احتمال تعطیلی دو هفته‌ای در خوزستان
کد خبر: 1039801
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MUz
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
با گسترش شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا، شرایط بیماری در استان خوزستان پیچیده‌تر شده است. بار سنگین مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها یکی پس از دیگری، موجب نگرانی بیشتر شده است. در این وضعیت، مسئولان استان پیشنهاد تعطیلی و قرنطینه دو هفته‌ای را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کردند که این پیشنهاد در جلسه روز شنبه ستاد رد شد. با این وجود مجمع نمایندگان خوزستان و استانداری و دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان پیگیر موافقت ستاد ملی با این پیشنهاد برای مدیریت بیماری در سطح استان خوزستان هستند.
سجاد مرسلی
سرویس ایران جوان آنلاین: هم اکنون قرارگاهی در خوزستان با مسئولیت معاون امنیتی انتظامی استانداری تشکیل شده است و دستگاه‌های نظامی، انتظامی، تعزیرات، بازرسی صمت و بازرسی اصناف در این قرارگاه عضو هستند و بر مصوبات ستاد کرونا و اجرایی شدن این مصوبات در استان خوزستان نظارت خواهند کرد. ضمن اینکه همه بازار‌ها و اصناف به جز گروه شغلی یک در شهر‌های قرمز خوزستان تعطیل شده‌اند و اجازه فعالیت به آن‌ها داده نمی‌شود. استاندار خوزستان با بیان اینکه به احتمال زیاد تعطیلی دو هفته‌ای برای خوزستان اعمال می‌شود تا از روند شیوع کرونا در استان جلوگیری شود، گفت: «در شرایط فعلی، ادارات و سازمان‌ها براساس آنچه برای آن‌ها تصمیم‌گیری شده است، باید حداکثر با یک‌سوم نیرو‌های خود فعال باشند و کارکنان نباید بیشتر از این حد در ادارات و سازمان‌ها حضور داشته باشند.»

قاسم سلیمانی‌دشتکی ادامه داد: «به ادارات و سازمان‌ها تکلیف شده به افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و زنان باردار مرخصی بدهند یا با دورکاری، از ظرفیت آن‌ها استفاده کنند.» وی تصریح کرد: «از دیگر اقدامات انجام‌شده برای مهار کرونا در خوزستان، این است که تردد میان شهر‌های با وضعیت قرمز ممنوع اعلام شده و امکان رفت و آمد وجود ندارد. در این زمینه ارتش نیز به کمک نیرو‌های انتظامی در ورودی شهر‌ها آمده است تا ورودی‌های شهر‌ها به خوبی کنترل شوند.» استاندار خوزستان افزود: تا حد ممکن ارتباط میان شمال و جنوب استان خوزستان نیز محدود شده است و به افرادی اجازه تردد داده می‌شود که از وضعیت سلامت آن‌ها مطمئن باشیم زیرا وضعیت در جنوب استان بسیار بد است، اما در شمال خوزستان مشکل چندانی در شیوع کرونا نداریم.

مردم هزینه سیاست‌های غلط را می‌پردازند

رئیس هیئت پزشکی ورزشی خوزستان می‌گوید فعالیت در باشگاه‌ها می‌تواند یکی از راه‌های سریع انتقال ویروس کرونا باشد. منصور روزدار با بیان اینکه به دلیل رعایت نکردن استاندارد‌های بهداشتی و پیشگیری، وارد پیک کرونا شدیم و این حلقه باید بشکند، گفت: «شکست این حلقه نیز راهکار‌های متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها رعایت استاندارد‌های بهداشتی و پروتکل‌های بهداشتی است. یکی از این موارد نیز جلوگیری از تجمع افراد است زیرا تجمع، انتقال ویروس کرونا را بیشتر می‌کند و با توجه به قرمز بودن برخی شهر‌های خوزستان و دستورالعمل ستاد کرونا، یکی از مشاغلی که تعطیل اعلام شد، اماکن ورزشی و استخر‌ها بود، آن هم به دلیل تجمعی که گاهاً صورت می‌گیرد.» وی با بیان اینکه در حال حاضر تمام مسابقات، اماکن ورزشی و استخر‌ها و اماکن آبی در خوزستان به دلیل وضعیت موجود، تعطیل هستند، افزود: «باشگاه‌ها باید به این مهم توجه کنند و نظارت و بازرسی از باشگاه‌ها توسط اداره کل ورزش و بازرسی استان انجام می‌شود و اگر تخلفی اتفاق بیافتد، برخورد قضایی انجام می‌شود. همچنین اداره کل ورزش استان و هیئت پزشکی ورزشی خوزستان بازرسی مستمر از باشگاه‌ها را مدنظر قرار داده‌اند و اگر تخلفی را مشاهده کنیم به مراجع مربوطه اعلام کرده و برخورد لازم صورت می‌گیرد زیرا بحث ایمنی و سلامت جامعه مطرح است و باید سریع اقدام کنیم. در هر صورت بازرسان ما به صورت نامحسوس بر باشگاه‌ها نظارت دارند.»

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است، شرایط کرونا در خوزستان باید مدیریت شود و همه جوانب در نظر گرفته شود؛ برای حفظ سلامت مردم باید محدودیت‌هایی اعمال شود و نباید عادی‌انگاری شود و در عین حال باید به فکر اصناف و افرادی باشیم که معیشت‌شان بیش از یک سال است با مشکل مواجه شده است. مجتبی یوسفی گفت: «سیاست‌های غلط دولت در عادی‌انگاری شرایط، باعث شد که شاهد چنین وضعیتی در شیوع کرونا به ویژه در خوزستان باشیم. برگزاری جشنواره فجر، همایش‌های دولتی و نمایشگاه‌ها، پیامی جز عادی‌انگاری شرایط برای مردم ندارد و خود این رویداد‌ها نیز بستری برای ابتلا به کروناست.» وی تصریح کرد: «تبعات چنین عادی‌انگاری این است که مردم فکر می‌کنند شرایط کرونا بهتر شده و دیگر خیلی نگران نیستند و کمتر رعایت می‌کنند و نتیجه آن هم می‌شود وضعیت فعلی که استان خوزستان با آن مواجه است.» به گفته این مسئول، برای تصمیم‌گیری در خصوص کرونا و تعطیلی واحد‌های صنفی و سایر بخش‌ها نباید نگاه، تنها دولتی باشد و در عین حال که سفر به خوزستان محدود و ورودی‌های شهر‌های استان کنترل می‌شود، باید به فکر اقشاری که از این شرایط آسیب می‌بینند نیز باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار