بدرقه بسکتبال برای المپیک با یک لیگ جذاب
کد خبر: 1046206
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OAI
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۷
مهران حاتمی
سرویس ورزش جوان آنلاین: برگزاری لیگ بسکتبال در شرایط سخت کرونایی کار بزرگی بود و همین که لیگ انجام شد خیلی مهم بود. برگزاری بازی‌ها به صورت متمرکز تنها راه‌حلی بود که روی میز بود و با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرده امکان دیگری نبود. البته این نوع برگزاری سبب شده بود تا تیم‌هایی غیرتهرانی با توجه به برگزاری مسابقات در تهران تحت فشار بیشتری باشند و تیم‌های تهرانی احساس کنند که بازی‌های رفت و برگشت در خانه خودشان برگزار می‌شود، اما چاره دیگری نبود.

با وجود شرایط کرونایی که برگزاری لیگ بسکتبال را خیلی سخت و فرسایشی کرد، لیگ با کمترین مشکل برگزار شد و فینال بین تیم‌های مهرام و شهرداری گرگان یک بازی دیدنی بود که دو تیم نمایش سطح بالایی از بسکتبال را نشان دادند و خیلی از تماشاچی‌ها را پای تلویزیون میخکوب کرد و هیجان و کیفیت بالای بسکتبال را به نمایش گذاشت. سطح بالای فنی لیگ، پتانسیل بالای بسکتبال را در ایران نشان داد که جوانان باکیفیتی این رشته در اختیار دارد و همیشه از دل یک لیگ باکیفیت شاهد بوده‌ایم که بازیکنان توانمند رشد کرده‌اند و با نمایش توانایی‌هایی که داشته‌اند، به ترکیب تیم ملی راه پیدا کرده‌اند.

برگزاری یک لیگ جذاب و نزدیک در سالی که تیم ملی بسکتبال آماده حضور در المپیک می‌شود، از نکات مثبت مسابقات امسال بود. باید قبول کنیم که هر چه ملی‌پوشان بازی بیشتری برگزار کنند آماده‌تر هستند و در شرایط بازی هستند، به خصوص که در سال‌های گذشته تیم ملی از کم بودن تعداد بازی‌ها ضربه خورد. برگزاری لیگ به همین خاطر خیلی به تیم ملی کمک می‌کند که یک تیم منسجم‌تر و قوی‌تر را روانه المپیک کنیم. به هر حال این مسابقه است که بازیکنان را آماده نگه می‌دارد و انگیزه‌شان را از بین نمی‌برد.

همچنین یکی دیگر از نقاط بارز لیگ امسال، نقش بازیکنان خارجی در جذابیت لیگ بود. تیم‌های مهرام و شهرداری گرگان فینالیست‌های لیگ، بازیکنان خارجی باکیفیتی را در اختیار داشتند که در نتایجی که تیم‌های‌شان ثبت کردند، نقش مهم و سرنوشت‌سازی داشتند، اما این مسئله قابل گسترش به همه باشگاه‌ها نیست و بازیکنان خارجی خیلی از تیم‌ها شرایط قابل قبولی از نظر فنی نداشتند. علاوه بر این قهرمانی یک تیم غیرتهرانی که در سال‌های گذشته هم شاهد آن بوده‌ایم و در امسال نیز تیمی از گرگان قهرمان شد، به بسکتبالی‌ها در سراسر کشور انگیزه می‌دهد و باعث اشاعه فرهنگ بسکتبال می‌شود تا گرایش به سمت بسکتبال بیشتر شود.

در کنار این نقاط قوت یکی از نقاط ضعفی که شاهد بودیم در هدفگذاری تیم‌ها بود که اکثر تیم‌ها به جای توجه به جوانگرایی و سازندگی چشم به قهرمانی داشتند و پشتوانه‌سازی مورد غفلت قرار گرفته بود. این در شرایطی است که تیم‌ها علاوه بر هدف‌هایی که برای رسیدن به موفقیت در لیگ برای خودشان تعیین می‌کنند باید با استفاده از بازیکنان بومی در مسیر استعدادیابی با توجه به ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند، حرکت کنند تا چهره‌های جدیدی از بازیکنان جوان در طول مسابقات لیگ به تیم‌های ملی در رده‌های پایه معرفی شوند.

همچنین بعضی از تیم‌ها آمده بودند که فقط در لیگ حضور داشته باشند و برنامه‌ریزی و هدفگذاری نداشتند که چنین رویکردی، سطح لیگ را پایین می‌آورد، این در حالی است که باشگاه‌ها باید با هدفگذاری و ارزیابی که از عملکردشان در یک فصل داشته‌اند، برای فصل بعد در تلاش برای ثبت یک کارنامه بهتر باشند، تلاشی که سبب می‌شود تا هم کیفیت لیگ بالا برود و هم سطح باشگاه‌ها رشد کند.
*کارشناس بسکتبال
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار