وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک توافق کردند
کد خبر: 1052919
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PuZ
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
تشدید رایزنی برای ورود محموله «بوش»
احتمال ترخیص محموله لوازم خانگی بوش در حالی مطرح می‌شود که مسئولان گمرک ایران هرگونه ترخیص را رد کرده، اما می‌گویند طی مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزی و وزارت صمت، در حال حاضر مشکلی برای ترخیص این کالا‌ها وجود ندارد و در صورت توافق سه‌جانبه و امضای سه طرف برای نبود هرگونه مورد قانونی این ترخیص به زودی صورت خواهد گرفت.

احتمال ترخیص محموله لوازم خانگی بوش در حالی مطرح می‌شود که مسئولان گمرک ایران هرگونه ترخیص را رد کرده، اما می‌گویند طی مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزی و وزارت صمت، در حال حاضر مشکلی برای ترخیص این کالا‌ها وجود ندارد و در صورت توافق سه‌جانبه و امضای سه طرف برای نبود هرگونه مورد قانونی این ترخیص به زودی صورت خواهد گرفت.
در روز‌های باقیمانده از عمر دولت، صنایع و برخی از دولتی‌ها روز‌های پرکاری دارند. یکی به دنبال امتیاز افزایش قیمت است و دیگری به دنبال رایزنی برای ترخیص کالاهایش درگمرک، چراکه با روی کار آمدن دولت جدید، بسیاری از رانت‌ها متوقف شده و قطعاً افزایش قیمتی در کالا‌ها و خدمات نخواهیم داشت. از این رو سودجویان تلاش می‌کنند در یک ماه آتی مشکلاتشان را رفع کرده و آخرین امتیازات را از دولت تدبیر بگیرند. ماجرای ترخیص لوازم خانگی بوش نیز این روز‌ها دوباره خبرساز شده و واردکنندگان این کالا‌ها به شدت در حال رایزنی با وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی هستند.
به گزارش ایسنا، اخیرا غزنوی - سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی - در اظهاراتی گفته بود: ظاهراً دو سوم محموله لوازم خانگی بوش ترخیص شده است، اما وی در ادامه، اظهارات خود را به نوعی اصلاح کرد و گفت که اخبار ضد و نقیضی درباره احتمال ترخیص محموله بوش شنیده می‌شود و احتمالاً با این شرایط قرار است واردات لوازم خانگی نیز آزاد شود. این اعلام در حالی صورت گرفت که از آبان سال گذشته ماجرای ورود ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش در گمرک شهید رجایی مطرح شد. ابهامات موجود در رابطه با ورود این کالا و همچنین ممنوعیتی که برای واردات کالای گروه چهار وجود داشت موجب توقف ترخیص این محموله ممنوعه از سوی گمرک شده بود.
جریان منشأ ارز و ثبت سفارش این کالا از سوی دستگاه‌های مربوطه شفاف نبود و هیچ‌گاه به آن پاسخی ندادند، اما ظاهراً در مدت اخیر مکاتبات زیادی صورت گرفته که به برداشته شدن موانع ترخیص محموله کالا‌های بوش منتهی شده است.
بوش ترخیص نشده، ولی در آستانه ترخیص است
آنطور که ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در رابطه با ماجرای کانتینر‌های بوش و البته اظهارات اخیر درباره ترخیص بخشی از این محموله اعلام کرده، به نوعی تأیید کننده احتمال ترخیص این محموله است.
این مقام مسئول در گمرک ایران، تأکید کرد که تا این لحظه هیچ یک از کانتینر‌های بوش از گمرک ترخیص نشده و مجوز نهایی در این رابطه صادر نشده است.
وی در ادامه توضیحات بیشتری ارائه کرد و افزود: با توجه به اینکه گمرک ایران یک دستگاه مجری است با ابلاغ قوانین و مقررات از سوی دستگاه‌های مربوطه نسبت به اجرای آن عمل می‌کند، اما در کنار آن وظایف حاکمیتی گمرک وجود دارد که برهمین اساس اگر به مواردی مشکوک شود یا براساس قوانین و مقررات مستندات لازم برای ترخیص وجود نداشته باشد نسبت به دریافت استعلام از دستگاه‌های ذی‌ربط اقدام می‌کند که در رابطه با محموله بوش نیز این اتفاق افتاد.
اکنون هیچ مشکلی برای ترخیص نیست
ارونقی به جریان مکاتبات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی در رابطه با ترخیص کانتینر‌های لوازم خانگی بوش اشاره کرد و گفت: طبق استعلام صورت گرفته از وزارت صمت به عنوان متولی امور و صادر کننده مجوز ورود کالا با کشور و همچنین با در نظر گرفتن حقوق مکتسبه ایجاد شده برای صاحب کالا و از سوی دیگر مکاتباتی که با بانک مرکزی به عنوان تأییدکننده منشأ ارز صورت گرفت، پاسخ‌های دریافت شده و جمع‌بندی مستندات نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ مشکلی برای ترخیص کالا‌های بوش وجود ندارد.
اصرار گمرک برای عدم ترخیص، توقیف غیرقانونی است
معاون فنی گمرک با بیان اینکه اگر گمرک ایران در این شرایط بخواهد برای نگهداری کالا اصرار کند به نوعی توقیف غیرقانونی مال غیر به حساب آمده و صاحب کالا می‌تواند ادعای خود را در مراجع قضایی مطرح و علیه گمرک شکایت کند، افزود: در این حالت دستگاه‌هایی که مکاتبات متعددی در این رابطه داشته‌اند آنگاه گفته‌اند که ما مجوز را صادر کرده‌ایم و گمرک نیز باید در این رابطه نسبت به ترخیص در حداقل زمان ممکن اقدام می‌کرده است.
باید صورتجلسه سه‌جانبه تنظیم و امضا شود
اینکه در شرایط فعلی ترخیص محموله بوش چه زمانی صورت خواهد گرفت، موضوعی است که معاون فنی گمرک ایران گفت در این رابطه مکاتباتی از بخش حقوقی و معاونت امور گمرکی گمرک ایران با دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته که در برخی موارد ابهام و در مواردی هم پاسخ وجود داشته است. از این رو قرار شده تا صورتجلسه‌ای سه جانبه بین بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک تنظیم و اگر مقامات هر سه دستگاه آن را امضا کنند و تأیید شود که هیچ مشکل قانونی و مقرراتی برای ترخیص وجود ندارد، گمرک ایران در این رابطه اقدام خواهد کرد.
به گفته ارونقی، احتمالاً در چند روز آینده با حضور نمایندگان وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک ایران جلسه‌ای تشکیل می‌شود و صورت‌جلسه مربوطه تنظیم و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار