خواهش در واشنگتن، خباثت در وین
کد خبر: 1040494
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MgA
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۶
هر روز از پایتخت امریکا پالس‌های بازگشت به مسیر دیپلماسی و برجام مخابره می‌شود، اما در وین ماجرا به گونه دیگری است. واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش به دنبال متقاعد کردن اعضای شورای حکام برای تصویب قطعنامه‌ای علیه اقدامات ایران در راستای توقف پروتکل الحاقی هستند؛ قطعنامه‌ای که مقامات تهران نسبت به صدور آن هشدار داده و آن را به معنای پایان یافتن توافق موقت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده‌اند.
سرویس بین الملل جوای آنلاین: امریکایی‌ها این روز‌ها درباره تعامل با ایران و بازگشت به برجام دچار تناقض‌گویی شده‌اند و حرف‌هایی که می‌زنند با آنچه در عمل انجام می‌دهند، تفاوت اساسی دارد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید دوشنبه شب بار دیگر در سخنانی مدعی شد کشورش آماده است به منظور بازگشت مشترک به برجام، به دیپلماسی بازگردد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ساکی گفت: «آماده هستیم برای بازگشت مشترک به توافق هسته‌ای، به دیپلماسی با ایران بازگردیم.»

جن ساکی در ادامه افزود: «ما به مشاوره با کشور‌های عضو برجام به منظور دستیابی به بهترین راه در جهت پیشرفت در پرونده ایران ادامه می‌دهیم.» او همچنین گفت: «از پاسخ ایران در زمینه مذاکرات احساس سرخوردگی می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم تا به توافق هسته‌ای بازگردد.» همزمان ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم با ادعای اینکه دیپلماسی، مؤثرترین روش برای جلوگیری از رسیدن ایران به توانمندی اتمی است، گفت که بهترین مکان برای صحبت درباره پرونده هسته‌ای ایران، مسیر ۵+۱ است. به گزارش شبکه سی ان ان، پرایس در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت توافق هسته‌ای ایران گفت: «ما تعهد کامل و پایداری برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی داریم... مؤثرترین ابزار برای این امر نیز دیپلماسی است و درباره شکل گفتگو با ایران برای مطمئن شدن از دست نیافتن به سلاح اتمی، کوته‌فکر نیستیم.» سخنگوی وزارت خارجه امریکا درباره مخالفت ایران با حضور در نشستی غیررسمی به همراه کشور‌های اروپایی و امریکا نیز اظهار داشت: «از پاسخ ایران در رد میانجی‌گری اروپا درباره مذاکرات پرونده هسته‌ای، ناامید شدیم.» امریکایی‌ها در هفته‌های اخیر بار‌ها از مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران و بازگشت به این توافق سخن گفته‌اند، اما در عمل هیچ اقدامی برای احیای آن انجام نداده‌اند، حتی مقامات کاخ سفید که پیشتر مدعی بودند اول باید ایران به برجام برگردد و سپس امریکا راستی‌آزمایی کرده و به برجام بازگردد، اکنون از بازگشت همزمان دو طرف سخن می‌گویند. ایران بار‌ها اعلام کرده که پیش شرط اجرای کامل برجام، لغو همه تحریم‌هاست و طرفی که باید راستی‌آزمایی کند، ایران است.

مسکو: اوضاع بدتر می‌شود

با وجود اظهارات مثبت مقامات کاخ سفید درباره بازگشت به برجام، اما امریکا و متحدانش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مسیر تخریب برجام گام برمی‌دارند. خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) به رغم هشدار‌های ایران و روسیه قصد دارند قطعنامه ضد ایرانی خود را که از حمایت امریکا نیز برخوردار است در پایان هفته جاری در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رأی بگذارند. در قطعنامه مذکور ضمن محکوم کردن اقدام ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی و تعلیق بخشی از بازرسی‌های آژانس در ایران، از ایران خواسته خواهد شد فوراً اجرای پروتکل الحاقی را از سر بگیرد. منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند: «این قطعنامه ضد ایرانی احتمالاً روز جمعه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رأی گذاشته خواهد شد.» این منابع دیپلماتیک با اطمینان مدعی شده‌اند قطعنامه مذکور در شورای حکام به تصویب خواهد رسید. در حالی که اروپا و امریکا تلاش می‌کنند مسیر احیای برجام را سخت‌تر از قبل کنند، اما دیگر اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درصدد هستند مانع تصویب چنین قطعنامه‌ای شوند. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین دیروز بر تلاش مسکو برای کمک به حل مسائل پیش‌آمده پیرامون برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد. به گزارش خبرگزاری تاس، اولیانوف با اشاره به نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تأثیرگذاری آن بر سرنوشت برجام گفت: «مسئله اصلی جلسه فعلی شورای حکام آژانس این است که آیا بحث‌های آتی به آرام کردن اوضاع در خصوص برنامه هسته‌ای ایران کمک می‌کند یا اینکه اوضاع در این خصوص بدتر خواهد شد. ظرف دو روز پاسخ مشخص می‌شود. در هر شرایط، روسیه به طور فعالانه به نفع سناریوی اول تلاش می‌کند.»

مقامات ایران در روز‌های اخیر هشدار داده‌اند در صورت تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام، توافق اخیر با آژانس اتمی متوقف خواهد شد و ایران گام‌های دیگری برای کاهش تعهداتش برخواهد داشت. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران دیروز با بیان اینکه تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، هیچ اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد، گفت: «در صورتی که تحریم‌ها لغو شود، اطلاعاتی را که در این مدت نگهداری شده در اختیار آژانس قرار می‌دهیم، در غیر این صورت اطلاعات بعد از سه ماه از حافظه دوربین‌ها حذف خواهد شد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار