افتتاح 12 ایست‌کار برای ساماندهی کارگران ساختمانی
کد خبر: 1041940
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004N3U
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
با همت شهرداری مشهد صورت پذیرفت
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: تعداد 12 ایست‌ کار در مشهد به عنوان کلان پروژه ای اجتماعی و یک الگوی ایده‌آل در کشور پیاده‌ سازی شده است.

مهدی یعقوبی در آیین افتتاح جایگاه‌ های دائمی ساماندهی کارگران ساختمانی و موقت که با حضور محمدرضا کلائی شهردار مشهد، محمدرضا حیدری رییس شورای اسلامی شهر مشهد و اعضای شورا، اکبر شوکت رییس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور و جمعی از مسئولان شهری و استانی برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از مناظری که روزانه در سطح شهر شاهد هستیم، حضور افراد در حاشیه برخی معابر و میادین شهر به عنوان کارگر ساختمانی و فصلی است.

وی افزود:شرایط کرونایی تاثیر منفی بر کسب و کارها گذاشته و تعداد این کارگران را افزایش داده است. بی‌شک حضور این افراد در حاشیه معابر در شأن آن ها نیست زیرا برای توزیع کار انضباطی وجود ندارد و از سوی دیگر کارفرمایان نیز از شرایط فعلی ناراضی هستند.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد بیان کرد:در سال ‌های قبل اقداماتی به صورت مقطعی با امید به ساماندهی کارگران به حوزه ‌های متولی انجام و جایگاهی برای استقرار این نیرو ها احداث شده است، اما به دلایل مختلف از جمله عدم همراهی جدی سازمان ‌های ذی ‌ربط یا کم بودن تعداد جایگاه ‌ها و سایر دلایل این اقدام راه به جایی نبرد.

یعقوبی خاطرنشان کرد:سال گذشته برای انجام اقدام ضابطه ‌مند، آسیب شناسی لازم صورت گرفت و با به کارگیری مشاور، مطالعاتی انجام شد و اواخر سال نتیجه مطالعات بر اساس محل‌ های اصلی تجمع کارگران و آسیب ‌های پیرامون آن نسبت به اقدامات انجام شده قبلی انجام و مقرر شد تعداد جایگاه‌ های ساماندهی کارگران افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد:برای اینکه شهرداری به عنوان وظیفه اجتماعی برای تکریم کارگران و رفاه هر چه بیشتر شهروندان به رفع این معضل کمک کند، باید خارج از وظایف سازمانی کمک و مساعدت ‌هایی نیز انجام می‌ شد از این رو برای موفقیت طرح، استانداری خراسان رضوی نهادهای متولی را فرا خواند تا در این مسیر شهرداری را همراهی کند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه ابتدای سال جاری مقرر شد بین 10 تا 12 جایگاه در محل های ازدحام جمعیت کارگران ایجاد شود، گفت: با توجه به شیوع کرونا و افزایش تعداد آن ها، بنا بر دستور شهردار مشهد ضمن پیگیری برای اجرای جایگاه‌ های ثابت کارگران ساختمانی، کارگران از متکدیان تفکیک شوند و در کنار آن جایگاه موقت سریع اجرایی و خدمات لازم به کارگران ارایه شود که بلافاصله چهار جایگاه موقت با سازه‌ های سبک در کنار جایگاه قبلی ایجاد و در مجموع پنج جایگاه برای ارایه خدمت در نظر گرفته شد.

استفاده از کارگران فصلی و ساختمانی در تمام پروژه‌های عمرانی شهرداری

یعقوبی اظهار کرد: در این راستا انجمن صنفی کارگران ساختمانی همراهی خوبی با شهرداری داشت و ثبت نام از کارگران و تشکیل پرونده آن ها انجام و در ادامه لایحه دو فوریتی به شورای شهر ارسال و مورد تصویب قرار گرفت؛ همچنین پس از دریافت مجوزهای لازم، اعتبار مورد نیاز برای ساخت جایگاه دریافت شد.

وی افزود: براساس تاکید شهردار مشهد مقرر شد در تمام پروژه‌ های عمرانی شهرداری از کارگران فصلی و ساختمانی ثبت نام کننده در جایگاه ‌های ایجاد شده، استفاده شود که این موضوع نیز ابلاغ شد و اخیرا برای انجام درختکاری در حاشیه کشف رود از این کارگران به صورت روز مزد استفاده شد. در قالب پروژه درختکاری بالغ بر پنج هزار نفر روز از کارگران استفاده شده است و حدود یک هزار و 600 نفر روز نیز از با همراهی حوزه قضایی ازکمپ‌ ها معرفی و به کارگیری شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد بیان کرد: با توجه به اعزام به کارها، ارایه خدمات رفاهی و توزیع دو نوبت بسته معیشتی بین آن ها بنا بر دستور شهردار، استقبال چشمگیری صورت گرفت به طوری که در حال حاضر بالغ بر شش هزار و 500 نفر با هماهنگی انجمن صنفی کارگران ساختمانی راستی آزمایی شده و پس از تشکیل پرونده، برای آن ها کارت صادر شده است. از 10 اردیبهشت ماه تاکنون بالغ بر 90 هزار نفر روز فقط بر اساس درخواست‌ های شهروندی برای انجام امور شهروندان اعزام شده‌اند.

یعقوبی با بیان اینکه با پیگیری ‌های انجام شده توسط استانداری، تعداد 11 دستگاه اجرایی علاوه بر شهرداری همچنین دو سازمان مردم نهاد به میدان آمده‌ اند، خاطرنشان کرد: در این راستا تفاهم نامه ‌ای امضا شده تا بلافاصله پس از اجرای جایگاه ‌های دائمی خدمات خود را در این جایگاه ارایه کنند.

رونمایی از اپلیکیشن کارگران ساختمانی

وی با ابراز خرسندی از اینکه 12 «ایست کار» با امکانات مناسب در مشهد طراحی و اجرایی شده و امروز مورد بهره ‌برداری قرار گرفت، ادامه داد: در این ایست کارها ثبت نام از کارگران انجام و نوبت دهی می‌شود تا شهروندان نیز با خیالی آسوده کارگران شناسنامه دار را به کارگیری کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: اپلیکیشن کارگران ساختمانی با همکاری سازمان فاوای شهرداری طراحی شده و امروز رونمایی می‌شود تا شهروندان بدون حضور در «ایست کارها» درخواست خود را برای استفاده از کارگران و استاد کاران اعلام و از این طریق نیروی کاری مورد نیاز خود را تامین کنند. برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام این کار شکل گرفته، اما بی‌شک در روزهای آغازین ایرادها و ابهاماتی وجود دارد که تلفن 3175 آماده پاسخگویی است.

یعقوبی با بیان اینکه این اقدام به عنوان کلان پروژه اجتماعی و یک الگوی خوب در مشهد پیاده سازی شده است، تاکید کرد: انتظار از نهادهای متولی این است که با فعال شدن «ایست کارها» سایر نهادها خدمات خود را در این «ایست کار» به کارگران واقعی از جمله خدمات بیمه‌ای، آموزشی رایگان و غیره ارایه کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار