عبور دوباره قربانیان کرونا از ۱۰۰
کد خبر: 1040354
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mdu
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۸
آتش کرونا دوباره شعله‌ور شد. این را به وضوح می‌توان با سه رقمی شدن آمار فوتی‌های کرونایی مشاهده کرد. در ۲۴ ساعت منتهی به روز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۱۲ نفر از آن‌ها بستری شدند.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: آمار ۲۴ ساعته فوتی‌های کرونایی دوباره سه رقمی شد. انگار طوفانی که وزیر بهداشت درباره‌اش هشدار داده‌بود، خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می‌کردیم، به سراغمان آمده‌است و پس از مدت‌ها دو رقمی ماندن آمار جانباختگان کرونا، گزارش روز گذشته وزارت بهداشت از فوت ۱۰۸ بیمار کرونایی حکایت داشت؛ آماری که طی هفته‌های گذشته و با کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و افزایش مراجعان سرپایی و بستری‌ها قابل پیش‌بینی بود و حالا در آستانه سال نو گریبانگیر مردم شد. حالا آنطور که رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا می‌گوید احتمال دارد در ماه‌های آتی شرایط کشور به لحاظ گسترش کرونا بحرانی شود. در چنین شرایطی شاید لازم باشد وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از افزایش گردش ویروس و تکرار تجربه آبان سیاه، تصمیم قاطعانه‌تری برای سفر‌های نوروزی بگیرد، اما هم اکنون و در حالی که حدود دو هفته به آغاز تعطیلات نوروزی و سفر‌های این دوران باقی مانده، وزارت بهداشت همچنان محدودیت در سفر‌های نوروزی را تابع «اگر و اما» کرده است. در عین حال سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی به طور قطعی ممنوع است و سفر به مناطق مسافرپذیر در استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، خوزستان، بوشهر و هرمزگان و همچنین سفر به شهر‌های اصفهان، مشهد و شیراز ممنوع است، اما این ممنوعیت تنها برای سفر با خودروی شخصی است و هنوز برای سفر با هواپیما و قطار تصمیمی گرفته نشده‌است!

آتش کرونا دوباره شعله‌ور شد. این را به وضوح می‌توان با سه رقمی شدن آمار فوتی‌های کرونایی مشاهده کرد. در ۲۴ ساعت منتهی به روز دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۱۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۷۹ نفر رسید. در همین زمان، ۱۰۸ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۱۸۱ نفر رسید.

تا کنون یک میلیون و ۳۹۹ هزار و ۹۳۴ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۳ هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۰ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۴۰۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده‌است.

در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند. شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

احتمال بحرانی شدن شرایط در ماه‌های آتی

حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با بیان اینکه در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه‌ای در امان نیستند، افزود: «ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری‌شدن استفاده از ماسک، شست و شوی مدام دست‌ها، ضدعفونی کردن وسایل، سفر نرفتن، رعیت فاصله اجتماعی و قرنطینه‌های طولانی از رعایت توصیه‌ها خسته شده و دچار خستگی و فرسودگی ناشی از پاندمی شوند.»

سوری با بیان اینکه صرفاً نباید مردم را مسئول گسترش بیماری بدانیم، گفت: «لازم است سیاست‌ها، رویکرد‌ها و برنامه‌های بهداشتی از سوی دولت به شکلی اجرا شود که مردم با کمترین فشار ناشی از بیماری از این بحران خارج شوند.»

وی با تأکید بر اینکه اعمال برنامه‌ریزی علمی و دقیق برای قطع زنجیره کووید ۱۹ خصوصاً برای تعطیلات نوروز می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از شیوع بیشتر بیماری بکاهد، ادامه داد: «اگر چنانچه دستورالعمل‌های پیشگیرانه به درستی اعمال شود، قطعاً وضعیت شیوع بیماری روند کاهشی خواهد داشت.»

سوری با بیان اینکه شرایط کشور به لحاظ گسترش کرونا شکننده و ناپایدار است، توضیح داد: «ریشه ویروسی که امروز در بریتانیا گسترش یافته به شهریور ۹۹ بر می‌گردد به این معنی که تقریباً سه ماه بعد از ویروس جهش‌یافته پیک‌ها مشخص شد. این موضوع این پیام مهم را با خود دارد، احتمال اینکه در ماه‌های آتی شرایط کشور به لحاظ گسترش کرونا بحرانی شود، وجود دارد.»

کرونا در حال شعله‌ور شدن

علیرضا زالی، فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در تبیین وضعیت شیوع اپیدمی کرونا در تهران گفت: «اگرچه هنوز خیزش چهارم بیماری در تهران شکل نگرفته ولی در عین حال موج بیماری در حال شعله‌ور‌تر شدن است.»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه مسئله جدی در شیوع کرونا شکل‌گیری جهش‌های ویروس است، افزود: «با توجه به مدل سینوسی شیوع کرونا در تهران، پیش‌بینی می‌شود کلانشهر تهران با فراز و فرود‌هایی به لحاظ گسترش اپیدمی روبه‌رو باشد.»

وی با تأکید بر اینکه گستردگی انتشار و قدرت سرایت‌پذیری کووید ۱۹ با جهش‌های ایجاد شده بالا رفته‌است، خاطر نشان کرد: «تغییر الگوی سنی ابتلا در این بیماری که بیشتر بین گروه‌های سنی پنج تا ۲۵ ساله است، نشان از تغییراتی در ساختار این ویروس دارد.»

به گفته زالی همچنان پاسخ قطعی به این سؤال که آیا جهش‌های جدید به درمان‌های متعارف و واکسیناسیون مقاوم است یا خیر، وجود ندارد.

سفر خودرویی به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است

جنب و جوش‌ها و خرید‌های آخر سال و سفر‌های نوروزی یکی از چالش برانگیزترین موضوعاتی است که نگرانی‌ها بابت افزایش شیوع کرونا در کشور را بیشتر می‌کند. ستاد ملی مقابله با کرونا در این‌باره موضع‌گیری قاطعانه‌ای نداشته و تنها به ممنوعیت سفر به قطب‌های گردشگری و ۵۰ شهر قرمز و نارنجی هم اکتفا کرده‌است.

به گفته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی به طور کلی ممنوع است. در حدود ۵۰ شهر در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند و تردد خودرو‌های پلاک غیر‌بومی به این شهر‌ها ممنوع است.

وی با اعلام اینکه سفر به شهر‌های زرد نیز مشروط است، افزود: «در حال حاضر بیش از نیمی از شهر‌های کشور در وضعیت زرد قرار دارند و امکان سفر به این شهر‌ها وجود دارد، اما با توجه به شرایط کرونایی کشور، رفتن به بعضی از شهر‌های زرد را ممنوع کرده‌ایم.»

حریرچی سفر به مناطق مسافرپذیر در استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، خوزستان، بوشهر و هرمزگان ممنوع دانست. به گفته وی همچنین سفر به شهر‌های اصفهان، مشهد و شیراز نیز که در وضعیت زرد قرار دارند، ممنوع است.

معاون کل وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه فعلاً سفر نوروزی با خودرو‌های شخصی ممنوع است، تصریح کرد: «برای سفر با قطار و هواپیما فعلاً ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمی نگرفته‌است. البته بستگی به وضعیت بیماری و شدت شیوع ویروس انگلیسی دارد که می‌تواند این تصمیمات را دستخوش تغییر کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار