خاک مرده روی دستگاه‌های تولید!
کد خبر: 1048498
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OlG
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: یک تولیدکننده پلاستیک با بیان اینکه در شهرک‌های صنعتی ۵۰ تا ۵۵ درصد کارخانه‌‌ها راکد هستند و خاک مرده روی دستگاه نشسته است، از افزایش قیمت مواد اولیه خبر داد و گفت: تولیدکنندگان مواد اولیه در بخش پتروشیمی اجناس خود را به افغانستان ارزان‌تر از ایران می‌فروشند و در مواردی این مواد از افغانستان دوباره وارد ایران می‌شود.
سیدرحیم مقیمی‌اصل در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مواد اولیه داخلی گران‌تر از خارجی است، از افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت مواد اولیه خبر داد و اظهار کرد: واردات مواد اولیه ممنوع است، اما در حال حاضر در داخل با وجود اینکه خوراک آنها نیز در کشور تأمین می‌شود گران‌تر از خارجی‌‌ها به تولید‌کننده عرضه می‌شود.
رئیس پیشین اتحادیه سازندگان و فروشندگان پلاستیک، نایلون و ملامین تهران با بیان اینکه سامانه بهین‌یاب در حال حاضر به یک مشکل تبدیل شده است، تصریح کرد: سامانه بهین‌یاب مواد اولیه را جیره‌بندی کرده است، در حالی که در بسیاری از موارد کمتر یا بیشتر از ظرفیت واقعی کارخانه‌‌ها در آن تعیین شده است. همین موضوع باعث شده در مواردی دستگاه‌‌هایی که بیش از یک میلیارد قیمت دارند، بلااستفاده بمانند.
به گفته این تولیدکننده، نگاهی گذرا به شهرک‌های صنعتی نشان می‌دهد ۵۰ تا ۵۵ درصد کارخانه‌‌ها راکد هستند و خاک مرده روی دستگاه نشسته است؛ چراکه موانع و قوانین مانع از فعالیت درست آنها می‌شود. در این شرایط فقط واحد‌هایی که پول دارند می‌توانند فعالیت کنند. علاوه بر هزینه‌های تولید، هزینه‌های حامل‌های انرژی، حمل و نقل و کارگران هم افزایش چشمگیری داشته و باید در حوزه مالیات بررسی کارشناسی انجام شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بهتر است به جای افتتاح واحدهای جدید واحدهای راکد احیا شوند، اظهار کرد: برای مثال کارخانه خود من از ۱۵ اسفند تعطیل شده است و قیمت مواد اولیه نیز هر روز تغییر می‌کند. تولیدکنندگان مواد اولیه در بخش پتروشیمی اجناس خود را به افغانستان ارزان‌تر از ایران می‌فروشند و در مواردی این مواد از افغانستان دوباره وارد ایران می‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار