مصرف سالانه ۵۵ هزار میلیارد نخ سیگار در ایران
کد خبر: 1049366
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OzG
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
معاون بهداشت وزیر بهداشت، از گردش مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی صنعت دخانیات در کشور و ضرر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان این صنعت به نظام سلامت خبر داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: صنعت دخانیات با گردش مالی سالیانه ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان در ایران، ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و ۷۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم و سرجمع ۱۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه سلامتی به کشور تحمیل می‌کند.

وی افزود: از سال ۹۶ تاکنون رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت واردات تنباکو به کشور بر زمین مانده است و شاهدیم که مافیای دخانیات انواع تنباکو‌های معسل و معطر که زیان‌های بسیار جدی به سلامت افراد تحمیل می‌کنند را وارد کشور می‌کند.

وی تصریح کرد: تنباکو‌های معسل و معطر ۷ هزار ماده شیمایی، ۷۰ ماده سرطان زا و ۴۰۰ ماده سمی در خود دارند و تجارت این نوع مواد تجارت مرگ است.

رئیسی گفت: کرونا در یکسال و نیم گذشته ۳.۵ میلیون انسان را کشته است، ولی دخانیات سالیانه ۸ میلیون انسان را در جهان به کام مرگ فرو می‌برد.

وی افزود: در ایران حدود ۸ میلیون نفر مواد دخانی مصرف می‌کنند و سالیانه حدود ۵۵ هزار میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود. متاسفانه هم سن مصرف مواد دخانی از جمله قلیان کاهش یافته و هم شاهد استقبال روزافزون بانوان از این مواد هستیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در خصوص فعالیت شرکت‌های خارجی تولیدی مواد دخانی در ایران، گفت: شرکت‌های کره‌ای، ژاپنی و انگلیسی و آمریکایی در ایران مشغول تولید مواد دخانی هستند. شرکت‌های کره‌ای با تحریم از ایران خارج شدند، ولی شرکت تولید کننده مواد دخانی آن‌ها در کشور فعال است. شرکت‌های آمریکایی در ایران اجازه فعالیت ندارند، ولی شرکت B.A.T با همکاری انگلیسی‌ها به صورت مشترک در ایران مواد دخانی تولید می‌کنند. شرکت ژاپنی G.P.I در ایران وینستون تولید می‌کند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در فیلم‌ها و سریال‌ها با وجود ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی این کار به راحتی انجام می‌شود و قهرمانان فیلم‌ها در حال تفکر، مطالعه، افسردگی و ... سیگار می‌کشند.

وی افزود: یکی از شناخته شده‌ترین راه‌های کاهش مصرف سیگار در کشور‌ها اخذ مالیات از تولید کنندگان است؛ اما در ایران از قیمت درب کارخانه مالیات اخذ می‌شود نه قیمت عرضه مواد دخانی. به عنوان مثال قیمت درب کارخانه سیگار وینستون ۶۶۰ تومان است، قیمت روی جلد ۱۲ هزار تومان و قیمت فروش ۱۸ هزار تومان، ولی از قیمت ۶۶۰ تومان درب کارخانه مالیات می‌گیریم.

رئیسی با اشاره به اینکه از سال ۹۷ تاکنون ریالی از این مالیات که قرار بود به وزارت خانه‌های بهداشت و ورزش تعلق گیرد به بخش سلامت نرسیده است، گفت: مالیات سالیانه مواد دخانی بر اساس قیمت درب کارخانه ۶ هزار میلیارد تومان است که در واقع باید ۱۸ هزار میلیارد تومان بر اساس قیمت فروش به مردم باشد.

وی فروش سیگار نخی به دانش‌آموزان و افراد زیر ۱۸ سال را غیرقانونی دانست و بیان داشت: متاسفانه دکه‌های فروش، مقابل مدارس اقدام به این کار غیرقانونی می‌کنند.

معاون بهداشت با تشکر از دادستانی کل کشور به خاطر ابلاغ حکم و اجرای دستور جمع آوری قلیان سراها، گفت: در سال ۹۸ بالغ بر ۲۲ هزار واحد صنفی عرضه قلیان در کشور فعالیت می‌کردند که اکنون این تعداد به ۲۹۰۰ واحد رسیده است.

وی آمار توسعه صنعت دخانیات را چنین اعلام کرد: در سال ۹۴ واحد‌های تولیدکننده دخانیات در کشور ۷ واحد بود که در سال ۹۹ به ۲۳ واحد یعنی رشد ۴ برابری رسیده است. در هیچ صنعتی شاهد رشد ۴ برابری در این بازه زمانی نبوده‌ایم. همچنین تعداد واحد‌های تولیدی تنباکو و قلیان در سال ۹۴ بالغ بر ۱۵ واحد بود که اکنون به ۳۹ واحد افزایش یافته است.

رئیسی گفت: به ما می‌گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید، بروید به مردم بگویید سیگار و قلیان نکشند. این حرف مثل این است که بگوییم به تولید مواد مخدر کاری نداشته باشید بلکه جلوی مصرف آن را بگیرید! زیرا مواد دخانی هم مثل مواد مخدر برای سلامتی انسان‌ها ضرر دارد.

وی بار دیگر نگرانی وزارت بهداشت را از روند رو به رشد تبلیغ، تولید و بسته بندی‌های شیک مواد مخدر و واردات تنباکو‌های معسل و معطر اعلام و تصریح کرد: خوشبختانه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای مقابله با این روند عزم جدی دارد. انتظار داریم دیوان عدالت اداری نیز مصوبه بر زمین مانده ممنوعیت واردات تنباکو‌های معسل و معطر را اجرا کند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار