چشمک موقت به تابلوی سبز بورس
کد خبر: 1045681
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O1p
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۴
افزایش ۱۵ هزار واحدی شاخص کل با احضار دولتی‌ها به مجلس
همزمان با نشست سه ساعته مجلسی‌ها با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برای سامان دادن به بازار سرمایه، شاخص کل سرانجام سبز شد و افزایش ۱۵‌هزار واحدی را ثبت کرد.
وحید حاجی‌پور
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش جوان، دیروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۳/ ۱ درصد افزایش یافت. همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۴/ ۰ درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۱/۱ درصد، شاخص بازار اول بورس ۶/ ۱ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۹۸/ ۰ درصد رشد کرد.

نماد‌های فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پتروشیمی خلیج فارس، شستا، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری غدیر و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشتند. نماد‌های پرتراکنش شامل سایپا، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، دارویی برکت، ملی مس ایران، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو بودند.

همچنین در این بازار هم دیروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی پلیمر آریا ساسول، فولاد هرمزگان جنوب و پتروشیمی تندگویان شد و در مقابل شرکت‌های سنگ آهن گهر زمین، مدیریت انرژی امید تابان هور و پالایش نفت لاوان بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

پیشنهاد دهگانه

رئیس سازمان بورس، دیروز ابتدا به مجلس رفت؛ محمد علی دهقان دهنوی پس از برگزاری این جلسه گفت: سازمان بورس از حقوق تمام سهامداران به ویژه سهامداران خرد پاسداری خواهد کرد. همچنین قرار است برای همه صنایع در سازمان بورس «میز صنعت» ایجاد و از ظرفیت‌های کارشناسی خود آن‌ها برای بهبود شرایط استفاده کنیم. وی اظهار داشت: در مورد نرخ تسعیر ارز نیز با رئیس کل بانک مرکزی مکاتبه کردیم که به محض دستیابی به نتیجه نهایی در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهد شد. به اعتقاد ما بازار پول و بازار سرمایه در کنار هم باید در خدمت اقتصاد باشند.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه تقویت تقاضا در بازار سرمایه از راهکار‌های بهبود شرایط است، ادامه داد: در ماه‌های گذشته تقاضا تضعیف شده که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، طرف تقاضا را در بازار تقویت کرد.

وی در تشریح این راهکار توضیح داد: شرکت‌های سرمایه گذاری و هلدینگ‌های بزرگ براساس تحلیل‌های به دست آمده، تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام‌های ارزشمند دارند، اما امکان تأمین مالی برای آن‌ها وجود ندارد که ما این مسیر را تسهیل کرده‌ایم، به نحوی که قرار است این شرکت‌ها، اوراق بدهی منتشر و با جمع‌آوری سرمایه به دست آمده، سهام خریداری کنند؛ لذا با تحقق این امر طرف تقاضا تقویت خواهد شد.

روز‌های خوب در راهند

او پس از حضور در مجلس، خود را به دولت رساند و از روز‌های خوبی گفت که در انتظار بازار سرمایه قرار دارد. محمد‌علی دهقان‌دهنوی در ابتدای نشست خبری سخنگوی دولت جزئیات بسته جدید حمایت از بورس را تشریح کرد و گفت: گزارشی در مورد بسته ۷+۳ که پیشنهاد دهگانه‌ای بود که در هیئت دولت تصویب شد، ارائه خواهم داد. با تصویب این بسته در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا امکان ارائه بسته‌های حمایتی قوی فراهم می‌شود. دهقان دهنوی در تشریح جزئیات این بسته گفت: در مصوبه‌ای مقرر شد یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار اختصاص داده شود، لذا مقرر شد بانک مرکزی معادل ریالی ۲۰۰‌میلیون دلار برای واریز به صندوق تثبیت بازار کارسازی کند تا از منابع برای حمایت از بازار استفاده کنیم. وی ادامه داد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری، هلدینگ‌های بزرگ و نهاد‌های مالی بازار سرمایه ممنوعیت‌هایی برای استفاده از تسهیلات بانکی جهت خرید سهام و توسعه سرمایه‌گذاری‌های خود در سهام داشتند که مقرر شد این ممنوعیت‌ها کنار گذاشته شود تا نهاد‌های مالی بتوانند برای توسعه سرمایه‌گذاری خود در پرتفوی سهام از تسهیلات بانکی استفاده‌کنند. رئیس سازمان بورس تصریح کرد: اعطای اقامت پنج‌ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی داشتیم که مقرر شد خرید سهام در بازار سرمایه نیز به یکی از مصادیق سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل شود که از این طریق می‌توانند اقامت پنج‌ساله دریافت کنند. دهقان دهنوی ادامه داد: این سه مورد مصوب و اجرا می‌شود و هفت‌مورد دیگر نیز به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع خواهد شد که امیدواریم بتوانیم مصوبه این شورا را داشته باشیم.

۷ اقدام در دست اجرا

وی در تشریح این هفت مورد گفت: مقرر شد ۸۰‌درصد مالیات حاصل از نقل و انتقال سهام در سال‌۱۴۰۰ به عنوان آورده دولت در حساب صندوق تثبیت بازار وارد شود و از این وجوه برای حمایت از بازار و تشویق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه استفاده شود.

رئیس سازمان بورس گفت: جهت ترغیب شرکت‌هایی که در بورس فعال هستند، برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و توان توسعه جدید مقرر شد سود انباشته این شرکت‌ها در صورتی که صرف افزایش سرمایه آن‌ها شود، به همان اندازه از مالیات معاف شوند.

وی افزود: شرکت‌هایی که نسبت به خرید سهام خود یا زیرمجموعه‌های خودشان در جهت حمایت از بازار اقدام می‌کنند، تا ۵۰ درصد مبلغی که صرف خرید سهام کرده‌اند به عنوان امهال مالیاتی به مدت یکسال برای آن‌ها منظور می‌شود. به عبارت دیگر اجازه داده می‌شود بخشی از مالیات شرکت‌ها را به مدت یکسال نزد خود نگهداری کنند و با آن منابع خرید سهام شرکت‌ها را انجام دهند و از این طریق هم طرف تقاضا را تقویت کنند و هم از فشار عرضه بکاهند.

دهقان دهنوی اظهارداشت: از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به دلیل علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و حمایت از سهامی که متعلق به آن‌ها و زیرمجموعه‌هایشان بود، درخواست داشتیم که وارد بازار سرمایه شوند ولی مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید مانع این کار بود و جرایمی را در نظر گرفته بود، بنابراین پیشنهاد شد اگر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وارد خرید سهام شدند یا اموال و دارایی‌های مازاد خود را وارد بازار سرمایه کردند، به مدت سه سال از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید معاف شوند. این مصوبه کمک می‌کند منابع مالی بانک‌ها به حمایت از بازار سرمایه بیاید.

رئیس سازمان بورس گفت: پیشنهاد شد امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه فراهم شود. طبق اساسنامه صندوق توسعه‌ملی، سرمایه‌گذاری در بازار‌های پولی و مالی خارجی جزو مصارف مجاز صندوق شمرده شده‌بود، لذا ما پیشنهاد دادیم بازار سرمایه داخلی که محل حضور بزرگ‌ترین و شفاف‌ترین شرکت‌های اقتصادی کشور است، نیز مشمول سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی شود. این موضوع در دولت تصویب شد و امیدواریم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز تصویب شود.

وی ادامه داد: به صندوق تثبیت بازار و صندوق توسعه بازار اجازه داده‌شد تا سقف ۲۰‌هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر کنند تا از محل این منابع بتوانند سیاست‌های حمایتی خود را از بازار دنبال کنند. کسانی که صندوق قابل معامله پالایش یکم یا ETF را از دولت خریداری کردند به دلیل نوسانات بازار متحمل زیان شدند، لذا مقرر شد زیان این دسته از افراد جبران شود.

وی افزود: برای جبران زیان این افراد مقرر شد از طریق واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق یا سایر سهام‌هایی که دولت برای واگذاری خواهد داشت، سهامی به عنوان جایزه بین این افراد به اندازه‌ای که زیان کرده‌اند، هبه شود تا زیانشان از این محل جبران شود. این کار در راستای تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران و مسئولیت‌پذیری دولت به عنوان یک ناشر در بازار سرمایه مورد درخواست ما بود که موافقت شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار