عباس انتخابات قدس را به تعویق می‌اندازد
کد خبر: 1045704
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O2C
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۴
همراهی با موضع رژیم صهیونیستی
پس از پنح روز درگیری فلسطینیان با صهیونیست‌های افراطی در قدس، ظاهراً رئیس تشکیلات خودگردان متقاعد شده که انتخابات آتی مجلس قانونگذاری در قدس را به تعویق بیندازد؛ اقدامی که اسرائیلی‌ها نمی‌توانند خشنودی خود را از آن مخفی کنند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بار‌ها گفته بود که بدون مشارکت مردم قدس با برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین که قرار است ۲۶ مه (۵ خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود، مخالف است، ولی حالا روزنامه الاخبار از قول منابعی در جنبش فتح نوشته که عباس، به دنبال کارشکنی رژیم صهیونیستی در برگزاری انتخابات فلسطین در قدس اشغالی، تصمیم گرفته انتخابات را در قدس به تعویق بیندازد. در حالی که قرار است تصمیم عباس درباره تعویق انتخابات، روز پنج شنبه پس از نشست کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) اعلام شود، عباس پیشاپیش اتحادیه اروپا، اردن و مصر را از تصمیم خود مطلع کرده است. نکته قابل توجه اینکه، اروپاییان به عباس توصیه کردند قبل از تصمیم‌گیری نهایی تا پنج شنبه به آن‌ها مهلت دهد تا اسرائیل را تحت فشار قرار دهند، ولی بعید است چنین چیزی نتیجه‌ای به بار بیاورد.

در حالی که گزارش روزنامه «العربی‌الجدید» نشان می‌دهد که تصمیم تشکیلات خودگردان برای تعویق انتخابات به دلیل فشار تل‌آویو است، ولی ظاهراً عباس به دلیل نگرانی از نفوذ فزاینده حماس در نتیجه انتخابات، چندان هم با فشار طرف اسرائیلی مخالف نیست. به نوشته این روزنامه، «غسان علیان» هماهنگ‌کننده کابینه رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی به «حسین الشیخ» وزیر امور مدنی تشکیلات خودگردان به صورت شفاهی ابلاغ کرده که تل‌آویو برگزاری انتخابات در قدس اشغالی را نمی‌پذیرد و حسین الشیخ هم در جلسه کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین که در روز هجدم ماه آوریل جاری برگزار شد، افراد حاضر در جلسه را در جریان پیام تل‌آویو قرار داده است. بهانه تل‌آویو برای عدم پذیرش برگزاری انتخابات، عدم تشکیل کابینه برای تأیید تصمیم برگزاری انتخابات در قدس بوده است.

حماس زیر بار نرفته

هنوز حماس زیر بار لغو انتخابات نرفته و «عبداللطیف القانوع» یکی از سخنگویان این جنبش به شبکه قدس گفته است: «ما بخشی از تصمیم تعویق انتخابات نخواهیم بود و آماده تفکر و توافق بر سر اقدامات به منظور برگزاری انتخابات در قدس هستیم.» القانوع افزود: توجیهی برای به تأخیر انداختن انتخابات وجود ندارد و حماس، ملت فلسطین و مردم قدس آماده هستند برای تحمیل اراده ملت فلسطین و تثبیت حقش در مشارکت در انتخابات، با رژیم اشغالگر وارد نبرد جدیدی شود. اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس هم گفته است: «ما بر لزوم برگزاری انتخابات در قدس تأکید می‌کنیم و به شعار انتخابات بدون قدس برگزار نخواهد شد اکتفا نمی‌کنیم. بلکه می‌گوییم انتخابات در قدس باید برگزار شود تا به مثابه نبرد سیاسی با دشمن باشد.» با این حال، شبکه صهیونیستی «کان» دو شنبه شب گزارش کرد که محمود عباس تصمیم گرفته حسین الشیخ را به قطر اعزام کند تا او مقامات حماس را قانع کند که در صورت لغو انتخابات، تنش ایجاد نکنند. قرار است فردا (پنج‌شنبه) هم گروه‌های فلسطینی به ریاست «محمود عباس» در خصوص تعویق انتخابات در قدس نشست برگزار کنند. تشکیلات خودگردان دلیل تصمیم برای تعویق انتخابات را به کارشکنی تل‌آویو نسبت می‌دهد. کمیته مرکزی جنبش فتح در نشستی که سه شب پیش در مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله برگزار شد، تصمیم گرفت چنانچه رژیم صهیونیستی به ساکنان قدس اجازه نامزدی و تبلیغات در انتخابات را ندهد، برگزاری انتخابات تا اطلاع ثانوی به تعویق بیفتد، ولی جنبش فلسطینی حماس عباس را متهم کرده که دلیلش برای لغو انتخابات نه قدس بلکه اوضاع داخلی فتح است که با سه لیست وارد انتخابات شده است.

حماس‌: حماقت را با قدرت پاسخ می‌دهیم

به‌رغم نبود دلایل کافی، شواهد نشان می‌دهد تنش‌آفرینی صهیونیست‌های افراطی در قدس اشغالی که پنج شنبه شب قبل به نقطه اوج رسید، نقشی کلید در تصمیم تشکیلات خودگردان برای تعویق انتخابات داشته است. گروه‌های مقاومت فلسطینی بعد از حمله صهیونیست‌های افراطی به فلسطینیان قدس، با شلیک موشک به سرزمین‌های اشغالی واکنش نشان دادند. در تازه‌ترین تحول، بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه در توئیتی پس از دیدار با هماهنگ‌کننده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه بر لزوم توقف شلیک موشک‌ها از غزه تأکید کرد. شلیک موشک‌های فلسطینیان باعث شده کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی شامگاه دو شنبه جلسه اضطراری تشکیل دهد؛ جلسه‌ای که منجر به این تصمیم شد که تصمیم حمله به غزه به نتانیاهو و گانتس واگذار شود. در حالی که ارتش رژیم صهیونیستی طرح‌های هجومی به کابینه امنیتی ارائه کرده، حماس هشدار داده که هر اندازه تجاوزات صهیونیست‌ها افزایش پیدا کند، عملیات نیرو‌های مقاومت در غزه نیز ادامه پیدا خواهد کرد. به گزارش الاخبار منابع مذکور درباره تهدید صهیونیست‌ها مبنی بر حمله هوایی تصریح کردند: حماس از طریق واسطه‌ها پیام داده است که آماده تنش است و «هر گونه حماقتی [از سوی تل‌آویو]با قدرت و به‌ویژه از طریق عملیات‌های ترور یا حمله به زیرساخت‌های شهری مواجه خواهد شد. چنین چیزی، پاسخ بزرگ و غیر منتظره‌ای به همراه خواهد داشت.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار