بنیاد بهره وری موقوفات پای کار مردم روستای حسین آباد جنگل
کد خبر: 1043836
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NY4
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
معاون املاک و اراضی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی اعلام کرد
معاون املاک و اراضی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی، گزارشی از اقدامات انجام شده برای کمک به مردم روستای موقوفه حسین آباد جنگل ارائه کرد.

مرتضی حقیقی  معاون املاک واراضی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضئی در این باره گفت: حوزه معاونت بهره وری املاک و اراضی به عنوان امانت دار واقفین و با وظیفه ذاتی حفظ و حراست از اراضی موقوفه و اخذ حقوقات مربوطه و مصرف در راستای نیات واقفین، همواره تلاش در حفظ و صیانت از موقوفه داشته است. این مهم همواره در سایه مهر و عطوفت رضوی مورد اجرا قرار گرفته و تلاش در راستای حفظ رضایت مستاجرین مربوطه، اولویت کاری این حوزه بوده است. در همین راستا در خصوص اراضی حسین آباد نیشابور که به صورت ششدانگ موقوفه آستان قدس رضوی می باشد نیز همواره مساعدت های فراوانی با اهالی روستا صورت پذیرفته است.

 

 همکاری آستان قدس برای ساخت منزل مسکولی اهالی روستا

حقیقی به مساعدت انجام شده برای کمک احداث منازل مسکولی اهالی این روستا اشاره و اظهار کرد: حسب درخواست اهالی در خصوص تامین زمین جهت ساخت منزل مسكونی در روستا، بلافاصله پس از طرح موضوع قطعه زمینی به مساحت 2 هكتار در مجاورت روستا با کاربری مسكونی واقع در طرح هادی قطعه بندی و آماده واگذاری گردیده و طی مكاتبه ای به شماره 292991 در مورخ 17/8/99 به دهیاری و شورای اسلامی روستا اعلام شد تا لیست افراد متاهل و فاقد مسكن مناسب در روستا را ارائه تا با دید مساعد خصوص واگذاری قطعات مذکور اقدام گردد، لكن پس از پیگیری فراوان و با گذشت 4 ماه و در مورخه 17/1/1400 لیست مذکور از دهیاری دریافت شده است.

 

برنامه ریزی برای توسعه کشاورزی

حقیقی همچنین با اشاره به اقدامات سایر بخش های آستان قدس رضوی برای حمایت از اهالی روستای حسین آباد جنگل افزود: از جمله این حمایت ها، طرح ها و برنامه های شرکت کشاورزی رضوی است که طرح هایی را برای اصلاح الگوی کشت و افزایش بهره وری در این منطقه در دستور کار دارد و اجرای آن در بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی اهالی روستا موثر خواهد بود.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره وری موقوفات همچنین گزارشی از وضعیت چهار آب چاه موجود در این روستا ارائه کرد و گفت: در روستای مذکور 4 حلقه چاه عمیق به شرح زیر فعال است که یکی از آن ها، چاه اصلاحات ارضی است.

حقیقی افزود: این چاه به جهت خشك شدن آب قنات اصلاحات ارضی روستای مذکور، توسط آستان قدس رضوی به جای قنات روستا حفر و با 421 هكتار زمین به 136 نفر از زارعین اصلاحات ارضی سابق مزرعه حسین آباد جنگل واگذار شده است.

 

مساعدت در تعدیل حق اجاره ها

وی ادامه داد: اهالی روستا با توجه به محدودیت های آب و خاک، درخواست کاهش اجاره این چاه را داشته اند لذا در این خصوص موضوع به هیات کارشناسی آستان قدس رضوی منعكس و اجاره آن با دید مساعد تعدیل گردیده است. با توجه به عدم پرداخت بدهی توسط کشاورزان مربوطه در سال 1396 مجدداً مساعدت به عمل آمد و ضمن کاهش دوباره نرخ اجارات و با هدف ارائه تسهیلات بهتر، مقرر گردید طبق قراردادی جدید، کشاورزان مربوطه بدهی سالانه خود را با 40 تن قله تهاتر نمایند، با این وجود تاکنون هیچ یك از آنها برای عقد قرارداد مراجعه نکرده اند.

 وضعیت چاه معروف به چاه بسیجیان

حقیقی به وضعیت چاه معروف به بسیجیان نیز اشاره کرد و گفت: این چاه نیز در سال 1368 توسط آستان قدس رضوی حفر و با 200 هكتار زمین به 30 نفر از اهالی (خانواده شهدا و ایثارگران روستا) واگذار شد که متاسفانه علاوه بر عدم پرداخت مال الاجاره و ایجاد بدهی 373 تنی غله تا کنون، بهره برداران بر خلاف بند قرارداد، نسبت به فروش و واگذاری سهام خود به کشاورزان روستاهای مجاور اقدام کرده اند به طوری كه از بین 90 بهره بردار کنونی آن تعداد محدودی از اهالی حسین آباد هستند.

پذیرش درخواست اهالی برای تغییر نماینده قانونی

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره وری موقوفات درباره چاه معروف به کاج نیز توضیحاتی ارائه و تصریح کرد: این چاه در سال 1378 با 120 هكتار زمین به آقای غلامرضا قدسی به نمایندگی از 112 نفر از اهالی واگذار شده است و کشاورزان طی مكاتبه ای درخواست تغییر نماینده چاه را داشته اند که درخواست نامبردگان جهت طی مراحل قانونی و بررسی موضوع مورد پذیرش قرار گرفته است.

حقیقی همچنین گفت: چاه معروف به چاه زیرکال، دیگر چاه این روستا است که در اجاره شخصی از اهالی نیشابور، با قرارداد معتبر و فاقد بدهی است.

وی افزود:در سال گذشته شورای اسلامی روستای مذکور (که خود در سه حلقه چاه واگذار شده از سوی آستان قدس رضوی سهام داشته و برخلاف شروط قرارداد اقدام به واگذاری آن به غیر نموده اند)، تقاضای واگذاری چاه چهارم را داشته اند در حالی که این چاه در اجاره شخص ثالث است، بنابراین درخواست نامبردگان مورد اجابت قرار نگرفت و توضیحات لازم به آن ها ارائه شد. در مورخه 21/01/1400 نیز حدود 100 نفر از اهالی روستا به اداره املاک و اراضی شهرستان مراجعه و درخواست واگذاری این چاه را داشته اند که ریاست اداره نیشابور مجددا توضیحات مربوطه را ارائه و به استناد قرارداد فی مابین با مستاجر فعلی، عدم امكان اجابت درخواست مراجعه کنندگان را اعلام و وضعیت را برای آن ها شرح داده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار