۵۳ کشور امریکا را بزرگ‌ترین تهدید علیه دموکراسی می‌دانند
کد خبر: 1046585
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OGP
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
نتایج نظرسنجی یک اندیشکده امریکایی نشان می‌دهد که این کشور در ۵۳ کشور جهان، بزرگ‌ترین تهدید علیه دموکراسی محسوب می‌شود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: نظرسنجی که بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها از میان ۵۰ هزار نفر در ۵۳ کشور جهان انجام داده حاکی از این است که ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان، معتقدند امریکا تهدیدی برای دموکراسی در کشورشان محسوب می‌شود. این رقم درباره چین و روسیه به ترتیب ۳۸ و ۲۸ درصد است. همچنین ۸۱درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند به وجود دموکراسی در کشورشان اهمیت می‌دهند، اما فقط نیمی از آن‌ها معادل ۵۳ درصد (حتی در اروپا) معتقدند در کشورشان دموکراسی برقرار است. علاوه بر این، نتایج این نظرسنجی نشان داد از دید ۶۴درصد مردم کشور‌های مختلف جهان، نابرابری اقتصادی بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی است. از سال گذشته میلادی تهدید دانستن امریکا علیه دموکراسی در جهان ۱۴ درصد افزایش داشته است که بیشترین میزان در آلمان (۲۰ درصد افزایش) و چین (۱۶ درصد افزایش) مشاهده شده است. علاوه بر نابرابری که از آن به عنوان بزرگ‌ترین تهدید دموکراسی جهانی یاد می‌شود، در امریکا قدرت گرفتن شرکت‌های فناوری نیز به مسئله‌ای در خور توجه در تهدید علیه دموکراسی تبدیل شده است.

بودجه بیشتر برای مقابله با تروریسم

به چهره مخدوش دموکراسی امریکا، موضوع تروریسم و قدرت گرفتن گروه‌های راست افراطی به ویژه دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، را هم باید اضافه کرد. از این رو، مریک گارلند، وزیر دادگستری امریکا روز سه شنبه از کنگره خواست بودجه بیشتری برای مبارزه با تروریسم داخلی در این کشور اختصاص دهد. در صورت موافقت با درخواست گارلند، ۴۵ میلیون دلار از بودجه درخواستی به تحقیقات تروریسم داخلی دفتر تحقیقات فدرال (اِف‌بی‌آی) و ۴۰ میلیون دلار نیز به دادستانی‌های امریکا برای مدیریت پرونده‌های مرتبط با تروریسم داخلی اختصاص خواهد یافت وزیر دادگستری امریکا در جلسه کنگره گفت: «هر دو شکل تروریسم مرا به شدت نگران می‌کنند. هرگز نمی‌خواهیم از آنچه در یازده سپتامبر رخ داد و خطراتی مداومی که در ارتباط با حملات خارجی به میهن ما وجود دارد، چشم‌پوشی کنیم. به همین شکل، نگرانی فزاینده‌ای از خشونت‌های افراط‌گرایانه بومی و تروریسم داخلی داریم. [نگرانی از]هردوی این‌ها شب‌ها مرا بیدار نگه می‌دارند.»

گارلند افزود: «میزان مرگبار بودن سلاح‌هایی که در دسترس هر دو دسته تروریست‌های داخلی و خارجی وجود دارد افزایش یافته است. آن‌ها به‌خاطر وجود اینترنت و رمزگذاری می‌توانند به تبادل اطلاعات پرداخته و به صورت مخفیانه‌تر و سریع‌تر از قبل، برنامه‌ریزی کنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار