انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ بر حسب نوع بار
کد خبر: 1050840
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PN2
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹

بلبرینگ، رولبرینگ یا در دسته کلی تر انواع یاتاقان ها برای اتصال بر روی محور ها و یا ریل های صنعتی با گستردگی بسیاری از شکل، سایز، متریال و برند تولید می شوند. از این رو انتخاب بلبرینگ و یاتاقان برای اتصال بر روی ماشین آلات صنعتی امری کاملا مهندسی بوده و نیاز به علم کامل از شرایط و نحوه بکارگیری و بار ها و تنش های وارده بر پیکر انواع یاتاقان بلبرینگ ها می باشد. معادله انتخاب بلبرینگ در اتصالات شافت های دوار دارای متغیر های بسیاری می باشد که برخی با ضرایب و یا توان بالاتر و برخی دیگر با تاثیر کمتری در این معادله وارد می شوند. همچنین برخی از این عوامل با تاثیر مستقیم و برخی دیگر با تاثیر معکوس در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ و در کل یاتاقان ها مئ نظر قرار می گیرند.

قبل از بیان فاکتور های اصلی در انتخاب انواع بلبرینگ و یاتاقان می بایست یک دید کلی از تفاوت های بین این واژگان و کاربری های آنها در دست داشته باشیم. اینکه عملا تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ چیست، دیگر انواع یاتاقان شامل انواع واگن ریل و بال اسکرو کدامند، هر کدام برای تعلیق چه نوع بار هایی مورد استفاده قرار می گیرند و چه مزایا و یا معایبی دارند از عوامل اصلی موثر در شناخت و انتخاب انواع بلبرینگ و یاتاقان در ماشین آلات صنعتی محسوب می شوند.

دسته بندی انواع یاتاقان ها

یاتاقان Bearing در واقع نوعی اتصال از نوع قطعات مکانیکی می باشد که از بخش های مختلفی تشکیل شده که متناسب با نوع شافت و کاربری دسته بندی می شوند. در دسته بندی یاتاقان ها ابتدا باید توصیف نمود که در کل سه نوع بار در تعلیق با انواع یاتاقان و بلبرینگ قابل تصور می باشد که شامل بار های شعاعی (در اتصال بلبرینگ با شافت های افقی) ، بار های محوری (در اتصال بلبرینگ و رولبرینگ بر روی شافت های عمودی) و بار های تلفیقی و یا ترکیبی که در اتصال با شافت های مورب و یا شافت هایی با اینرسی و سرعت زاویه ای بالا و حتی گاهی ضربه پدید می آیند. در زیر به بررسی انواع مختلف یاتاقان و تفاوت های انها می پردازیم.

بلبرینگ : پر کاربرد ترین نوع اتصال در شافت های صنعتی که دارای ساچمه های کروی شکل بوده و برای تعلیق هر سه نوع بار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. انواع بلبرینگ شامل بلبرینگ های شیار عمیق، بلبرینگ کف گرد، بلبرینگ خود تنظیم و بلبرینگ تماس زاویه ای می باشند.

رولبرینگ: که در کل دسته بزرگتری نسبت به بلبرینگ ها بوده و بلبرینگ خود نوعی رولبرینگ است. تنوع ساچمه های رولبرینگ ها شامل ساچمه های استوانه ای، سوزنی، بشکه ای و مخروطی می باشد و در کل قابلیت تعلیق میزان بالاتری از بار برای رولبرینگ ها در مقایسه با بلبرینگ ها به سبب سطح اتکای خطی ساچمه ها در مقایسه با سطح اتکای نقطه ای بلبرینگ ها وجود دارد.

بال اسکرو: در واقع نوعی از یاتاقان می باشد که دارای محور مرکزی به شکل پیچ دنده کبریتی بوده و برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی استفاده می شود.

واگن ریل: نوعی از یاتاقان می باشد که متشکل از یک بلوک و یک ریل داخلی بوده که برای کاهش اصطکاک در انتقالات خطی استفاده می شود.

انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ بر حسب نوع بار

یاتاقان ها بصورت یاتاقان بلبرینگ و یاتاقان های هوزینگ دار Bearing housing Unit نیز تولید می شوند که برای اتکا بر روی سطوح از پیچ ها در شکل های مختلف استفاده می کنند. یاتاقان های پیچ و مهره ای معروف به فلنج دار بصورت دو پیچ و چهار پیچ بر حسب وسعت سطح اتکا قابل دسته بندی می باشد و در شکل های شعاعی و محوری تولید می شوند. هوزینگ این نوع یاتاقان ها اغلب از جنس چدنی انتخاب می شود.

فاکتور های انتخاب بلبرینگ و یاتاقان

در اغلب موارد انتخاب نوع یاتاقان و بلبرینگ توسط شرکت های اصلی طراح ماشین آلات صورت می پذیرد و کاربران تنها در زمان تعویض این قطعات مطابق با استاندارد های ماشین آلات تنها به انتخاب برند مورد استفاده می پردازند و ابعاد و استاندارد های یاتاقان و بلبرینگ مصرفی بطور دقیق در بروشور ماشین آلات قید شده است. در زیر برخی از این فاکتور ها را بر حسب اهمیت دسته بندی می کنیم.

نوع بار: مهمترین فاکتور در انتخاب نوع بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان نوع بار تعلیقی توسط این اتصالات می باشد. بسته به نوع بار شعاعی Radial ، بار محوری Axial و بار های ترکیبی Combo انواع مختلفی از بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان مورد استفاده قرار می گیرد.

سایز شافت و بلبرینگ: سایز یعنی قطر داخلی Bore که برابر با قطر شافت اتصال و قطر بیرونی بلبرینگ و یاتاقان از دیگر فاکتور های مهم در تعلیق بار و انتخاب این قطعه صنعتی محسوب می شوند.

میزان بار: بر حسب نیوتن و یا کیلو نیوتن از دیگر فاکتور های انتخاب بوده که برای بار های کم و یا متوسط اغلب از بلبرینگ و در تعلیق بار های شدید تر مانند اتصالات چرخ ماشین آلات راهسازی استفاده از رولبرینگ ها بجای بلبرینگ پیشنهاد می شود. همچنین انتخاب بین فولاد و استیل و گرید های فولاد، تنسایل و سختی بلبرینگ نیز میزان بار وارده از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرعت دورانی: یکی از فاکتور هایی است که در نوع بار نیز تاثیر می گذارد و در انتخاب بلبرینگ هایی برای اتصال بر روی شافت هایی با سرعت زاویه ای بسیار بالا که اغلب در اتصالات شافت های افقی اتفاق می افتد بلبرینگ های تماس زاویه ای با قابلیت تعلیق بار های ترکیبی پیشنهاد می شود.

شرایط محیطی: شامل دما، گاز ها و مواد خورنده که اولا بر انتخاب نوع روان کننده بلبرینگ و رولبرینگ و ثانیا بر انتخاب متریال بکار گرفته شده در تولید تاثیر مستقیم دارد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار