مهاجرت معکوس ۶۰ هزار نفربا «به روستا بر می‌گردیم»
کد خبر: 1053059
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pwp
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹
بنیاد برکت بنا دارد امسال با ایجاد ۱۵ هزار شغل در روستاها، ۶۰ هزار نفر را که به شهر‌ها مهاجرت کرده‌اند، به روستا بازگرداند.

بنیاد برکت بنا دارد امسال با ایجاد ۱۵ هزار شغل در روستاها، ۶۰ هزار نفر را که به شهر‌ها مهاجرت کرده‌اند، به روستا بازگرداند.
امیرحسین مدنی، مدیر عامل بنیاد برکت گفت: بنیاد برکت فعالیت‌های مختلفی دارد، اما اصل فعالیت بنیاد برکت در حوزه اشتغالزایی و تولید است.
وی افزود: سرمایه‌گذاری در نزدیک به ۸۰۰ بنگاه و واحد‌های تولیدی کوچک و بزرگ صورت گرفت که منجر به ایجاد بیش از ۲۰۰ هزار شغل در ۱۴ سال اخیر شده‌است.
مدیر عامل بنیاد برکت با بیان اینکه نزدیک به ۱۰ هزار واحد بنگاهی خرد در سال ۹۷ اجرا شد، در سال ۹۸ به ۴۰ هزار طرح و در سال ۹۹ به ۱۰۰ هزار طرح رسید و امروز نزدیک به ۱۱۶ هزار طرح ایجاد شده و تا آخر امسال به ۱۸۰ هزار طرح خواهد رسید، گفت: طرح‌های مستقرشده تا کنون در کشور ۱۱۵ هزار و ۳۴۴ شغل ایجاد کرده‌است.
به گفته مدنی این طرح‌ها در ۶۲۱ نقطه کشور و ۲۹۷ شهرستان اجرا شده و ۸هزارو۳۵ روستا تاکنون تحت پوشش قرار گرفته‌اند.
وی افزود: برای کولبران، در قالب ۳هزارو۸۱۴ طرح اشتغالزایی در سه استان مرزی کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی بیش از ۱۱ هزار شغل ایجاد شده‌است. هزارو۱۰۹ طرح اشتغالزایی برای معلولان اجرا شده و از ۱۱۵ هزار طرح اشتغالزایی سراسر کشور، ۶هزارو۵۸۵ مورد نیز مربوط به زنان سرپرست خانوار است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیر عامل بنیاد برکت با بیان اینکه ایجاد شغل شش ماه زمان می‌برد و دو سال به صورت متناوب در کنار شهر‌ها هستیم و اشتغالزایی تنها منحصر به دادن تسهیلات نیست، اظهار کرد: کمتر از یک درصد معوق تسهیلات داریم. تسهیلات ارائه شده معوقه ندارند و افرادی که تسهیلات را دریافت می‌کنند اقساط را به موقع پرداخت می‌کنند که نشان می‌دهد طرح‌های اشتغالزایی دارد، کار می‌کند.
وی با اشاره به ظرفیت ایجاد شده شبکه تسهیلگران در بنیاد برکت گفت: یک شبکه ۸۰۰ نفره تسهیلگر و مجری داریم که آماده اشتغالزایی در مناطق هستند. این ظرفیت را برای حل مشکل اجتماعی حاشیه‌نشینی استفاده می‌کنیم که بخشی از آن در پی مهاجرت از روستا به شهر‌ها رخ می‌دهد. این مهاجران برخی دستفروشی می‌کنند یا در مشاغل خدماتی مشغول می‌شوند و عموماً در مشاغل پایدار قرار نمی‌گیرند.
مدنی ادامه داد: در ۳۵۰ شهرستان حضور داریم. ما در پویش «به روستا برمی‌گردیم»، شغل ایجاد می‌کنیم تا افراد مهاجرت کرده‌بتوانند برگردند. امسال برای ۵هزار شغل هدف‌گذاری کرده‌ایم. برای اجرای حداکثر ۱۵ هزار طرح هم آماده‌ایم و اگر موفق شویم ۱۵ هزار شغل ایجاد کنیم ۶۰ هزار نفر با احتساب متوسط چهار عضو در هر خانواده، مهاجرت معکوس می‌کنند و به روستا برمی‌گردند و از آسیب‌های حاشیه‌نشینی مصون می‌مانند.
وی درباره نحوه ورود به این پویش گفت: مردم می‌توانند از طریق سایت و اپلیکیشن بنیاد برکت به سامانه ثبت‌نام متقاضیان مهاجرت معکوس مراجعه و ثبت‌نام کنند.
وی درباره تضمین پایداری شغل نیز اظهار کرد: برای اینکه شغلی پایدار شود، نخست نظارت می‌کنیم. دوم کامل دیدن زنجیره است که این‌ها به مجموعه‌های فروش متصل شوند. زنجیره‌ها همدیگر را نگه می‌دارند، امسال ۳۰۰ بنگاه راه می‌اندازیم که ۷۰ درصد در راستای تکمیل زنجیره است. نکته مهم دیگر در رابطه با پایداری شغل، اهلیت فرد و مزیت منطقه‌ای است.
مدیر عامل بنیاد برکت همچنین با اشاره به اینکه بنیاد برکت مجموعه چابکی با ۴۰ نیروی انسانی است و عمده فعالیت‌هایش را از طریق برون‌سپاری و ظرفیت فناوری اطلاعات پیش می‌برد، گفت: در طرح «برکت خورشید» به زودی کلنگ احداث مدرسه کودکان کار در تهران به زمین زده می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار