یک بام و دو هوای ستاد مقابله با کرونا در ورزش
کد خبر: 1049058
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OuI
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
فریدون حسن

در خبرها آمده بود ستاد ملي مقابله با كرونا مجوز برگزاري برنامه‌هاي انتخاباتي نامزدهاي رياست جمهوري در ورزشگاه‌هاي بزرگ با ظرفيت ۳۰درصدي را صادر كرده است. ظاهراً قرار است نامزدهاي انتخاباتي برنامه‌هاي خود را با رعايت شيوه‌نامه‌ها، زدن ماسك و فاصله اجتماعي داشته باشند. سخنگوي ستاد ملي مبارزه با كرونا هم گفته که يكسري اصولی وجود دارد كه حتماً بايد رعايت شود؛ اينكه در 8 مترمربع در فضاي باز حداكثر يك نفر قرار داشته باشد و در استاديوم‌هاي ورزشي بزرگ حداكثر ۳۰ درصد ظرفيت پر شود، درهاي ورود و خروج كنترل و شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي حتماً اجرایی شود و از وزارت ورزش و جوانان و نهادهايي كه داراي مكان‌هاي سرباز هستند خواسته شده در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها همكاري لازم را انجام دهند.
خب بسيار هم خوب است و اين كمك شاياني به نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري می‌کند، اما جاي يك سؤال اساسي و مهم در اين بين خالي است و آن اينكه آيا فقط مسابقات فوتبال و ساير رقابت‌هاي ورزشي عامل شيوع كرونا بودند كه تاكنون اجازه ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها داده نشده است؟
آنطور كه به نظر مي‌رسد فصل آينده رقابت‌هاي ورزشي هم حداقل در هفته‌هاي ابتدايي با همين مسئله روبه‌رو هستيم، اما نمي‌دانيم كه چگونه ناگهان همه چيز تغيير می‌کند و وقتي پاي انتخابات به ميان می‌آید، همين ورزشگاه‌ها بدون اينكه خطرناك باشند تبديل مي‌شوند به محلي مناسب براي برپايي ميتينگ‌هاي تبليغاتي نامزدهاي انتخابات. راستي يك سؤال ديگر، آيا در طول يك سال و چند ماهي كه كشور با كرونا درگير است، نمي‌شد رقابت‌هاي ورزشي را با همين پروتكل‌هايي كه امروز براي برگزاري ميتينگ‌هاي انتخاباتي در ورزشگاه‌ها تعريف شده با تماشاگر برگزار كرد؟ رقابت‌هايي كه بدون ترديد با تماشاگر جذاب‌تر و پرشورتر برگزار مي‌شد. این يك بام و دو هواي ستاد مقابله با کرونا، اينگونه القا مي‌كند كه ظاهراً فقط تماشاگران مسابقات ورزشي بوده و هستند كه باعث شيوع كرونا مي‌شوند.
بديهي است بنا به سياست قبلي تا زمان واكسيناسيون عمومي و رعايت دقيق و همه‌جانبه پروتكل‌هاي بهداشتي نبايد اجازه تجمعات اين‌چنيني داده شود، حالا چه ورزشي باشد و چه سياسي، اما اقدامي كه قرار است براي برپايي ميتينگ‌هاي انتخاباتي در ورزشگاه‌ها صورت گيرد به هيچ عنوان قابل توجيح نيست، آن هم زماني كه تماشاگران مسابقات ورزشي به عنوان يكي از اصلي‌ترين اركان ورزشگاه‌ها از حضور در آنها محروم هستند و نمي‌توانند شور و شوق خود را به مسابقات ورزشي تزريق کنند.
به نظر مي‌رسد بايد به اين تناقض آشكار پاسخ داده شود. اگر تجمع باعث گسترش و شيوع كرونا مي‌شود، بنابراين تفاوتي نمي‌كند كه اين تجمع ورزشي باشد يا سياسي و اگر بنا بر اين است كه جلوي موج پنجم شيوع كرونا گرفته شود بايد از همين حالا جلوي اين تجمعات نیز گرفته شود. ضمن اينكه بايد جداً نگران وضعيت ورزشگاه‌هاي كشور بعد از برگزاري اين ميتينگ‌هاي انتخاباتي و ضرر و زياني كه متوجه ورزشگاه‌ها مي‌شود نيز باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار