امریکا به  اعتراضات نژادی برچسب شورش می‌زند
کد خبر: 1052585
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PpB
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
با تداوم اعتراضات نژادی برخی از ایالات امریکا قوانینی تصویب کرده‏اند که علاوه بر تشدید مجازات شرکت‌کنندگان در اعتراضات، دست مأموران را برای سرکوب بیشتر باز می‌گذارد.

با تداوم اعتراضات نژادی برخی از ایالات امریکا قوانینی تصویب کرده‏اند که علاوه بر تشدید مجازات شرکت‌کنندگان در اعتراضات، دست مأموران را برای سرکوب بیشتر باز می‌گذارد.
به نوشته پایگاه خبری «هیل»، «کیم رینولدز» فرماندار ایالت آیووا روز جمعه لایحه مصوب کنگره ایالتی در خصوص تشدید مجازات برای جرائم مربوط به اعتراضات شهروندان و افزایش حمایت قانونی از مأموران پلیس را امضا و تبدیل به قانون کرد.
این فرماندار جمهوریخواه با تکرار اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق امریکا علیه اعتراضات معروف به «جان سیاهپوستان اهمیت دارد»، تأکید کرد کسانی که دست به شورش بزنند با تمام ظرفیت قانون مجازات می‌شوند. اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا در واکنش به تصویب این قانون اعلام کرد: «این قانون، به‌وضوح تلاشی برای تعطیل کردن انتقادات عمومی از آزار و اذیت‌های مأموران دولتی و مجری قانون، به‌ویژه علیه جنبش «جان سیاهپوست اهمیت دارد» محسوب می‌شود.»
در این بیانیه با اشاره به تأثیر منفی و تبعیض آمیز این قانون علیه سیاهپوستان آمده است: «به همین دلیل این قانون به‌دنبال خاموش کردن اعتراضات قانونی است و چیزی کمتر از حمله به آزادی بیان در ایالت ما نیست.» به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز» آیووا و اوکلاهما لوایحی برای تشدید سرکوب اعتراضات تصویب کرده‌اند که به بهانه ممنوعیت بند آوردن خیابان‌ها توسط معترضان، به راننده‌ها اجازه می‌دهد آن‌ها را زیر بگیرند و در ایالت ایندیانا نیز لایحه‌ای تصویب شده که طبق آن افرادی که در تجمعات غیرقانونی شرکت کنند، از استخدام در مشاغل دولتی محروم می‌شوند و حق نامزدی در انتخابات را ندارند.
در ایالت مینه‌سوتا، محل کشته شدن «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست امریکایی به دست مأموران پلیس که اعتراضات ضدنژادپرستی یک سال اخیر امریکا را وارد فاز جدیدی کرد، قانونی تصویب شده که طبق آن، کسانی که به‌خاطر شرکت در اعتراضات محکوم می‌شوند، از دریافت بیمه بیکاری، وام دانشجویی و کمک هزینه تأمین مسکن محروم می‌شوند.
نیویورک‌تایمز در ادامه نوشت: «ران دی‌سانتیس» فرماندار جمهوریخواه ایالت فلوریدا نیز قانونی را امضا کرده است که قوانین فعلی علیه اعتراضات را تقویت می‌کند و به گفته او «قوی‌ترین قانون حامی مأموران و ضد شورش در کل کشور» است. افزایش فشار‌ها برای جلوگیری از برگزاری اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که گروه «ترسیم خشونت پلیس» گزارش کرده است ظرف یک سال پس از قتل جورج فلوید (۲۵ می‌۲۰۲۰)، مأموران پلیس امریکا ۱۰۶۸ نفر را به قتل رسانده‌اند.
حمله ترامپ به تدریس نظریه‌های انتقادی در مدارس
نظریه‌پردازان نگاه‌های انتقادی به مسئله نژاد بر این باورند که مناسبات موجود قدرت در امریکا به طور سامانمند به ایجاد نابرابری‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بین سفیدپوستان و غیرسفیدپوستان منتهی می‌شود و ادبیات سفیدبرترپنداران به رهبری کسانی، چون دونالد ترامپ بر تعمیق شکاف نژادی در این کشور انجامیده است. در چنین شرایطی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق امریکا در یادداشتی که روز جمعه در پایگاه Real Clear Politics منتشر شده نوشت: «نخستین وعده جو بایدن به عنوان نامزد انتخاباتی این بود که امریکا را متحد کند. با وجود این، اولویت نخست او در نخستین ماه‌های حضور در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور ایجاد تفرقه در کشورمان بر اساس نژاد و جنسیت بوده است.»
او در ادامه نوشته است: «برای این مصداقی روشن‌تر از تلاش‌های جدید دولت بایدن برای تلقین سمی‌ترین و ضدامریکایی‌ترین تئوری‌ها به کودکان دبستانی نمی‌توان یافت.» بنا به ادعای ترامپ: «چندین دهه است که چپ‌های امریکاستیز دیدگاهی درباره امریکا را ترویج می‌کنند که تاریخ، فرهنگ، رسومات و اسناد اولیه ما را به منفی‌ترین شکل ممکن به تصویر می‌کشند. با وجود این، طی سال‌های اخیر، این تلاش کاملاً غیرطبیعی از مرحله‌ای که به کودکان گفته شود تاریخ شان شرارت‌آمیز است به مرحله‌ای رسیده که به آن‌ها یاد داده می‌شود که امریکایی‌ها شیطان هستند.»
ترامپ نوشته است: «در کلاس‌های درس در سراسر این کشور، دانش‌آموزان در معرض برنامه‌هایی موسوم به «نظریه‌های انتقادی به نژادها» قرار داده می‌شوند که هدف آن شست‌وشوی مغزی دانش‌آموزان با دگم‌های ذهنی احمقانه چپ‌گرا‌ها است. واقعیت کلیدی درباره این دکترین تحریف‌شده این است که این برنامه‌ها کاملاً با آنچه امریکایی‌های نرمال از هر نژادی می‌خواهند بچه‌های‌شان بیاموزند متناقض و متضادند.»
دونالد ترامپ در ادامه این یادداشت خواستار آموزش آنچه به ادعای او عظمت امریکا است به کودکان در مدارس شده است. او می‌نویسد: «به جای کمک کردن به کودکان برای کشف اینکه امریکا عظیم‌ترین، منعطف‌ترین و سخاوتمند‌ترین ملت تاریخ است این برنامه به کودکان آموزش می‌دهد که امریکا به صورت سیستماتیک شیطانی است و قلب مردمان ما آکنده از نفرت و شرارت است. به جای آموزش دادن رؤیای زیبای مارتین لوترکینگ مبنی بر اینکه کودکان‌مان باید به خاطر محتوای شخصیت‌شان مورد قضاوت قرار گیرند نه رنگ پوست‌شان، تئوری شرورانه چپ‌گرا‌ها به تبلیغ این ایده می‌پردازد که قضاوت درباره افراد بر اساس رنگ پوست آن‌ها در واقع ایده خوبی است.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار