در صورت‌كاهش ۱۵ درصدی مصرف برق،تابستان را بدون خاموشی پشت‌سر خواهیم گذاشت
کد خبر: 1051321
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PUn
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۳
سرپرست شركت توزیع نیروی برق استان البرز :
سرپرست شرکت توزیع نیروی برق در خصوص خاموشی های اخیر گفت: مهم ترین عامل،رشد بی سابقه مصرف در بخش صنعت بود که حدود ۲۵ درصد نسبت‌به مشابه سال گذشته رشد داشت،همچنین در بخش خانگی هم با رشد قابل توجه مصرف مواجه‌شدیم که نسبت به روند رشد سال های قبل بی سابقه بود.

رامین فرج اظهار داشت: عامل دوم‌، حجم کم بارش ها و کاهش ذخیره آب سدها بود. بطوریکه امکان استفاده از ظرفیت نیروگاه های آبی در تمام ساعات شبانه روز مقدور نشد، عارضه دیگر چاه های آب کشاورزی بود که در سنوات قبل از اواخر خرداد وارد مدار می شد و امسال از اواخر فروردین در مدار مصرف برق قرار گرفتند.
وی افزود: یکی دیگر از این عوامل، پدیده رمزارزها بود که سال های قبل با آن مواجه نبودیم و امسال گریبانگیر کشور شد .که در مصرف برق تاثیر قابل توجهی داشت و مجموعه این عوامل همراه با گرمای زودرس، مصرف برق در کشور را بطور چشمگیری بالا برد.
 سرپرست شرکت توزیع نیروی برق ادامه داد: در مجموعه وزارت نیرو‌ پیش بینی هایی در زمینه اینکه ممکن بود،کمبود تولید وجود داشته باشد،صورت گرفته بود.
وی اضافه کرد: برنامه های مدیریت مصرف تدوین شده بود و برنامه ریزی ها بر این اساس بود که از ۱۵ خرداد به سمت مدیریت مصرف برویم‌ تا بتوانیم کمبود تولید را جبران کنیم.
فرج گفت:ناگهان از اول خرداد با این وضعیت خاص مواجه شدیم و قطعی های ناخواسته پیش آمد،ولی خیلی سریع تجربه قطعی های دو سه روز اول باعث شد،برنامه ریزی های لازم صورت گرفته و به سمت برنامه دار کردن خاموشی ها رفته و اقدامات دیگری در این زمینه صورت گیرد.
وی در خصوص اینکه خاموشی ها تا کی ادامه خواهد داشت،اظهار داشت:اگر وضعیت میزان‌مصرف همانند  دو سه روز اول خرداد باشد،با همان خاموشی های گسترده روزهای اخیر تا پایان فصل تابستان مواجه خواهیم شد.
این مسوول افزود:اما اتفاق خوبی که طی چند روز گذشته افتاد،ما را امیدوار کرد که می توانیم با همراهی مردم از این پیچی که برای وزارت نیروایجاد شده گذر کنیم.
وی ادامه داد: اینکه به روزهای گذشته اشاره کردم،شرایط تولید خیلی تغییر نکرده، البته تعدادی نیروگاه اورهال شده و به مدار تولید برگشته ، ولی متناسب با آن‌مصرف هم‌افزایش داشته است.
فرج خاطرنشان ساخت: دلیل کاهش خاموشی های اخیر این است که مردم عزیز متوجه شدند مصرف غیرمتعارف باعث خاموشی می گردد و این چند روز همراهی خوبی با ما داشتند.
وی افزود: بعد از اعلام جدول خاموشی، مشاهده کردیم مشترکان متناسب با تولید ،مصرف می کنند و نیازی به قطعی برق نیست و خاموشی ها محدود بود و اصل: رعایت مصرف و ملاحظه مردم بود.
فرج گفت:آنچه در کشور برای کمبود پیش بینی شده است در اوج پیک مصرف حدود 66 الی67 مگاوات خواهد بود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه امکان دارد تمامی نیروگاه های آبی در مدار قرار نگیرد،کمبود 9 الی 10 هزار مگاواتی پیش بینی شده است که تنها با حدود 15 درصد کمبود تولید در کشور مواجه خواهیم‌شد که این میزان کمبود در صورت مصرف بهینه و طبق الگوی مصرف مردم عزیز، ما را با قطعی برق مواجه نخواهد کرد، در غیر اینصورت و اگر بخواهیم متناسب با مصرف، نیروگاه احداث کنیم یک‌پروسه طولانی در پیش خواهیم داشت که به مصرف امسال نخواهد رسید.
او با اشاره به اینکه پس از خاموشی های یکی دو روز اول خرداد که ناگهانی و زودهنگام‌ با آن ‌مواجه شدیم، برنامه های زمانبندی خاموشی در ۷ بلوک‌تنظیم‌شد، ادامه داد: این خاموشی ها ۲ ساعته بوده و در سایت شرکت قابل مشاهده می باشد که شهروندان می توانند با مراجعه به سایت زمانبندی خاموشی ها را ببینند و یا با نصب اپ"برق من"در گوشی های خوداز انواع خدمات غیر حضوری شرکت از جمله جدول خاموشی ها مطلع شوند.
وی بیان کرد : با توجه به اینکه سهم البرز از آن 9 هزار مگاوات عدد قابل توجهی است،اگر مدیریت مصرف اتفاق نیافتد،بلوک های ۲ ساعته خاموشی اعمال خواهد شد و در صورت ادامه امکان دو نوبت ۲ ساعته خاموشی وجود دارد تا بتوانیم سهمیه استان را به این صورت یک دور پوشش دهیم،کما اینکه طی دو سه روز گذشته با همراهی مردم این اتفاق نیافتاد.
سرپرست شرکت توزیع نیرو برق البرز تصریح کرد: در این جدول تمامی فیدرهای تغذیه کننده استان که 380 فیدر 20 کیلووات فشار متوسط که در برنامه خاموشی می باشد،هستند به استثناء 40 فیدر اولویت دار که در مسیرشان بیمارستان،سازمان انتقال خون،تصفیه خانه های اصلی آب و از این قبیل خدمات وجود دارد که به هیچ عنوان نباید برق شان قطع شود.

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق در پایان گفت : بابت خاموشی ها در این روزهای گرم از همشهریان عزیز ‌عذرخواهی می کنم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار