پزشکی قانونی برای دانشجویان رشته حقوق
کد خبر: 1039797
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MUv
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
کتاب پزشکی قانونی به قلم آقایان دکتر فرامرز گودرزی و دکتر مهرزاد کیانی است که چاپ نخست آن در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات سمت منتشر شد و در حال حاضر چاپ چهاردهم از آن در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: از دکتر فرامرز گودرزی به عنوان پدر پزشک قانونی ایران یاد می‌شود و پس از پایان تحصیل طب عمومی از دانشگاه شیراز مشغول به تحصیل درس پزشک قانونی در دانشگاه‌ها شد. از جمله آثار ایشان خاطرات پزشکی قانونی نشر عدالت، پزشک قانونی نشر آینشتین و ... است.

کتاب حاضر متشکل از ۹ بخش می‌باشد که از مباحث کلیدی اخلاقیات در پزشکی آغاز می‌شود تا معاینه و بررسی صحنه جرم و سم‌شناسی ادامه می‌یابد که به ترتیب بخش، ذیلاً تشریح می‌گردد.

بخش نخست: بخش نخست اخلاق و حقوق پزشکی است. نویسنده ابتدا پزشک را در کالبد‌های گوناگون از قبیل پزشک به عنوان طبیب قانونی، کارشناس، مطلع و متهم مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس به قصور پزشکی و مسئولیت ایشان پرداخته و امانتداری و رازپوشی آن را به عنوان یکی از خصایص پزشک بررسی می‌کند. در ادامه به برخی از مفاهیم حقوقی شایع در علم طب می‌پردازد.

بخش دوم: در این بخش تمرکز نویسنده بر مرگ و شناسایی آن در شرایط متفاوت است. ابتدا از دیدگاه پزشکی قانونی به مرگ می‌نگرد سپس به مفاهیم کالبدگشایی و معاینه ظاهری جسد می‌پردازد. سپس مباحث مرتبط با تشخیص هویت اشخاص از طریق اثر انگشت، دندان‌ها، بازسازی چهره از روی جمجمه و روش‌های مدرن از قبیل بررسی لکه‌ها و بقایای انسانی و آزمایش دی‌ان‌ای را تشریح می‌کند. در انتها علل و چگونگی مرگ را مورد مداقه قرار می‌دهد.

بخش سوم: در این بخش به اشکال آسیب مرگ که شامل خفگی‌ها، غوطه‌ور شدن و غرق‌شدگی، برق‌گرفتگی، آسیب ناشی از سرما یا گرما، صدمات ناشی از تصادفات رانندگی، شکنجه و اسیر آزادی و مرگ در زندان می‌پردازد و ملاحظات پزشکی قانونی آن را نیز بیان می‌کند.

بخش چهارم: ضرب و جرح، ابتدا تعریفی از آن را مطابق با قانون مجازات اسلامی بیان و سپس علل، وسایل و آثار آن را شرح می‌دهد، در ادامه با عنایت به اجسام و سلاح به کار گرفته شده از جمله چاقو، چگونگی جراحت را بررسی می‌کند. در انتها به نحوه گواهی‌نویسی در ضرب و جرح و تکمیل گزارشات مربوطه می‌پردازد.

بخش پنجم: در این بخش به مسائلی اعم از حاملگی، سقط، نوزادکشی و کودک‌آزاری می‌پردازد و به ترتیب ابتدا حاملگی و سقط از دیدگاه پزشکی قانونی را تشریح نموده، سپس به مسائل جنسی از جمله زایل شدن پرده بکارت، علائم تجاوز جنسی و. پرداخته و در ادامه به آثار و علائم نوزادکشی و کودک‌آزاری می‌پردازد.

بخش ششم: در این بخش ابتدا دندانپزشکی قانونی را از منظر تاریخی مورد بررسی قرار داده و وظایف دندانپزشکی قانونی و چگونگی تشخیص در این حیطه را شرح می‌دهد. سپس روانپزشکی قانونی و علل ارجاع افراد به آن و گروه‌های اصلی بیماری‌های روانی و نیز انحرافات جنسی از قبیل بچه بازی، همجنس‌بازی، سادیسم و .... سپس تعریف حالت‌های روانی از جمله جنون، حجر و ... را تشریح می‌کند.

بخش هفتم: در این بخش، به مباحثی از قبیل بررسی صحنه جرم، اهمیت آن و حفظ آن، صدمات ناشی از سلاح گرم به تفکیک اسلحه اعم از تفنگ بدون خان، تفنگ خاندار، تخمین فاصله شلیک، همچنین صدمات ناشی از انفجار و نیز نقش پزشکان قانونی در بررسی فجایع جمعی و در اجرای احکام می‌پردازد.

بخش هشتم: به بررسی سم‌شناسی قانونی پرداخته و ابتدا کلیاتی را ذکر، سپس به تفکیک مسمومیت با الکل، دارو‌های اعتیادآور، سموم سوزاننده و فلزی، ترکیبات دارویی و سموم طبی و گاز‌های سمی را تشریح می‌کند.

بخش نهم: در این بخش ضمائمی آورده شده است. در نتیجه نویسندگان به نگاهی پزشکی و حقوقی به مبحث پزشکی قانونی داشته است که می‌تواند دید خواننده را نسبت به این مبحث در مقطع کارشناسی و درس پزشکی قانونی عمیق نماید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار