آغاز فرآیند کارآزمایی بالینی واکسن «نورا» گفت: «این روز‌ها برای من از بهترین روزهاست؛ روز‌هایی که شاهد افتخارات فراوانی در عرصه ساخت واکسن ملی هستیم. امروز داشته‌های ما با تصاعد افزایش یافته‌است و نیاز به تخت بستری نداریم و در هیچ بیمارستانی کمبود اکسیژن نداریم.»
وی با اشاره به انواع واکسن‌های تولیدی در داخل کشورمان افزود: «ما در ماه‌های آینده نه‌تن‌ها کمبود واکسن نداریم، بلکه می‌توانیم واکسن را صادر و به کشور‌های فقیر هدیه کنیم.»
ملتی که در اوج محاصره فنی و اقتصادی توانسته چنین افتخارآفرین باشد ملتی استثنایی است
سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در مراسم رونمایی از واکسن نورا با تأکید بر اینکه هیچ کشوری و هیچ ملتی بدون طی کردن مسیر‌های سخت صعود به قله‌های پیشرفت و اعتبار و منزلت دست نخواهد یافت، افزود: «ما در نبرد برای استقلال هستیم و در جریان یک نبرد بزرگ قرار داریم و جهان قدرتمند تصمیم گرفته‌است مانع از استقلال ملی ما بشود و ما هم تصمیم گرفته‌ایم به هر قیمتی شده‌است این معنای مقدس را بر قامت کشور و ملتمان بپوشانیم.»
فرمانده سپاه تصریح کرد: «کسانی که در جهان از دموکراسی و پیشرفت سخن می‌گویند علاقه دارند کودکان بیمار ما در آغوش مادران جانشان را از دست بدهند. نقشه ذهنی آن‌ها برای ملت ما فقر و عقب‌ماندگی و بیماری و ازهم‌گسیختگی است، برای همین است که نه اجازه انتقال پول برای دارو و واکسن را می‌دهند نه اجازه تعامل با جهان را به ما می‌دهند.»
وی با بیان اینکه ما به‌اندازه هدف‌هایمان بزرگ هستیم، گفت: «ملتی که در اوج محاصره فنی و اقتصادی توانسته است آفرینشگر چنین افتخارات بزرگی باشد، ملتی استثنایی است. زمانی که کرونا شروع شد ماسک پیدا نمی‌شد و قدرت‌های بزرگ بشر سارق ماسک‌ها بودند. تصور جهان این بود که ما فرو می‌پاشیم و دیگر بلند نمی‌شویم، اما اسلام و ولایت درخشید و منطق قرآن به صحنه آمد و همه به هم متصل شدیم و به یکدیگر کمک کردیم. پرستاران ما حماسه آفریدند و این لباس افتخار و عزت شرف یک ملت است که بر تن یک پزشک یا پرستار است.»
سلامی: دست همه پزشکان و پرستاران و همه کادر درمان را می‌بوسم
فرمانده‌کل سپاه تصریح کرد: «پرستاران ما درد مردم را به جان خریدند و این رمز پیروزی ما در یک سال و نیم گذشته بود. دست همه پزشکان و پرستاران و همه کادر درمان را می‌بوسم.»
وی خاطر نشان کرد: «ما تصمیم گرفته‌ایم در جهان در هر پدیده‌ای جزو کشور‌های برتر جهان باشیم و امروز در بسیاری از حوزه‌ها جزو کشور‌های برتر هستیم. ما پرنده‌های پهن‌پیکر بدون سرنشین داریم که ۷‌هزار کیلومتر پرواز می‌کنند و در هر نقطه‌ای فرود می‌آیند.»
سلامی ادامه داد: «امروز افتخار می‌کنیم که یک روز الهی است و امروز روز آرزو‌های ماست. ما مرد میدان‌های سخت هستیم و به همه جهان می‌گوییم که از میدان خارج نمی‌شویم و می‌دانیم که سرانجام همه حصار‌های سخت محاصره را با اقدامات فنی و علمی می‌شکنیم. ما این واکسن‌ها را در اختیار مردم فقیر سایر کشور‌ها قرار می‌دهیم و ملت عزیز ما اطمینان داشته‌باشند که بیرق‌های امید را بیش از هر وقت دیگری برافراشته خواهند دید.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار