«صور» را دلی نوشتم و یک عمل معتقدانه است
کد خبر: 1049254
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OxS
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸
نویسنده کتاب «صور» در آیین رونمایی این اثر:
نویسنده کتاب «صور» با بیان اینکه «صور» را دلی نوشتم و یک عمل معتقدانه است، گفت: حال ممکن است بگویید چرا فلسطین؟ من همیشه این شعر از سعدی در ذهنم است که (تو کز محنت دیگران بی‌غمی/ نشاید که نامت نهند آدمی)، در واقع این موضوع، درد بزرگ روزگار ماست و اگر دنبال آزادی قدس هستیم، راهش از کربلا می‌گذرد.
علي موحد

نويسنده كتاب «صور» با بيان اينكه «صور» را دلي نوشتم و يك عمل معتقدانه است، گفت: حال ممكن است بگوييد چرا فلسطين؟ من هميشه اين شعر از سعدي در ذهنم است كه (تو كز محنت ديگران بي‌غمي/ نشايد كه نامت نهند آدمي)، در واقع اين موضوع، درد بزرگ روزگار ماست و اگر دنبال آزادي قدس هستيم، راهش از كربلا مي‌گذرد.
حسينعلي جعفري در آیين رونمايي از اين كتاب عنوان كرد: در اين كتاب سعي كرده‌ام راهپيمايي عظيم اربعين و بحث عاشورا كه نقطه اوج تاريخ بشر است و هم بحث قدس و فلسطين را مطرح كنم. اينكه چقدر موفق بوده‌ام نمي‌دانم، اما تلاش خود را كرده‌ام.
در بخش ديگري از اين مراسم رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: بايد سعي كنيم در اين جنگ اصلي كه جنگ اراده‌هاست، سهم جنگ روايت‌ها را به واسطه هنري كه به ميدان مي‌آيد و قلمي كه نويسنده‌ها به‌دست مي‌گيرند، خوب ادا كنيم.
حجت‌الاسلام والمسلمين محمد قمي ضمن تبريك به انتشارات سروش و نويسنده كتاب «صور» براي تأليف اين اثر ارزشمند، گفت: جا دارد به همه آنها كه مكتب سترگ، ژرف، نظام‌مند و شكوهمند امام(ره) را فراگرفتند و باور كردند كه انتظار، مبارزه است، تبريك عرض كنيم و چه خوب است كه اين اثر در مقطعي رونمايي مي‌شود كه مقارن با پيروزي‌هايي است كه اين ايام شاهد هستيم و روزي كه يادآور آزادسازي خرمشهر است. به ‌نظر مي‌رسد رونمايي از اين اثر بسيار به‌موقع است و مي‌توانيم از آن به‌خوبي بهره‌مند شويم.
سعيد كرمي، مديرعامل انتشارات سروش نيز ضمن تبريك سالروز آزادسازي خرمشهر، گفت: سوم خرداد، يادآوري شيريني بزرگ آزادسازي خرمشهر به دستان ايثارگران و شهدايي است كه رفتند تا پرچم جمهوري اسلامي برافراشته باشد. تقارن رونمايي كتاب «صور» با اين روز بسيار مبارك است، هم از اين جهت كه جبهه مقاومت پيروزي خيره‌كننده‌اي به‌ دست آورده و هم از جهت سوم خرداد كه پيروزي مقاومت مردم ايران است و اين نشان‌ مي‌دهد كه هر جا مقاومت باشد، بالاخره نتيجه خواهد داد و هر چقدر راه سختي در پيش باشد، اما در نهايت، حاصل آن گشايش است. ياسر جبرئيلي، استاد دانشگاه نيز در ادامه اين مراسم ضمن تبريك سالروز آزادسازي خرمشهر گفت: براي سخن گفتن در رابطه با رمان «صور» به ذهنم رسيد كمي از رويداد انتشار كتاب فاصله بگيريم و از دور به اين موضوع نگاه کرده و جايگاه اين كار را در هستي مرور كنيم و اهميت آن‌ را دريابيم.
وي با اشاره به جمله‌اي از دكتر شريعتي در كتاب «انسان»، افزود: ايشان در اين كتاب، جمله‌اي دارند با اين مضمون كه «هنر، يك پنجره‌اي است كه انسان محبوس در قاب اين عالم به بيرون باز مي‌كند و مذهب، راهي است كه انسان را به عالمي كه به آن تعلق دارد مي‌برد»، بنابراين خيلي مهم است كه كاركرد هنر در عالم را بشناسيم تا از روزمرگي نجات يابيم. مجتبي رحماندوست، نويسنده و استاد دانشگاه در بخش ديگري از اين برنامه به نقد رمان «صور» پرداخت و گفت: اين اثر يك رمان ايراني با زبان فارسي خوب، املای درست و عموماً با جمله‌هاي كوتاه و رساست كه از مزاياي كتاب به‌شمار مي‌آيد. رمان، رمان اربعين، قدس، مقاومت و فلسطين است و يادآور اين جمله كليدي حضرت امام(ره) است كه فرمودند: «راه قدس از كربلا مي‌گذرد.» وي اظهار كرد: به ‌رغم اينكه رمان درباره ارزش‌ها، اعتقادات، سياست و از اين قبيل است، نويسنده در دام كليشه نيفتاده و جنبه ادبي و هنري خود را حفظ كرده است. رمان با روح معنوي، ديني و شيعي عجين است و همين بر ارزش كار افزوده و به ‌نظر مي‌رسد بستر اصلي كار كه رمان را پيش مي‌برد، بر پياده‌روي اربعين قرار دارد.
رحماندوست افزود: اين رمان، تركيبي از حوادث منطقه، دعا، روضه و اطلاعات تاريخي از مسجدالاقصي است. در اين رمان به جنايات داعش نيز پرداخته شده و برجسته‌كردن اين ايده كه فلسطين كربلاي روزگار ماست، از نقاط برجسته اين اثر است. نويسنده در اين رمان، دردنامه و رنج‌نامه انسان فلسطيني معاصر را ارائه مي‌دهد. گرچه رمان كلاسيك است، اما در برخي از فصول به رمان مدرن گرايش پيدا كرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار