برای تامین آب شرب مشهد باید تمام گزینه ها را بررسی کرد
کد خبر: 1040602
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mhu
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد:شهر مشهد به‌دلیل وجود حرم مطهر رضوی شرایط بسیار خاصی دارد و تامین آب شرب آن بسیار مهم است بنابراین برای تامین آب شرب مشهد باید تمام گزینه ها بررسی و در نظر گرفته شود.

محمد علایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در نشست خبری به مناسبت روز "ملی آب" که با حضور مدیران عامل شرکت های آب و فاضلاب مشهد و خراسان رضوی در محل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی  برگزار شد، اظهار کرد:امیدواریم بحران آب با مدیریت و مشارکت مردم حل شود ولذا باید استفاده بهینه از منابع آبی را بیاموزیم و با هدر دادن آب به محیط زیست آسیب نزنیم.

وی با بیان اینکه در سال آبی جاری ۴۳.۵ میلی متر بارندگی داشتیم، ابراز کرد: در سال آبی گذشته این رقم ۱۱۲.۱ دهم میلی متر بود.

 

61 درصد کاهش بارندگی

 

 علایی با اشاره به اینکه ۹۵.۴ دهم میانگین بارش پنجاه ساله، سال آبی در استان بوده که متاسفانه نسبت به سال جاری ۶۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم، گفت: این میزان همچنین نسبت به دراز مدت ۵۴ درصد کاهش داشته که میزان بسیار زیادی است.

وی اضافه کرد:سال گذشته ۷۱۷ میلیون متر مکعب آب در سدها داشتیم که امروز این رقم به ۷۴۵ میلیون متر مکعب آب رسیده است به بیان دیگر  سال گذشته ۴۶ درصد و امسال ۴۸ درصد سدهای استان پرآب بودند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه سد دوستی با ۵۶۴ میلیون متر مکعب آب در سال جاری به میزان ۵۰ درصد پر آب شده است، گفت: ۴۴ درصد این سد نیز در سال گذشته با ۵۹۹ میلیون متر مکعب پر آب بوده است.

وی بیان کرد:در سال گذشته از اوایل بهمن ماه ذخیره آب در سدها شروع شد اما امسال تا امروز هیچ آبی را در سد بزرگ دوستی نداشتیم که این کمبود جز با افزایش بارندگی جبران نخواهد شد.

 

انتقال آب از عمان به شرق کشور

 

علایی با اشاره به بحث انتقال وشیرین سازی آب به شرق کشور که استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی را شامل می‌شود،گفت:دراین خصوص باید دو اقدام صورت می گرفت، نخست صدور مجوز و سپس برون سپاری کار به بخش غیر دولتی که هر دو انجام شده است.

وی بیان کرد:تا امروز مطالعات شیرین سازی آب از دریای عمان به شرق کشور انجام شده است و شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی شخصیت حقوقی لازم را برابر قانون اقتصاد و تجارت به ثبت رسانده اما متأسفانه شرکت تابش با وجود مجوز های لازم عملیات اجرایی را ۹ ماهه آغاز نکرده است. 

 

چاه های غیرمجاز

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه برخی چاه‌های غیر مجاز که عمق کمی دارند تاثیر زیادی در منابع آبی ندارند،افزود:بنابراین تمرکز شرکت بر پر و مسلوب و المنفعه کردن چاه های عمیق است که در سال جاری یک هزار و ۵۰۳ حلقه چاه غیر مجاز پُر و مسلوب المنفعه شده که این آمار منجر به صرفه جویی ۴۰ میلیون مترمکعب آب شده است.

علایی با بیان اینکه در استان حدود ۴.۵ میلیارد متر مکعب آب باید مدیریت شود، اظهار کرد: تمام آبی که از دریا می‌توان به استان انتقال داد حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب است و نمی توان به آبی که انتقال داده می شود به عنوان تنها منبع تامین کننده آب نگاه کرد.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی استان بسیار خشک و آسیب‌پذیری است، عنوان کرد: برای رفع مشکلات خشکسالی در مناطق آسیب‌پذیر کشور باید بستری آماده شود تا مردم بتوانند بیشتر در شهرهای نزدیک به دریا ساکن شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد:شهر مشهد به‌دلیل وجود حرم مطهر رضوی شرایط بسیار خاصی دارد و تامین آب شرب آن بسیار مهم است بنابراین برای تامین آب شرب مشهد باید تمام گزینه ها بررسی و در نظر گرفته شود.

علایی با بیان اینکه تاکنون ۵۰ درصد از پروژه تصفیه خانه چرم شهر انجام شده است، افزود: این تصفیه خانه باید به زودی شروع به کار کند، زیرا فاضلابی که از چرم شهر خارج می‌شود کشنده بوده و به سرعت باید متوقف و تصفیه شود.

وی با اشاره به اینکه تخصیص جدیدی برای حفر چاه نداده‌ایم، اظهار کرد: کاری که ما میکنیم مدیریت فاضلابی بوده که در کشف رود رها شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به طرح مدل مالی مشترک آب منطقه و آب و فاضلاب مشهد، افزود: به جرات می‌توان گفت این مدل بهترین طرح برای کل کشور است.

علایی با بیان اینکه ۸۵ درصد آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، عنوان کرد: ۱۰درصد آب نیز در بخش شرب و ۵درصد نیز در بخش صنعت و خدمات استفاده می شود، حدود سه سال گذشته طرحی بر مبنای خرد جمعی و با حضور تشکل‌های کشاورزی و فعالان محیط زیست با عنوان طرح همیاران آب تصویب شد و تا سال ۱۴۰۵از طریق این طرح باید کسری منابع آب را برطرف کنیم.

 

فاضلاب حاشیه شهر مشهد

 

حسین اسماعیلیان ، مدیر عامل آب و فاضلاب  شهرستان مشهد نیز در این جلسه  با اشاره به ضرورت توسعه شبکه جمع آوری فاضلاب و اجرای ۸۰ درصد از این شبکه در مشهد، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از شبکه حاشیه شهر مشهد به طول ۶۵۰ کیلومتر اجرا شده است و طرح‌های ویژه‌ای نیز در شهرک شهید رجایی و باهنر در دست اجر داریم.
وی در خصوص آخرین وضعیت کشف رود، افزود: علی رغم مشکلاتی که در حوزه تصفیه خانه های فاضلاب وجود دارد، آلودگی ناشی از تصفیه خانه های که به کشف رود می ریزد، بسیار کم است؛ دو عامل مهم در آلودگی این منطقه نخست فاضلاب های صنعتی است که به حاشیه کشف رود ورود پیدا می کند و دیگری فاضلاب های تانکری هستند که در حاشیه کشف رود تخلیه می شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: خوشبختانه فاز اول تصفیه خانه به شهرداری واگذار شد که طبق وعده این سازمان این پروژه در سه ماهه اول سال آینده به بهره برداری خواهد رسید لذا یکی از موضوعات اصلی ورود آلودگی به کشف رود پیشگیری خواهد شد.
وی ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب شهر مشهد را
۲۶۳ هزار متر مکعب در شبانه روز اعلام کرد و گفت:البته به دلیل ارتقا تصفیه خانه پرکند ۲و خارج شدن آن از مدار، ظرفیت کنونی تصفیه خانه ها ۲۳۰ هزار کیلومتر در شبانه روز است.
اسماعیلیان با بیان اینکه وضعیت فاضلاب‌های موجود مشهد
۲۵۰ هزار متر مکعب است که بیشتر از ظرفیت تصفیه خانه‌هاست، ابراز کرد: احداث ۱۰۰ هزار متر مکعب تصفیه‌خانه در شبانه روز  نیازمند هزار میلیارد تومان اعتبار است و برای احداث تصفیه خانه‌های مشهد ۶ هزار میلیارد تومان هزینه باید صرف کرد این در حالی است که کل اعتبار فاضلاب شرکت از منابع دولتی در سال ۸ هزار میلیارد تومان است.
وی به استفاده از مشارکت و ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی از طریق پساب اشاره و عنوان کرد: قانون وزارت نیرو را مکلف کرده است که از طریق فروش پساب، شبکه فاضلاب و تصفیه خانه های خود را احداث کنید، مشکلی که در مشهد وجود دارد، این هست که از
۳۹۶ میلیون متر مکعب آبی که در افق ۱۴۲۰ مشهد نیاز دارد؛ ۱۰۰ میلیون متر مکعب از طریق جایگزینی پساب باید تامین شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد بیان کرد: در این خصوص جلسات کارشناسی با شرکت آب منطقه خراسان رضوی برگزار شد و به یک مدل پایدار در حوزه منابع آب رسیدیم که چگونه ضمن تکمیل تصفیه خانه ها، نگرانی تامین آب مشهد را نیز نداشته باشیم، به وزارت نیرو ارائه شد که به تصویب نیز رسید.
وی تصریح کرد: فراخوان سرمایه گذار برای تکمیل پروژه تصفیه خانه و تامین آب شروع و سرمایه گذاران مشخص شدند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار