آن‌ها که بردند، آن‌ها که باختند
کد خبر: 1047765
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OZR
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷
نگاهی به ۶ + یک چهره ویژه دربی ۹۵
دربی ۹۵ در حالی جمعه شب با برتری یک بر صفر پرسپولیس تمام شد که نگاهی داشته‌ایم به ۶ + یک چهره‌ای که در بازی نقش مؤثرتری داشتند.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: همان همیشگی بود، پر از جنجال و درگیری و زد و خورد که ضربان قلب را به بالاترین حد ممکن رسانده بود، از موقعیت‌های گل زیاد خبری نبود، اما کمتر هواداری پای تلویزیون خمیازه کشید و البته با سوت پایان محمدرضا اکبریان یک طرف برنده بود تا این‌بار خبری از مساوی و تقسیم امتیاز‌ها نباشد. پس از دو مساوی متوالی در لیگ، این‌بار قرمز‌ها برنده بودند و دربی شماره ۹۵ برای آن‌ها ثبت شد تا پس از یک سال و نیم، دوباره آن‌ها سمت پیروز مسابقه با رقیب سنتی‌شان باشند، رقیبی که چهار سال است نتوانسته به عنوان پیروز دربی در لیگ برتر بازی را ترک کند و در شش بازی گذشته در لیگ با پرسپولیس سه مساوی و سه باخت دشت کرده است. مروری کرده‌ایم بر چهره‌های دربی ۹۵ که نقش زیادی در جذابیت مسابقه عصر جمعه ۲۴ اردیبهشت داشتند.

عیسی آل‌کثیر؛ بازگشت باشکوه

مهاجم جنجالی خوزستانی قرمز‌ها با توپی که روی ریباند وارد دروازه رشید مظاهری کرد، پیروزی دربی ۹۵ را برای قرمز‌ها رقم زد. مهاجمی که پس از پایان محرومیت شش ماهه‌اش به خاطر آن شادی گل جنجالی در لیگ قهرمانان و مقابل نماینده ازبکستان دوباره یک ماه است که به میادین برگشته و می‌خواهد همان مهاجم گلزن لیگ قهرمانان ۲۰۲۱-۲۰۲۰ باشد که در اولین بازی‌هایی که لباس پرسپولیس را پوشید و با گل‌هایی که در دوحه وارد دروازه حریفان کرد، خیلی زود جای خودش را در دل هواداران قرمز باز کرد و نشان داد که ماجراجویی‌های هیجان‌انگیزش را پس از آبادان، این‌بار می‌خواهد در تهران پی بگیرد، اگرچه آن شادی گل و محرومیت بین آن وقفه انداخت. آل‌کثیر، اما پس از بازگشت دوباره به ترکیب پرسپولیس با زدن سه گل در مسیر بازگشت به روز‌های اوج است، روندی که در دقیقه ۵۵ دربی با تیزهوشی آن را ثابت کرد. زوج او و شهریار مغانلو هم کم‌کم در حال جا افتادن است تا قرمز‌ها پس از حرص خوردن‌های زیادی که در نیم‌فصل از دست مهاجمان گل نزن‌شان یعنی مهدی عبدی، آرمان رمضانی و مهدی مهدی‌پور داشتند دیگر خیال‌شان از بابت خط حمله در حال راحت شدن باشد.

مهدی قایدی؛ زهرش کشیده شد

برخلاف آل‌کثیر که از تک‌موقعیت قرمز‌ها برای پرسپولیس یک پیروزی ساخت، همزادش در آن سوی میدان به جز آن دقایق اول بازی، روز آرامی را سپری کرد و برنامه‌ریزی گل‌محمدی برای مهار مهدی قایدی به خوبی توسط مدافعان پرسپولیس مو به مو اجرا شد تا شماره ۱۰ استقلالی‌ها که امید اول‌شان برای باز کردن دروازه حامد لک بود، نتواند از بند پرسپولیسی‌ها رها شود و زهرش را بریزد. هرچند اگر خطای وحید امیری در دقیقه سوم بازی روی قایدی در محوطه جریمه پنالتی اعلام می‌شد، شاید مهاجم ریزنقش آبی‌ها سرنوشت متفاوتی را در پایان بازی تجربه می‌کرد. مهار قایدی توسط قرمز‌ها در شرایطی بود که او تا امروز با چهار گل زده بهترین مهاجم آبی‌پوشان در لیگ بوده است. آماری که اگرچه در ۲۱ بازی حتی به چشم هم نمی‌آید، اما پس از درخشش مهاجم بوشهری در لیگ قهرمانان که با زدن سه گل در شش بازی همراه بود، مجیدی بیشتر از این روی مهاجم جوانش برای دربی ۹۵ حساب باز کرده بود، مهاجمی که نتوانست آن مهاجم آماده آسیا باشد و قرمز‌ها به طور کامل او را مهار کرده بودند.

یحیی گل‌محمدی؛ طلسم دربی شکست

دربی ۹۵ پایان ناکامی‌های یحیی گل‌محمدی در دربی‌ها بود. او در حالی این هفته‌ها پس از صعود مقتدرانه پرسپولیس به یک‌هشتم نهایی، قرمز‌ها را در لیگ هم به سمت پنجمین قهرمانی متوالی و دومین جام با خودش هدایت می‌کند که تا قبل از دربی جمعه نتوانسته بود به عنوان مربی مقابل استقلال در دربی‌ها پیروز شود. البته یحیی به جز یک باخت در ضربات پنالتی، هیچگاه بازنده هم نشده بود. جمعه شب، اما با تک‌گل آل‌کثیر طلسم گل‌محمدی هم در دربی‌ها شکسته شد تا او با سوت پایان محمدرضا اکبریان یک شادی ویژه انجام دهد، خوشحالی که تا امروز کمتر از سرمربی پرسپولیس دیده شده بود. با این حال یحیی نشان داد که تجربه حرف اول را در مصاف‌هایی مانند دربی می‌زند و او توانست با آنالیز آبی‌ها در نیمه اول، در نیمه دوم ضربه نهایی را به استقلال بزند و در ۳۵ دقیقه پایانی بازی شاگردانش به حفظ نتیجه بپردازند تا گل آل‌کثیر محافظت شود.

فرهاد مجیدی؛ روز‌های سخت زود رسید

مجیدی هرچند پس از پایان بازی جمعه شب با پرسپولیس گفت که آخرین دربی که باخته یادش نمی‌آید تا اینطور از تبعات باخت جمعه شب کم کند، اما او در جدال با یحیی گل‌محمدی نشان داد که کم‌تجربه‌تر است و با وجود اینکه تیمش در جریان بازی برتری بیشتری داشت و توپ و میدان را در اختیار داشت، اما در نهایت شاگردانش بازنده زمین بازی را ترک کردند. این باخت برای مجیدی و استقلال گران‌تر از شکست در رویارویی‌های قبلی با حریف سنتی‌شان یعنی پرسپولیس تمام شد و علاوه بر اینکه آن‌ها نتیجه این مسابقه حساس را واگذار کردند در کورس قهرمانی هم عقب افتادند و فاصله‌شان با وجود داشتن یک بازی کمتر با پرسپولیس صدرنشین به ۱۱ امتیاز رسید. فاصله‌ای که مجیدی به خوبی می‌داند جبران آن در هفت بازی باقی مانده کار آسانی نیست. باخت دربی پایان ماه عسل مجیدی در استقلال هم بود تا او که پس از نتایج خوب در لیگ و آسیا داشت هواداران را به شکستن طلسم قهرمانی امیدوارتر می‌کرد حالا با نتایجی که استقلال پس از بازگشت از لیگ قهرمانان در لیگ گرفته، به نظر می‌رسد روز‌های سخت مجیدی روی نیمکت آبی‌ها زودتر از آنچه فکرش را می‌کرد آغاز شده است.

محمدرضا اکبریان؛ سوت‌های لرزان

اگر تا قبل از مهاجرت علیرضا فغانی به استرالیا، کمیته داوران کار سختی برای انتخاب داور دربی نداشت و او گزینه اول برای سوت زدن این مسابقه بود، اما در دو فصل گذشته انتخاب داور دربی یکی از مشغله‌های جدی فدراسیون فوتبال بوده و در این مدت به داوران مختلفی مانند محمدحسین زاهدی‌فر، رضا کرمانشاهی و دیگر داوران اعتماد شده است. بازی جمعه هم به داور کرجی لیگ یعنی محمدرضا اکبریان رسید، اما کارنامه قابل قبولی ثبت نکرد، از نگرفتن یک پنالتی برای استقلال تا ناتوانی‌اش در کنترل بازی که سبب شده بود شب سختی را سپری کند و دربی ۹۵ یک نمایش ناآرام و پرتشنج از سوی دو تیم باشد.

کریم باقری؛ نقش بزرگ‌تری آقاکریم

هر چقدر به کریم باقری بابت تأثیرگذاری فنی روی نیمکت پرسپولیس نقد وارد باشد، او به عنوان بزرگ‌تر توانسته نقش مهمی در کنترل بازیکنان و جو تیم داشته باشد. باقری در دربی ۹۵ هم در آخرین دقایق بازی که بازیکنان دو تیم گلاویز شده بودند به همان سبک خودش وارد این دعوا‌ها شد و استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها را از هم جدا کرد و مانع افزایش درگیری‌ها شد. همان کاری که یک‌شنبه هفته قبل هم در راهروی ورزشگاه نقش جهان برای جدا کردن پرسپولیسی‌ها و سپاهانی‌ها انجام داده بود.

سیدجلال حسینی؛ دود از کنده بلند می‌شود

مدافع کهنه‌کار قرمز‌ها در دربی ۹۵ همان بازیکنی بود که هواداران پرسپولیس از او انتظار داشتند. مدافعی که پیش از بازی حرف و حدیث‌های زیادی درباره او از سوی هواداران استقلال به راه افتاده بود. با این حال سیدجلال در خط دفاع علاوه بر پنج دفع توپ، به خوبی توانست در کنار سایر مدافعان پرسپولیس، مهاجمان زهردار آبی‌ها را کنترل کند و با قدرت رهبری‌اش در ۴۰ سالگی همچنان یک سد محکم در خط دفاعی پرسپولیس است و نشان داد که همچنان دود از کنده بلند می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار