فوتبال اولویت واکسیناسیون نیست
کد خبر: 1044656
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NlI
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶
فریدون حسن
واکسیناسیون ورزشکاران پارالمپیکی و المپیکی کشور علیه ویروس کرونا در حالی صورت گرفت که بسیاری از کشور‌های حاضر در المپیک از جمله ژاپن میزبان این رویداد بزرگ اعلام کرده‌اند که ورزشکاران‌شان در اولویت دریافت این واکسن قرار ندارند.

البته باید در این خصوص از اقدام وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در واکسینه کردن ورزشکاران، به‌ویژه پارالمپیکی‌ها تشکر کرد، چراکه این اقدام باعث شد این ورزشکاران مدال‌آور که بار افتخارآفرینی ورزش ایران را همیشه بر دوش کشیده‌اند، حداقل با خیال آسوده آخرین مراحل آماده‌سازی و کسب سهمیه برای حضور در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزش جهان را طی کنند. ضمن اینکه این مدال‌آوران و افتخارآفرینان همواره مورد بی‌مهری از سوی مسئولان ورزش کشور قرار گرفته‌اند و حالا برای یک‌بار هم که شده نیم‌نگاهی به آن‌ها شده است.

در این میان، اما شنیدن یک خبر جای تأمل داشت. خبری که از سوی رئیس فدراسیون پزشکی ورزش نقل شد. غلامرضا نوروزی می‌گوید اعضای تیم ملی فوتبال در اولویت دریافت واکسن قرار می‌گیرند. هرچند که رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی این مسئله را معطوف به شرایط کشور و امکانپذیر بودن آن عنوان می‌کند، اما برای جماعت فوتبالی زیاده‌خواه بیان همین جمله هم کافی است تا از امروز در پی احقاق حق نداشته شان در خصوص تزریق واکسن باشند. البته در این بین حامیان همیشگی این رشته هم حتماً دست به کار خواهند شد.

آنچه مسلم است اینکه همه خوب می‌دانیم تزریق واکسن به پارالمپیکی‌ها و المپیکی‌های با توجه به در پیش بودن رقابت‌های المپیک و میزان در خطر بودن این ورزشکاران هرچند که در اولویت دریافت واکسن نبودند کاری پسندیده بود تا حداقل در این یک مورد به صورت فوتبال‌زده عمل نکرده باشیم، اما وقتی حرف از رشته‌ای به میان می‌آید که ورزشکارانش به صورت مرتب تست می‌دهند، کنترل می‌شوند و همین حالا هم در تیم‌های باشگاهی‌شان برای مسابقات در قرنطینه بسر می‌برند، آن وقت این سؤال به ذهن خطور می‌کند که چرا باید فوتبال در این شرایط در اولویت دریافت واکسن قرار گیرد.

بدیهی است که تزریق واکسن کرونا در کشور باید بر مبنای اولویت‌بندی‌های صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت باشد که تاکنون نامی از ورزشکاران در این اولویت‌بندی به خصوص ورزشکاران رشته فوتبال و رشته‌های غیرالمپیکی به میان نیامده است. پس آنچه مسلم اینکه فدراسیون پزشکی ورزشی باید به جای ایجاد توقع در بین فوتبالی‌ها بیشتر به فکر سلامت کاروان ورزشی کشور در المپیک و پارالمپیک توکیو باشد.

تیم ملی فوتبال و بازیکنانش در شرایطی به مسابقات مقدماتی جام جهانی در بحرین اعزام می‌شوند که شرایطی کاملاً متفاوت با بقیه ورزشکاران داشته‌اند و حتماً در محل مسابقات هم تست می‌دهند و قرنطینه می‌شوند، درست مانند اتفاقی که برای تیم‌های باشگاهی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا رخ داد. بنابراین لزومی ندارد که از همین حالا از فوتبال و فوتبالیست‌ها به عنوان کسانی که باید در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار داشته باشند یاد شود. بدون هیچ تردیدی هر ورزشکار با منش و پهلوانی این نکته مهم را درک می‌کند که در این شرایط حساس اولویت دریافت واکسن با کسانی است که خطر بیشتری آن‌ها را تهدید می‌کند. خطری که بی‌شک یک ورزشکار با قدرت بدنی بالا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تست‌های هر روزه کمتر از سوی آن تهدید می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار