عنوان لو‌رفتن سؤالات یک ترفند تبلیغاتی برای فریب دانش‌آموزان است
کد خبر: 1050833
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PMv
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱
پاسخ آموزش و پرورش به گزارش «جوان»
در پاسخ به مطلب مندرج در همین صفحه و در تاریخ ۱۰ خرداد با عنوان «سؤالات امتحان نهایی در کانال‌ها در دست دلال‌ها» وزارت آموزش و پرورش پاسخی را به دفتر روزنامه ارسال کرده‌است.

در پاسخ به مطلب مندرج در همین صفحه و در تاریخ ۱۰ خرداد با عنوان «سؤالات امتحان نهایی در کانال‌ها در دست دلال‌ها» وزارت آموزش و پرورش پاسخی را به دفتر روزنامه ارسال کرده‌است.
مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به گزارش «جوان» نوشت:
«عنوان لو‌رفتن سؤالات یک ترفند تبلیغاتی برای فریب دانش‌آموزان است و به ضرس قاطع اعلام می‌نماییم در سنوات اخیر با استفاده از روش ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه‌های اجرا؛ تا زمان ارسال رمز و بازگشایی و تکثیر سؤالات، دسترسی به آن امکانپذیر نیست و تاکنون نیز سند معتبر یا گزارشی از طرف هیچ‌یک از مراجع نظارتی و کانال‌های تلگرامی مبنی بر اینکه حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، سؤالات افشا شده باشد، وجود ندارد، اما در مواردی پس از شروع امتحان تعداد انگشت‌شماری از دانش‌آموزان با استفاده از گوشی همراه و ساعت هوشمند و... که به صورت غیر‌قانونی با خود به جلسه امتحان می‌برند، تصویر سؤالات را در فضای مجازی انتشار می‌دهند یا پس از تحویل پاسخنامه و خروج از جلسه به انتشار تصویر سؤالات می‌پردازند و این تصاویر مورد سوء‌استفاده گردانندگان کانال‌ها و سایت‌های متخلف برای عملیات روانی وکلاهبرداری از دانش‌آموزانی که برای امتحان آماده نیستند، قرار می‌گیرد تا بدین‌وسیله از آن‌ها وجوهی را دریافت کنند. بدیهی است این اقدام به معنی لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می‌افتد که دانش‌آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت نظارت مراقبین مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند و به کلیت صحت برگزاری امتحانات خدشه‌ای وارد نمی‌کند و به نوعی تقلب موردی تعداد معدودی از دانش‌آموزان محسوب می‌شود.
البته لازم به ذکر است مجازات دانش‌آموزانی که در جلسه امتحان موبایل به همراه داشته باشند، حتی اگر مورد استفاده قرار ندهند، به گونه‌ای است که نمره درسی که در حال امتحان هستند، صفر منظور می‌شود و اگر از آن برای انتشار تصاویر سؤالات یا استفاده از پاسخ‌هایی که ارسال شده استفاده کنند، نمره کلیه دروس صفر و متخلف از امتحانات نوبت بعدی محروم می‌شود.
از سال ۱۳۹۷ که شیوه جدید ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه‌های امتحانی مورد استفاده قرار گرفته، افرادی مبادرت به ایجاد کانال ارتباطی در فضای مجازی پیام رسان‌ها یا سایت‌های تبلیغاتی نموده و با استفاده از سربرگ مجعول سؤالات، تغییرات گرافیکی آن‌ها یا انتشار تصاویر سؤالات بعد از شروع امتحانات، سعی در فریب دانش‌آموزان دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را از طریق پلیس فتا پیگیری نموده و در هر نوبت از امتحانات افراد فرصت طلب و سودجو شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت متبوع، به مقام قضایی معرفی شده‌اند. اخیراً نیز بنابر اعلام معاون محترم اجتماعی پلیس فتا، اعضای دو باند که در این زمینه فعالیت داشتند شناسایی شده و اذعان داشتند: «هیچگونه خدماتی به دانش‌آموزانی که وجهی پرداخت کرده‌اند، داده نشده‌است». بنابراین صیانت از سؤالات تا زمان رمزگشایی در حوزه برگزاری و شروع امتحانات مورد تضمین آموزش و پرورش است و به منظور برقراری نظم و امنیت بیشتر و جلوگیری از هر گونه تخلف حین برگزاری، دستورالعمل‌های حفاظت و مراقبت از آزمون‌ها صادر شده و آموزش مراقبین و نیز تجهیز قریب به اتفاق حوزه‌های برگزاری امتحانات به دستگاه‌های موبایل‌یاب و نظارت مستمر از حوزه‌ها انجام و با متخلفین براساس آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات امتحانی برخورد شده‌است.
با شیوع بیماری کرونا به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از دانش‌آموزان مشکوک به کرونا یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای در اتاقی مجزا (ایزوله) در داخل حوزه امتحانی با نظارت مراقبین امتحانات و ناظرین سلامت و بهداشت امتحانات نهایی امتحان به عمل می‌آید و از این نظر تفاوتی با سایر حاضرین در جلسه امتحان و جود ندارد. بدیهی است برگزاری امتحانات حضوری با سؤالات واحد و در شرایط معین تحت نظارت مراقبین امتحانات و تصحیح اوراق توسط مصححین کارآزموده و مجرب براساس راهنمای تصحیح و دستورالعمل‌های مربوط منجر به برقراری عدالت بیشتری خواهد شد.
بار‌ها در خصوص شیوه‌های کلاهبرداری و اینکه هرگونه ادعای لو رفتن سؤالات یعنی دسترسی به سؤالات پیش از آغاز امتحان خلاف واقع و به منظور فریب مخاطبین است، به دانش‌آموزان و اولیا آن‌ها به طرق مختلف حتی در رسانه ملی اطلاع‌رسانی شده‌است؛ لذا دانش‌آموزان عزیز باید مراقب باشند تا به هیچ‌وجه فریب اینگونه تبلیغات غلط را نخورند و گرفتار مجازات‌های قانونی نگردند، زیرا اسامی دانش‌آموزانی که با این کانال‌ها همکاری و ارتباط برقرار می‌نمایند در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد و برخورد لازم و قانونی با آن‌ها انجام می‌شود.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار