اصلی‌ها امروزمی‌آیند
کد خبر: 1047606
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OWs
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۹
نامزد‌های اصلی جناح‌های سیاسی که امید می‌رود رقابت اصلی را رقم‌بزنند، ظاهراً با ناز می‌آیند تا نیاز را بیشتر کنند! آن‌ها تا دیروز ثبت‌نام نکردند. رئیسی، لاریجانی، صالحی، هاشمی و جهانگیری امروز در آخرین روز ثبت‌نام‌ها فرصت نامزدی دارند
سرویس سیاسی جوان آنلاین: امروز آخرین روز ثبت نام نامزد‌های انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است و پس از این مهلت قانونی، روند بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان آغاز خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان هم روز گذشته برای دقایقی در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد تا بر روند ثبت نام‌ها نظارت کند. کدخدایی با بیان اینکه امسال جشنواره ثبت نام نداشتیم، گفت: شورا برای بررسی صلاحیت داوطلبان پنج روز فرصت دارد و در صورت لزوم این فرصت را می‌تواند پنج روز دیگر تمدید کند.

تا پایان روز چهارم ثبت نام‌ها اگرچه جز تعداد معدودی، چهره‌های شاخصی در ستاد انتخابات کشور حاضر نشدند، لیکن به نظر می‌رسد این اشخاص مطرح تصمیم گرفته‌اند حضور در رقابت‌های انتخاباتی را به دقیقه نود واگذار کنند که حضور آیت‌الله رئیسی، جهانگیری، محسن رضایی و علی لاریجانی از جمله این اشخاص است.

بر این اساس وزارت کشور روز چهارم ثبت نام را با حضور شهروندان عادی آغاز کرد. داوطلبی با مدرک دکتری فقه و حقوق گفت برای ساماندهی کشور آمده است و شهروند ۷۰ ساله دیگری مدعی شد در صورت انتخاب برای ریاست جمهوری کاری خواهد کرد که کسی جرئت فکر کردن به کار خلاف را نداشته باشد.

پوشش متفاوت یکی از داوطلبان حاضر و شباهت آن به لباس شخصیت «حاجی فیروز» سبب جلب توجه خبرنگاران شد و این شهروند هدف حضور و ثبت نام خود در انتخابات را افزایش سرانه شادی و نشاط در کشور اعلام کرد. داوطلب جوان دیگری که خود را کارمند جهاد کشاورزی معرفی کرد، پیش از ثبت نام دلیل مشکلات کنونی کشور را بی مشکل بودن جوانان اطراف مسئولان دانست. سید وحید خوانساری استاد دانشکده عمران هم شعار دولتش را کار اعلام کرد و خطاب به داوطلبان ثبت نام گفت وقتی که من هستم شما چرا ثبت نام می‌کنید!

چهره‌های روز چهارم

علیرضا افشار، فرمانده پیشین نیروی مقاومت بسیج با حضور در وزارت کشور داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری شد. فریدون عباسی رئیس پیشین سازمان انرژی هم در چهارمین روز نام نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرد و گفت به طور مستقل در انتخابات شرکت می‌کند. عباسی در پاسخ به این پرسش که آیا با آمدن آقای رئیسی کنار می‌کشید یا نه گفت: مگر قرار است آقای رئیسی بیاید؟ چه ضرورتی دارد کنار بکشم؟ کنار کشیدن کلمه غلطی است. همه با هم همراهیم تا کشور را با مردم اداره کنیم. مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح طلب که سابقه محکومیت امنیتی در کارنامه خود دارد، برای داوطلبی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی پس از بیانیه‌خوانی حاضر به پاسخ دادن به سؤالات خبرنگاران نشد و سالن نشست خبری را ترک کرد. هرچند تاجزاده با ابلاغیه جدید شورای نگهبان (به دلیل داشتن محکومیت قطعی در حوادث سال ۸۸) مجاز به ثبت‌نام نبود، اما با دستور اخیر روحانی وی نیز توانست به ستاد انتخابات کشور برود. همانند احمدی‌نژاد که گروهی را تحت عنوان هوادار به محل ثبت‌نام فراخوانده بود، تاجزاده نیز با همراهی گروهی که شعار‌هایی در حمایت از او سر می‌دادند وارد وزارت کشور شد.

۳۰۴ نفر تاپایان روز چهارم

سخنگوی ستاد انتخابات با بیان اینکه ۳۰۴ نفر تا کنون برای داوطلبی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بطور قطع زمان ثبت‌نام تمدید نخواهد شد و داوطلبانی که قصد نام‌نویسی دارند امروز در بازه زمانی مقرر می‌توانند به وزارت کشور مراجعه کنند.

سید اسماعیل موسوی روز گذشته پس از ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران افزود: چهارمین روز از فرآیند ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و طی چهار روز، ۳۰۴ نفر برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند.

امروز آخرین روز ثبت‌نام از داوطلبان است و تاکنون چهره هایی، چون سردار حسین دهقان وزیر پیشین دفاع، سعید محمد فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا، محمد حسن نامی وزیر پیشین ارتباطات، وهاب عزیزی، محمد زارع فومنی از فعالان اصلاح‌طلب، محمود احمدی نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم، امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس، رستم قاسمی وزیر نفت دولت دهم، محمد عباسی وزیر پیشین ورزش و جوانان، حسن سبحانی نماینده اسبق مجلس، محمد شریف ملک‌زاده رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم، محمد حسن قدیری ابیانه دیپلمات پیشین، قدرتعلی حشمتیان رئیس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان، محمود صادقی، علی مطهری، محسن مهرعلیزاده، رامین مهمانپرست و محمدرضا صباغیان از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی هستند که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.

انصراف عارف قطعی نیست

مسئول رسانه‌ای محمدرضا عارف با اشاره به انتشار متن انصراف محمدرضا عارف از انتخابات ریاست جمهوری گفت: نباید متنی که در فضای مجازی به عنوان انصراف دکتر عارف در حال انتشار است مورد اعتنا قرار گیرد یکسری مباحث درون‌گروهی بوده که به عنوان خبر منتشر شده است.

علیرضا خامسیان مسئول رسانه‌ای محمدرضا عارف در گفتگو با فارس درباره انتشار بیانیه‌ای مبنی بر انصراف محمدرضا عارف از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای دکتر عارف تا این لحظه تمایلی برای حضور در عرصه انتخابات ندارند و چرایی این موضوع را به وقتش اعلام خواهیم کرد. وی ادامه داد: درخواست‌ها برای حضور ایشان زیاد است، ولی نباید متنی که در فضای مجازی به عنوان انصراف دکتر عارف در حال انتشار است مورد اعتنا قرار گیرد؛ یکسری مباحث درون‌گروهی بوده که به عنوان خبر منتشر شده است. خامسیان ادامه داد: هر زمانی که دکتر عارف بیانیه دادند زمان نیامدن شان صددرصدی شد، در فضای اینستاگرام ایشان بیانیه منتشر خواهد شد، اما در حال حاضر این مسئله دعوت از دکتر مطرح است که ایشان تا این لحظه آن را نپذیرفته‌اند.

قانون را قبول ندارید چرا نامزد انتخابات شدید؟

آیت‌الله سید احمد خاتمی، عضو فق‌های شورای نگهبان صبح دیروز در خطبه‌های نماز عید فطر که در صحن جامع مهدوی مسجد مقدس جمکران برگزار شد، تأکید کرد: کسانی باید به این عرصه وارد شوند که نظام، قانون اساسی، جمهوریت، اسلامیت و ولایت فقیه را از بن جان قبول داشته باشند و کسانی که قبول ندارند شایسته کاندیدا شدن نیز نیستند.

عضو فق‌های شورای نگهبان با اشاره به اینکه شورای نگهبان حداقل‌ها را تعیین می‌کند و تعیین سقف که اصلح است با مردم بصیر و انقلابی است، تصریح کرد: به همان اندازه که حضور حداکثری مهم است انتخاب اصلح نیز مهم است. آیت‌الله خاتمی خطاب به ثبت نام‌کنندگان در انتخابات نیز گفت: این افراد بدانند که سر سفره نظام نشستند و با قانون اساسی سرکار می‌آیند و با این راهکار انتخاب می‌شوند و اگر قانون ردشان کرد بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند. اگر قبول ندارید برای چه به صحنه آمدید. وی افزود: کسانی باید به این عرصه وارد شوند که نظام، قانون اساسی، جمهوریت، اسلامیت و ولایت فقیه را از بن جان قبول داشته باشند و کسانی که قبول ندارند شایسته کاندیدا شدن نیز نیستند.

رئیسی امروز ثبت نام می‌کند

آیت‌الله رئیسی که این روز‌ها مطالبه مردمی و همچنین احزاب و گروه‌های سیاسی از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فزونی گرفته است، امروز با حضور در ستاد انتخابات به این درخواست‌ها لبیک خواهد گفت. یک منبع مطلع با بیان این خبر به جوان گفت: آیت‌الله رئیسی تصمیم خود را برای حضور در انتخابات سیزده ریاست جمهوری گرفته و او امروز ثبت نام خواهد کرد.

چهار روز فرصت، برای ثبت اعتراض

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها در اطلاعیه‌ای اعلام کرد داوطلبان رد صلاحیت شده در هیئت‌های عالی نظارت استان از تاریخ ابلاع نتایج برای ثبت اعتراض چهار روز فرصت دارند.

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها در اطلاعیه شماره ۲ اعلام کرد: به اطلاع تمامی داوطلبان رد صلاحیت شده در هیئت‌های عالی نظارت استان می‌رساند؛ مستند به تبصره‌های ۴ و ۵ ماده ۶۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور معترضان (شامل کلیه شهر‌های زیر ۲۰۰ هزار نفر و بالای ۲۰۰ هزار نفر) از تاریخ ابلاغ نتایج چهار روز برای ثبت اعتراض خود وقت دارند. هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها از همه داوطلبان درخواست کرد با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا برای ثبت اعتراضات به فرمانداری‌های مستقر در شهرستان حوزه انتخابیه خود و یا هیئت‌های عالی نظارت استان مراجعه کنند. هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی کشور در اطلاعیه خود تأکید کرد که به کلیه اعتراضات طبق قانون و با اولویت رسیدگی خواهد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار