«پروردگار» تسکین‌بخش «شکنجه!»
کد خبر: 1043177
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NNR
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
رصدی از «جلوه‌های ذکر خدا در زندان‌های رژیم پهلوی»
محمدرضا کائینی

سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم‌اینک در باب آن سخن می‌رود، جنبه‌ای ناب از زیست مبارزان مسلمان، در زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌های رژیم پهلوی را به توصیف نشسته است. برای دین باوران، ارتباط با خداوند به مثابه تسکینی بر زخم‌های شکنجه می‌نمود و همین امر، از تحمل محنت آن می‌کاست.

داستان‌های مرتبط با این قاعده فراوان است که بخش‌هایی از آن‌ها را، علی مرتضوی قهی گرد آورده و انتشارات موزه عبرت ایران، به چاپ آن اهتمام ورزیده است. در دیباچه این اثر چنین آمده است:


«آنان که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ساکت ننشستند و علیه ظلمت و سیاهی حکومت طاغوت قیام کردند و به مبارزه پرداختند را می‌توان در دو دسته کلی قرار داد. دسته‌ای که معتقد به اصل بودن مبارزه با رژیم شاه بودند و هیچ چیز نباید مانع تحقق این هدف قرار گیرد، حتی اعتقادات، الزامات و واجبات دینی و دسته‌ای که با هدف اعتلای اسلام، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر؛ محو فساد، ظلم و استبداد حاکم و ایجاد حکومت اسلامی پای به میدان مبارزه گذاشتند. وجه اشتراک هر دو گروه اسقاط رژیم شاه و افتراق و تمایز آن، گروه اول برای رضایت خلق وگروه دوم برای رضایت خالق و انجام تکلیف و وظیفه دینی و اعتقادی به صحنه کارزار با رژیم شاه وارد شدند. این افتراق و تمایز در مقطعی از مبارزه منجر به تغییر ایدئولوژی گروهی از مبارزان گردید که رژیم شاه از آن به مارکسیست اسلامی تعبیر کرد و شکاف و ریزش در صفوف مبارزه را به دنبال داشت و رهبران روحانی که در زندان بودند را بر آن داشت که فتوای جدایی مبارزان مذهبی از غیر‌مذهبی‌ها را صادر کنند و به این ترتیب مانع از انحراف و بی‌دین شدن جوانان مبارز شده و از ریزش‌ها در صفوف مبارزه جلوگیری نمایند. از غور و بررسی در خاطرات مبارزان انقلاب اسلامی می‌توان برداشت کرد که این مردان مرد روزگار خویش با بصیرت از بحر مواج و طوفانی انحرافات جامعه، فشار و خفقان حاکمیت طاغوت و اسارت و تبعید به سلامت عبور کردند و آلوده نشدند و در دوران سخت زندان و پشت دیوار‌های بلند اسارت و شکنجه‌گاه‌ها و در بیدادگاه‌های رژیم و حتی تا پای چوبه‌دار از اصول و اعتقادات عدول نکردند و با امید به وعده‌های خدای سبحان سرافراز از بند رستند، آری!


آشنایان ره عشق در این بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده


نگارنده با ارج نهادن به تلاش‌های انجام شده در جمع‌آوری، تدوین و انتشار تاریخ انقلاب اسلامی و خاطرات مبارزان انقلاب اسلامی، بر این باور است که وزن کار‌های انجام شده، در برابر حجم، بزرگی و اهمیت آن، اندک و حق این بخش مهم از دوران مبارزه به خوبی ادا نشده و از راز پایداری این پولاد مردان رمزگشایی نشده است.


اکنون آنچه فراروی شماست، برگزیده خاطرات جمعی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب است که در شش فصل تنظیم و تدوین گردیده است. از میان انبوه مطالب، نوشته‌ها و گفتارها، خاطراتی گزینش شده که مؤید ویژگی و صفت بصیرت و بیانگر اعتقادات اسلامی، ایمان، ولایتمداری و پایبندی به آموزه‌های دینی است و در استقامت، پایداری، اطمینان قلب، اعتماد به نفس، آرامش و ایمان به تحقق وعده‌های الهی و تحمل ماه‌ها و سال‌ها شرایط سخت زندان‌های مخوف تأثیرگذار بوده است. پیش از آغاز هر فصل موضوع خاطره‌نگاری از منظر آیات قرآن، احادیث و روایات منقول از ائمه معصومین (ع) به اجمال مورد بحث قرار گرفته است تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.


پیش ما رسم شکستن نبود عهد و وفا را
الله‌الله تو فراموش مکن صحبت ما را
قیمت عشق نداند، قدم صدق ندارد
سست عهدی که تحمل نکند بار جفا را».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار