کشاورزان زیر بار سونامی پیاز کمر خم کردند!
کد خبر: 1046177
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O9p
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹
این بار نوبت به پیاز رسید
سناریوی مازاد تولید صیفی‌جات در سایه بی‌تفاوتی مسئولان، انگار قرار است هر سال تکرار و کشاورزان زیادی زیر بار این سونامی کمرشان خم و تولیدشان نابود شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، محمدعلی پیراسته، رئیس هیئت‌مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان با اشاره به تولید پیاز در منطقه جنوب کرمان گفت: قیمت خرید پیاز حتی با هزینه تمام‌شده تولید آن نیز برابری نمی‌کند، به عنوان مثال پیاز سفید توری‌زده مینروا در تهران ۲هزار تومان فروخته شود، هزینه حمل بار تا تهران بیش از هزار تومان برای هر کیلوگرم محصول است ضمن اینکه در پیک برداشت بار جنوب کرمان اصلاً کامیون یافت نمی‌شود.

به گفته این مقام مسئول در هر کامیون ۱۰ تنی تنها یک میلیون تن برای کشاورزان باقی ماند. پیراسته با اشاره به گرانی بذر و سایر نهاده‌های تولید گفت: نرخ اجاره زمین مرغوب بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومان و هزینه کاشت، داشت و برداشت نیز بیش از ۴۰ میلیون تومان است.

کشاورزان را نمی‌توان با یک بخشنامه قانع کرد

وی در واکنش به مباحث مطرح‌شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر اینکه برنامه الگوی کشت به کشاورزان منطقه ارائه شده‌است، اما کشاورزان آن را رعایت نکرده‌اند، تصریح کرد: ما هر سال با این مسئله مواجه هستیم نکته اینجاست که نمی‌توان کشاورزان منطقه را با ابلاغ یک بخشنامه به تغییر الگوی کشت قانع کرد، این کار نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که هیچ‌کدام از آن‌ها فراهم نیست. پیراسته تصریح کرد: منطقه جنوب کرمان با داشتن ۳۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت و ۵/ ۴ میلیون تولید می‌تواند به افزایش تولید در کشور کمک کند، اما بی‌خردی‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود، کار را دشوار می‌کند. به عنوان مثال سال گذشته اگر دولتمردان طی سالیان گذشته مسیر صادرات پیاز را هموار می‌کردند، در حال حاضر شاهد چنین مصیبت‌هایی در منطقه نبودیم. این فعال بخش خصوصی گفت: منطقه جیرفت کهن یا جنوب کرمان در تولید سه محصول خیار، سیب‌زمینی طرح استمرار و پیاز مقام اول کشور را دارد.

هزینه تولید در هر هکتار

این مقام مسئول گفت: هزینه اجاره زمین، بذر، تراکتور، کاشت، داشت، برداشت، قارچ‌کش، وجین، کارگری و توری برای هر هکتار بیش از ۱۴۰ میلیون تومان می‌شود. وی افزود: با توجه به تحریم‌های امریکا علیه ایران و افزایش سه برابری قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت نهاد‌های کشاورزی (کود، سم و بذر)، ادوات، کارگر، کارتن سبد و غیره، هزینه تولید افزایش سرسام‌آوری داشته‌است. پیراسته ادامه داد: همچنین عدم کار کارشناسی در صادرات، عدم حمایت از کشاورز، شیوع کرونا، تعطیلی رستوران‌ها، تالار‌ها و مراسم مذهبی، هزینه بسیار بالای حمل و نقل که برای هر کیلو تا تهران حدود ۸۰۰ تومان است، گرفتاری‌های زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده‌است.

سونامی پیاز

وی افزود: این اتفاقات در کنار دلالی گسترده در منطقه باعث شده تا کشاورزان جنوب کرمان از هستی ساقط شوند و اگر هرچه سریع‌تر راهکاری برای آن اندیشه نشود، پیامدش نامشخص خواهد‌بود و این سونامی سنگین کشاورزان را نابود خواهد کرد. نکته جالب در این میان، منفعل بودن مسئولان است که مشخص نیست چه زمانی قرار است اقدامی برای ساماندهی وضع موجود انجام دهند، همه ساله مازاد تولید یا کمبود پیاز، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی از اساسی‌ترین مشکلات کشور ماست و همه ساله نیز دولت هیچ اقدامی برای حل این مشکل نمی‌کند و تنها اقدام آنان خرید توافقی این محصولات با قیمت‌های نازل از کشاورزان است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار