پرداخت ۷۵ هزار میلیارد تومان برای کرونا
کد خبر: 1039328
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MNM
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
رئیس کل بانک مرکزی ضمن اعلام اینکه تأمین نیاز واردات کشور از طریق درآمد‌های نفتی به کمتر از نصف رسیده‌است، گفت: عمده ارز مورد نیاز کشور از طریق صادرات غیرنفتی تأمین و در سال جاری ۷۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از آسیب ناشی از کرونا با نرخ ۱۲ درصد پرداخت شده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، عبدالناصر همتی درباره تجارت خارجی تصریح کرد: از ابتدای سال تا به حال ۳۲ میلیارد دلار برای واردات تأمین شده‌است که از این میزان ۲/ ۹ میلیارد دلار توسط بانک مرکزی و مابقی توسط صادرکنندگان تأمین ارز شده‌است و توانستیم طی این مدت کشور را عمدتاً با صادرات غیرنفتی اداره کنیم؛ به بیان دیگر بیش از ۲۲ میلیارد دلار از تأمین ارز واردات کشور از محل صادرات غیر نفتی بوده‌است.

وی افزود: در گذشته حدود ۷۰ درصد نیاز وارداتی کشور توسط دولت و به واسطه درآمد‌های نفت و گاز تأمین می‌شد، اما در حال حاضر این رقم به کمتر از ۳۰ درصد رسیده‌است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تأمین مالی ۷۵ هزار میلیارد تومانی شبکه بانکی برای حمایت از آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا با نرخ ۱۲ درصد گفت: با کمک دولت بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به صورت قرض‌الحسنه به صورت وام به سرپرستان خانوار‌ها پرداخت شد.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نقدینگی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون با وجود تمام فشار‌ها به خاطر کنترل‌های بانک مرکزی رشد نقدینگی در حد ۳۰ درصد بوده‌است و بانک مرکزی به لحاظ التزام به سیاست‌های پولی قادر نیست اجازه دهد بیش از حد پول پر قدرت در اقتصاد تزریق شود؛ چراکه این تزریق به تورم بیشتر در جامعه دامن خواهد زد. البته طبیعی است به خاطر این مسئله با ناملایمات روبه‌رو شویم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار