پلاک‌های قدیمی فک شده بدون محدودیت واگذار می‌شوند
کد خبر: 1039007
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MIB
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۶
رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا از واگذاری کد پلاک‌های قدیمی فک شده به صورت سیستمی به مراجعه‌کنندگان خبر داد و تأکید کرد که هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد.
سرویس حوادث جوان آنلاین: سرهنگ علی محمدی درباره روند جدید تعویض پلاک و شماره‌گذاری با استفاده از پلاک‌های فک شده اشاره کرد و به فارس گفت: مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور بیش از ۶۲‌میلیون ظرفیت پلاک دارد که با احتساب حدود ۲۳‌میلیون پلاک نصب شده و ۳۲‌میلیون پلاک فک شده می‌توان گفت که ۵۵ میلیون پلاک تاکنون تخصیص داده شده است. وی به پیگیری پلیس و مصوبه هیئت دولت مبنی بر استفاده مجدد از پلاک‌های فک شده اشاره و تصریح کرد: برابر مصوبه هیئت دولت مقرر شد پلاک‌هایی که بیش از یکسال از فک شدن آن‌ها و نگهداری در انبار‌های مراکز شماره گذاری گذشته‌است با حفظ سوابق به شخص و خودروی دیگری واگذار شوند.

سرهنگ محمدی با بیان اینکه حدود ۲۰‌میلیون پلاک وجود دارند که بیش از یکسال از فک آن‌ها گذشته است، اعلام کرد: این کدپلاک‌ها دوباره به چرخه واگذاری برگردانده شده و به مرور زمان و به صورت سیستمی بین مراجعان به مراکز شماره‌گذاری تخصیص پیدا می‌کند. به طور مثال در هفته جاری مراجعان در مراکز شماره‌گذاری تهران به پلاک‌های ایران‌۵۵ و در هفته‌های آتی به سایر کد پلاک‌ها شماره‌گذاری می‌شوند. سرهنگ محمدی افزود: از این به بعد کد پلاک‌های قدیمی فک شده و به صورت سیستمی به مراجعه کنندگان واگذار شده و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد.

سرهنگ محمدی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تخلفات و سوابق پلاک‌های فک شده در صورت واگذاری به دیگران چه می‌شود، گفت: پلاک‌ها با حفظ سوابق واگذار می‌شود؛ یعنی اگر به سابقه پلاکی عوارض شهرداری یا بزرگراهی، جریمه یا تخلفی تعلق گرفته باشد این موارد در VIN خودرو و کد ملی مالک قبلی ثبت شده و به طور کامل مشخص است که پلاک چه زمان و چه ثانیه‌ای به مالک قبلی تعلق داشته، چه مدت در انبار پلیس بوده و در چه روز و ثانیه‌ای هم به خودروی جدید تعلق گرفته است.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس‌راهور ناجا در پاسخ به این پرسش که قبلاً پلاک‌ها با توجه به محل سکونت افراد تعلق می‌گرفت که به عنوان مثال ایران‌۱۱ به ساکنان شمال تهران و ایران‌۳۳ به ساکنان جنوب تهران تعلق می‌گرفت، گفت: هم اکنون بارگذاری پلاک‌های فک شده با توجه به محل سکونت در شمال یا جنوب شهر منتفی شده و حتی یک فردی که تازه ۱۸‌ساله شده و گواهینامه گرفته، ممکن است پلاکی بگیرد که ایران‌۳۳ باشد و پلاک جدید ایران‌۴۰ نباشد؛ چراکه چرخه تخصیص پلاک دائماً در گردش بوده و پلاک‌های جدید و قدیمی به فواصل بین متقاضیان تقسیم می‌شود.

رئیس مرکز شماره‌گذاری راهور ناجا در خصوص کلاهبرداری‌های احتمالی درباره تخصیص کد پلاک‌های قدیمی گفت: متقاضیان توجه داشته باشند که سیستم به صورت رندومی شماره پلاک‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و دخالت انسان به هیچ عنوان در این زمینه وجود ندارد پس دقت داشته باشند که به بهانه «گرفتن کد پلاک قدیمی و آشنا داشتن در مراکز شماره‌گذاری» در کمین کلاهبرداران نیفتاده و پولی نپردازند؛ چراکه برای شماره‌گذاری خودرو ابتدا باید از طریق «نوبت‌دهی اینترنتی» اقدام کرده و سپس در بازه زمانی رزرو شده به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند تا سیستم کد پلاک درنظر گرفته را به آن‌ها تخصیص دهد. وی گفت: مراکز تعویض پلاک طبق برنامه‌ریزی به صورت سیستمی پلاک‌ها را به متقاضیان ارائه می‌دهند اعم از ایران‌۱۱، ایران‌۵۵ و هر کدپلاکی در هر شهرستان و هیچ تفاوتی بین متقاضیان در خصوص سن و سال، محل سکونت و سال اخذ گواهینامه وجود ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار