پرش از روی کرونا در مسیر المپیک!
کد خبر: 1042718
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NG2
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۶
حاشیه‌ای بر آغاز واکسیناسیون المپیکی‌ها و پارالمپیکی‌ها در کشورمان
با آغــــاز واکسیناسیون ورزشـکاران المپیکی و پارالمپیکی از دیروز، حالا آن‌ها بدون اینکه دغدغه کرونا داشته باشند، می‌توانند با خیالی آسوده آماده درخشش در المپیک توکیو در مرداد امسال شوند.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: در فاصله کمتر از چهار ماه تا روشن شدن مشعل المپیک توکیو، المپیکی‌ها و ورزشکارانی که می‌خواهند به رقابت‌های کسب سهمیه اعزام شوند، این هفته‌ها اردو‌های پرفشاری را برای حضور پرقدرت در این مسابقات پشت سر می‌گذارند. در این شرایط واکسیناسیون ورزشکاران یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش در چند ماه گذشته بوده است.

بدون زدن واکسن به توکیو نیایید

زمستان سال گذشته بود که با وجود تمام حرف و حدیث‌هایی که درباره لغو کلی المپیک توکیو به گوش می‌رسید، سرانجام ژاپنی‌ها و کمیته بین‌المللی المپیک حرف آخر را زدند و تأکید کردند که المپیک ۲۰۲۰ با تأخیر یک‌ساله مرداد ۱۴۰۰ در توکیو برگزار خواهد شد و قرار نیست دوباره به تعویق بیفتد. پس از قطعی شدن برگزاری المپیک، واکسیناسیون المپیکی‌ها به یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های اصلی در کشور‌های مختلف تبدیل و تلاش کشور‌های مختلف برای واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی‌شان آغاز شد.

کمیته بین‌المللی المپیک هم متعهد شد تا کمیته‌های ملی المپیک را در دسترسی به واکسن کووید ۱۹ برای ورزشکاران خود قبل از آغاز توکیو ۲۰۲۰ پشتیبانی کند. باخ و سایر مقامات IOC، از جمله دانکا بارتکووا، نایب‌رئیس کمسیون ورزشکاران، ورزشکاران را تشویق کرده‌اند که در صورت امکان واکسن بزنند و چندین بار IOC به‌طور علنی ابراز امیدواری کرده است که بسیاری از شرکت‌کنندگان خارجی قبل از توکیو ۲۰۲۰ در مقابل کووید ۱۹ واکسینه شوند. البته کمیته بین‌المللی المپیک خاطرنشان کرده بود که جلوتر از کسانی که بیشتر به واکسیناسیون احتیاج دارند در صف نمی‌ایستد و تأکید کرده که الزام واکسن در ورزش برای ورزشکاران اجباری نخواهد بود.

گامی مهم برای یک المپیک بی‌خطر

پس از قطعی شدن المپیک با وجود پیشنهاد چینی‌ها برای واکسیناسیون ورزشکاران المپیک توکیو، تلاش‌های کشور‌های مختلف برای واکسیناسیون ورزشکاران‌شان آغاز شد و مجارستان، صربستان و لیتوانی از جمله اولین کشور‌هایی بودند که از آغاز واکسیناسیون المپیکی‌های‌شان خبر دادند. در این بین برخی کشور‌ها مانند روسیه حتی پیشنهاد داده‌اند که ورزشکاران کشور‌های دیگر را نیز می‌توانند واکسینه کنند.

ساولگ ماتیتسین، وزیر ورزش روسیه ۲۹ بهمن ۹۹ از ورزشکاران کشور‌های مستقل مشترک‌المنافع دعوت کرد تا با واکسن روسی علیه ویروس کرونا واکسینه شوند: «همه ما بخشی از یک خانواده بزرگ ورزشی هستیم که در آن رسم است به یکدیگر کمک کنیم؛ بنابراین ما آماده‌ایم که به عنوان یک اولویت، امکان واکسیناسیون ورزشکاران تیم‌های ملی کشور‌های عضو مشترک‌المنافع با واکسن روسی را فراهم کنیم. این یک گام مهم در جهت برگزاری ایمن بازی‌های المپیک در توکیو است.» وی چنین گامی را در مسیر برگزاری بی‌خطر بازی‌های المپیک تابستانی مهم خواند.

ورزشکاران اولویت فاز یک شدند

در ایران نیز اگرچه فرهاد مرادی، دبیر ستاد مقابله با کرونا در ورزش اوایل بهمن ۹۹، ورزشکاران را اولویت واکسیناسیون ندانست، اما مسئولان کمیته ملی المپیک از آغاز رایزنی برای واکسیناسیون ورزشکاران خبر دادند. ۲۵ بهمن ۹۹ بود که صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه بازدید از فدراسیون پزشکی ورزشی از نیاز به ۲۰ هزار دوز واکسن برای واکسیناسیون المپیکی‌ها خبر داد: «پنج‌شنبه جلسه‌ای با وزیر ورزش برای واکسن داشتیم. نظر ما این بود با چینی‌ها مذاکره کنیم و با توجه به برگزاری سه رویداد در چین، از این کشور واکسن تهیه کنیم. حداقل ۲۰ هزار دوز واکسن برای ۱۰ هزار ورزشکار در حوزه قهرمانی نیاز است. واکسیناسیون ورزشکاران باید در اولویت باشد که دو راه وجود دارد؛ پیش‌بینی ما در ۵۰ فدراسیون حدود ۱۰هزار نفر است و حداکثر ۳۰ هزار دوز نیاز داریم. شش رویداد سال آینده پیش‌رو داریم و امیدواریم مجوز خرید واکسن از چین یا کشور‌هایی که مدنظر ستاد مبارزه با کروناست را بگیریم.»

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش نیز هفتم فروردین امسال از آغاز فرآیند واکسیناسیون از نیمه فروردین خبر داد: «من مکاتبه‌ای را حدود ۲۵ روز قبل با آقای دکتر نمکی، وزیر بهداشت انجام دادم و ایشان دستور دادند که ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی ما که کسب سهمیه کرده‌اند و در اردو‌ها حضور دارند به عنوان کسانی که باید حتماً به یک درجه ایمنی برسند در مقابل این بیماری، چون دائماً در اردو‌ها هستند و به مسابقات کسب سهمیه می‌روند در بین مجموعه‌هایی باشند که بتوانند در مرحله اول واکسن کرونا را دریافت کنند. براساس هماهنگی انجام شده بین ما، وزارت بهداشت، کمیسیون پزشکی، کمیته ملی المپیک و کمیته پارالمپیک و فدراسیون‌های مختلف از نیمه دوم فروردین‌ماه کار واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی ما انجام خواهد شد، آن هم به عنوان کسانی که در مرحله اول می‌توانند واکسن دریافت کنند.»

آغاز واکسیناسیون المپیکی‌ها و پارالمپیکی‌ها

سرانجام دیروز بود که واکسیناسیون ورزشکاران با واکسینه شدن پارالمپیکی‌ها آغاز شد و به نظر می‌رسد با ارسال اسامی ورزشی‌ها به وزارت بهداشت در روز‌های آینده، سرعت بیشتری خواهد گرفت تا همانطور که سیامک افروزی، پزشک تیم ملی والیبال هفته گذشته تقاضا کرده بود با زدن واکسن، بازیکنان و کادر فنی با تمرکز بیشتری تمرینات خود را پیگیری کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار